[product_page id="119"]

Jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie?

jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie

Pracownicy i przedsiębiorcy, którzy przebywają na chorobowym, często pytają jak sprawdzić, do kiedy mają zwolnienie lekarskie. Pacjent może zadzwonić do pracodawcy lub ZUS-u, ale są dużo szybsze metody. Zobacz, gdzie i w jaki sposób odnaleźć L4 w formie elektronicznej!

Od 2018 roku obowiązuje e-ZLA – elektroniczne zwolnienie lekarskie online. Forma papierowa jest dopuszczalne tylko w dwóch sytuacjach – brak profilu informacyjnego płatnika składek na PUE ZUS (o czym wystawiający zostanie poinformowany) i trudności techniczne. W takich przypadkach najpóźniej w ciągu trzech kolejnych dni roboczych lekarz wprowadzi dane do systemu, choć pracownik wciąż musi przekazać dokument pracodawcy. Pytasz: „jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie”? Wszystkie L4 znajdziesz w Internetowym Koncie Pacjenta oraz Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy się zalogować i wejść do odpowiedniego działu. Każde zaświadczenie o niezdolności do pracy zawiera okres obowiązywania i liczbę dni roboczych.

Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie – L4 w IKP, e-ZLA w PUE ZUS

Internetowym Kontem Pacjenta dysponuje każda osoba, której nadano PESEL. Do IKP można się zalogować za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej – główny adres to pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta – lub poprzez dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne. Szybki wgląd w każde otrzymane zwolnienie lekarskie przez internet to tylko jedna z wielu zalet usługi. Dostępne metody logowania to profil zaufany, e-dowód (certyfikat kwalifikowany z czytnikiem albo kolejną aplikacją) oraz usługa mojeID, oferowana przez systemy bankowości internetowej następujących placówek*:

  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
  • BNP Paribas;
  • BOŚ Bank;
  • Crédit Agricole;
  • Getin Bank;
  • banki spółdzielcze z Grupy PBS;
  • mBank;
  • Pekao SA;
  • PKO BP – systemy Inteligo oraz iPKO.

Na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba się najpierw zarejestrować, aczkolwiek możliwe, że w niedalekiej przyszłości zostaną automatycznie założone konta PUE ZUS dla aktywnych numerów PESEL. Usługę można znaleźć pod adresem zus.pl/pue – użytkownicy mogą zalogować się na 4 sposoby. Zrobią to poprzez login i hasło, profil zaufany, e-dowód albo bankowość elektroniczną, ale nie moje ID! Przynajmniej na razie. Aktualnie* z PUE ZUS współpracują następujące systemy:

  • Bank Handlowy (Citi Handlowy);
  • BOŚ Bank;
  • ING Bank Śląski;
  • PKO BP.

* stan na październik 2022 r.

Gdzie znajdę zwolnienie lekarskie po zalogowaniu?

Obie usługi administracji publicznej są dość intuicyjne. W IKP najpierw należy wejść w zakładkę „Historia leczenia”, a dalej „Zwolnienia” – z kolei po zalogowaniu PUE ZUS trzeba kliknąć opcję „Zwolnienia lekarskie”. Teraz dokładnie wiesz, jak sprawdzić do kiedy masz zwolnienie lekarskie. Takie L4 online zawiera znacznie więcej danych.

Czym jest e-zwolnienie lekarskie – kody choroby, informacje dla pracownika, pracodawcy i ZUS-u

Wszyscy zainteresowani – pracownik, ZUS, lekarz, pracodawca – widzą, do kiedy pacjent otrzymał e-zwolnienie lekarskie. Każde zaświadczenie ma indywidualną serię oraz numer (również papierowe druki) i określony status. Do podstawowych informacji na L4 zaliczają się również dane lekarza (imię i nazwisko, specjalizacja, numer prawa do wykonywania zawodu), nazwa i adres placówki medycznej, dane płatnika składek na ubezpieczenie chorobowe oraz zalecenia lekarskie. Inaczej mają się sprawy z przyczynami zwolnienia. Dane o stanie zdrowia są objęte ochroną.

Pracodawca może sprawdzić zwolnienie lekarskie swojego pracownika na platformie PUE ZUS. Nie ma jednak dostępu do wszystkich informacji wrażliwych, jakie zawiera zwolnienie L4 online. Ma wgląd jedynie do tych, które pozwalają ustalić wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Lekarz wpisze kod ICD-10 wg międzynarodowej klasyfikacji chorób, ale pracodawca widzi jeden z pięciu kodów chorobowych:

  • A – powtórzenie przyczyny niezdolności do pracy (maks. 60 dni przerwy);
  • B – ciąża;
  • C – nadużycie alkoholu;
  • D – gruźlica;
  • E – choroba zakaźna o ponad 14-dniowym okresie wylęgania lub inna przypadłość, której objawy ujawniają się po 2 tygodniach.

L4 elektroniczne – wystawienie zwolnienia dla pacjenta przez lekarza

Zaświadczenie lekarskie można otrzymać po badaniu w przychodni, wizycie domowej lub teleporadzie. Coraz większą popularnością cieszą się internetowe konsultacje lekarskie. Metoda wystawienia zwolnienia lekarskiego nie ma wpływu na okres jego obowiązywania. Jeżeli okoliczności uniemożliwią wystawienie L4 w formie elektronicznej, wtedy pacjent ma 7 dni na przekazanie papierowego zaświadczenia do pracodawcy. Nawet jeśli ten korzysta z PUE.

Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie bez dostępu do internetu?

Najlepiej zadzwonić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który uruchomił dwie infolinie związane z e-ZLA – jedna ogólna, druga dla wystawionych danego dnia „świeżych” zwolnień elektronicznych. Numery zmieniają się dość często, dlatego warto je sprawdzić na zus.pl/pue. Wszystko trwa nieco dłużej, niż sprawdzenie na profilu PUE ZUS – warto uzbroić się w cierpliwość. Każde e-zwolnienie online powinno być widoczne w systemie od razu po wprowadzeniu przez lekarza.

Okres obowiązywania elektronicznego L4 możesz sprawdzić również u swojego pracodawcy – zadzwoń do odpowiedniego działu lub osoby, która zajmuje się sprawami kadrowymi. Lepiej nie wybierać się osobiście ani do zakładu pracy, ani do najbliższego oddziału ZUS-u. Niepotrzebne wyjście z domu, zwłaszcza przy tzw. zwolnieniu leżącym (kod 1 w zaleceniach lekarskich pracownika), będzie uznane za korzystanie z L4 niezgodnie z przeznaczeniem. Wówczas pacjent może stracić świadczenia chorobowe, a ciężkie naruszenie obowiązków pracowników to także ryzyko dyscyplinarnego zwolnienia z pracy. Teraz nie musisz już zadawać sobie pytania „jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *