Jak dostac L4 to pytanie, na które odpowiedź powinni znać wszyscy ubezpieczeni pracownicy. Wiedza ta pozwoli odpowiednio przestrzegać obowiązujących zasad, ale przede wszystkim w pełni korzystać ze wszystkich praw i przywilejów. Obecnie, w czasach pandemii koronawirusa, najbardziej pożądanymi sposobami na uzyskanie zwolnienia lekarskiego są te, które nie wymagają wychodzenia z domu. Dzięki temu można ograniczyć kontakt z innymi, co ochroni chorego oraz resztę przed zarażeniem. Ponadto, takie zwolnienia są bardzo wygodne i pozwalają choremu w pełni skupić się na leczeniu, co z pewnością będzie miało pozytywny skutek i sprawi, że chory szybciej wróci do zdrowia i pełni sił. W dzisiejszym artykule odpowiadamy jak uzyskać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu, a także przedstawiamy fakty dotyczące czasu jego trwania, przysługujących świadczeń oraz formy.
Jak dostać L4 bez wychodzenia z domu?
Jak dostac L4 to pytanie, które bardzo często pojawia się w wyszukiwarkach. Ubezpieczeni pracownicy mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, uporczywą dolegliwością, urazem lub potrzebą hospitalizacji. Wiele osób z tą sprawą udaje się do gabinetu lekarskiego. Okazuje się, że istnieją inne sposoby, które umożliwiają ubezpieczonemu pracownikowi uzyskać L4 bez wychodzenia z domu. W tym celu można skorzystać z konsultacji telefonicznej lub online. Podczas takiej rozmowy, lekarz nie będzie mógł zbadać pacjenta, ale zamiast tego przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący stanu jego zdrowia oraz zaobserwowanych objawów. Po zapoznaniu się z tymi informacjami, zaleci odpowiednie leczenie i wypisze zwolnienie. Wygodnym sposobem na uzyskanie L4 jest również odwiedzenie jednej ze stron internetowych oferujących ich generowanie. Po wypełnieniu formularza znajdującego się na stronie oraz opłaceniu zwolnienia, zostanie ono wygenerowane i przesłane do pacjenta, którego dotyczy.
Jaki będzie wymiar takiego zwolnienia?
Każde zwolnienie lekarskie ma jasno i ściśle określony czas obowiązywania. W reguły, każdy ubezpieczony pracownik może skorzystać ze 182 dni urlopu chorobowego w ciągu całego roku. Okres ten jest nieco wydłużony w przypadku kobiet w ciąży oraz osób chorych na gruźlicę. Mają oni możliwość skorzystania z aż 270 dni zwolnienia. Czas pojedynczego L4 nie jest określony, ponieważ na jego długość wpływa stan konkretnego pacjenta oraz stopień nasilenia jego objawów. W trakcie trwania całego zwolnienia, ubezpieczony pracownik będzie pobierał świadczenia w postaci wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku. Ich wysokość wynosi 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej pensji otrzymanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać świadczenie jest podleganie pod ubezpieczenie zdrowotne przez okres minimum 30 dni. Za pierwsze 33 dni urlopu chorobowego pracownik otrzyma wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę. Jeśli po upływie tego okresu chory nadal będzie przebywał na zwolnieniu, obowiązek wypłacania świadczeń przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ureguluje je w postaci zasiłku.
Jak dostac L4 w formie elektronicznej?
Jak dostac L4 to pytanie, na które znamy już odpowiedź. Często można spotkać się również z zapytaniami dotyczącymi możliwości otrzymania zwolnienia w formie elektronicznej. Dawniej, L4 były wystawiane jedynie w formie papierowej, która wiązała się z dodatkowymi formalnościami oraz sporą ilością zużywanego papieru. Od 2018 roku w Polsce funkcjonują zwolnienia jedynie w formie elektronicznej, więc takie L4 otrzymamy za każdym razem, gdy zdecydujemy się na urlop chorobowy. Niosą one ze sobą duże udogodnienia dla użytkownika. Dawniej, kopię otrzymanego zwolnienia lekarskiego, pracownik musiał dostarczyć do miejsca pracy. Obecnie cały system zwolnień i zaświadczeń jest zautomatyzowany, dzięki czemu wyręcza chorego z wielu zadań i obowiązków.
Jak będzie wyglądało takie zwolnienie?
Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej jest obsługiwane przez platformę należącą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wygenerowanie go polega na wprowadzeniu danych chorego pacjenta i informacji dotyczących jego dolegliwości do systemu. Zwolnienie lekarskie zawiera kod choroby oraz jej numer statystyczny. Kod przyjmuje postać liter i jest dostępna do wglądu pracodawcy. Dzięki tej informacji jest on wstanie ustalić odpowiedni wymiar świadczeń. Numer statystyczny pozwala jasno zidentyfikować chorobę lub dolegliwość, jednak jest dostępny jedynie dla lekarza. Po wystawieniu i zatwierdzeniu, zwolnienie zostaje udostępnione do wglądu pracownika, którego dotyczy, a także jego pracodawcy, dzięki czemu zostaje on poinformowany o nieobecności chorego, a ten nie musi w tym celu specjalnie odwiedzać miejsca pracy.
Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu uzyskasz dzięki naszej stronie internetowej!