W ostatnich miesiącach zainteresowanie lekami z amantadyną rośnie w szybkim tempie. Substancja stała się niezwykle popularna, gdy pojawiły się informacje, że stanowi wsparcie w leczeniu koronawirusa. Mówimy, jak jest naprawdę!
Czym jest amantadyna? Wszystkie najważniejsze informacje
Mimo że amantadyna wykorzystywana jest w medycynie już od kilkudziesięciu lat, cały świat usłyszał o niej dopiero w ostatnich miesiącach. Pojawiły się bowiem informacje, że substancję można wykorzystać do zwalczania infekcji SARS-Cov-2. Czy tak jest naprawdę? Przedstawiamy najważniejsze informacje o amantadynie i odpowiadamy na wszystkie pytania, które obecnie budzą największe zainteresowanie.
Co to jest amantadyna?
Amantadyna, a dokładnie jej siarczan, to przede wszystkim pochodna związku chemicznego, który jest zaliczany do grupy aminów – konkretnie adamantanu. Posiada szereg prozdrowotnych właściwości, dlatego też tak często jest wykorzystywana w kontekście tworzenia leków, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu milionom osób na całym świecie. Przede wszystkim bowiem, posiada ona właściwości przeciwwirusowe i przez lata była wykorzystywana w terapii grypy typu A. Jednakże, wraz z uodparnianiem się wirusa na jej działanie, stopniowo zaczęto odchodzić od jej stosowania. Należy jednak dodać, że substancja ta jest ciągle używana w kontekście leczenia wielu innych problemów natury zdrowotnej.
Amantadyna – w jakich lekach można ją znaleźć?
Oprócz grypy leczy się nią między innymi chorobę Parkinsona, a także szereg innych dolegliwości o podłożu neurologicznym. Ponadto stosuje się ją także u osób ze stwardnieniem rozsianym, a nawet dotkniętych ciężkim uszkodzeniem mózgu. Opisując jej działanie, warto także dodać, że podstawowym działaniem tej substancji jest uwalnianie dopaminy. Części z nas dopamina kojarzy się z „hormonem przyjemności”, aczkolwiek w tym kontekście będziemy mówić o dopaminie jako o swoistym neuroprzekaźniku, który pobudza nasz układ nerwowy. Warto wiedzieć również, w jakich lekach dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym się znajduje. Amantadyna może występować w postaci chlorowodorku oraz siarczanu, chociaż jej forma zależy od wybranego medykamentu. W polskich aptekach można kupić leki takie jak Viregyt K ora Amantix – oba występują w formie kapsułek.
Jak dawkować amantadynę?
Amantadyna jest silnym lekiem, dlatego należy ściśle trzymać się zaleceń lekarza oraz dopuszczalnej ilości i sposobu dawkowania. Z reguły jedna tabletka zawiera 100 mg substancji czynnej. Produkt występuje także w wersji umożliwiającej podanie dożylne, jednak jest ono stosowane jedynie w przypadku nasilenia objawów choroby Parkinsona. Dorośli nie powinni przekraczać 600 mg dziennie. Pojedyncza, początkowa dawka powinna wynosić 100 mg. Gdyby była ona niewystarczająca i nie przynosiła efektów, lekarz może ją stopniowo zwiększać. Nie należy robić tego samodzielnie. U dzieci do 15. roku życia dopuszcza się maksymalnie 100 mg amantadyny dziennie. Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 lat, nie mogą odbywać kuracji tym lekiem. W trakcie stosowania amantadyny przez długi czas należy robić regularne przerwy. Pozwolą one na wyeliminowanie poważnych skutków ubocznych, a także sprawdzą się w sytuacji zaobserwowania braku nowych rezultatów. Organizm po przerwie będzie traktował amantadynę jako nowy bodziec, wiec będzie działał skuteczniej.
Leki z amantadyną – działanie
Amantadyna charakteryzuje się działaniem przeciwwirusowym oraz dopaminergicznym. W przypadku chorób wirusowych już niewielka dawka leku spowoduje zahamowanie replikacji wirusa, a tym samym rozwoju choroby. Pacjent będzie mógł szybciej powrócić do zdrowia, dobrego samopoczucia i pełni sił. Działanie dopaminergiczne jest stosowane podczas leczenia choroby Parkinsona oraz jej objawów.
Amantadyna – przeciwwskazania do stosowania
Opisywana substancja charakteryzuje się silnym działaniem, a także wpływem na układ nerwowy, dlatego istnieje kilka przeciwwskazań uniemożliwiających jej stosowanie. Przede wszystkim powinny jej unikać osoby z chorobami serca, takimi jak bradykardia czy zapalenie mięśnia sercowego. W trakcie stosowania zaleca się wykonywanie regularnych badań tego narządu, takich jak EKG, aby kontrolować jego stan i reagować w przypadku złych wyników. Amantadyna bardzo dobrze się wchłania i może przenikać do pokarmu laktacyjnego. Przez to bezwzględnie powinny jej unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Powinny wystrzegać się jej również panie dopiero starające się o dziecko. Działanie substancji może być groźne dla dziecka, a także powodować wady wrodzone płodu. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia kuracji lekiem zawierającym amantadynę jest również choroba wrzodowa żołądka oraz choroby i zaburzenia pracy nerek. Stosowanie może być szczególnie niebezpieczne podczas niewydolności tego narządu. Substancja jest wydalana wyłącznie z moczem, więc w tym przypadku mogłaby znacznie obciążyć nerki.
Skutki uboczne amantadyny
Rozpoczynając kurację lekiem, należy zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia skutków ubocznych. Wśród silniejszych reakcji niepożądanych wymienia się omdlenia, zawroty głowy oraz obrzęki. Okazuje się, że amantadyna może powodować także zaburzenia pracy i rytmu serca. Często zgłaszanymi skutkami ubocznymi są bóle głowy, mięśni oraz uczucie zmęczenia. Amantadyna może wywoływać również negatywne reakcje psychiczne. Pacjenci zgłaszali występowanie niepokojących koszmarów nocnych, omamów, innych zaburzeń widzenia, a także ogólnego poczucia niepokoju. Wśród rzadziej obserwowanych skutków ubocznych można wymienić nadmierne pocenie się oraz występowanie czerwonych plam na ciele. Reakcje niepożądane mogą szybko zniknąć lub utrzymywać się przez długi czas, a nawet nasilać. Niezależnie od rodzaju zaobserwowanych reakcji organizmu, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Oceni on sytuację i wskaże dalsze kroki, jakie należy podjąć.
Amantadyna na grypę i chorobę Parkinsona
Kuracja amantadyną zazwyczaj zalecana jest podczas leczenia wirusa grypy typu A. Jak wspominaliśmy, działanie leku pozwala na szybkie i skuteczne zahamowanie replikacji wirusów wywołujących tę chorobę, dzięki czemu można uniemożliwić jej dalszy rozwój i przyspieszyć leczenie. Jako że grypa jest powodowana przez drobnoustroje, amantadyna również może być stosowana w jej leczeniu. W przypadku choroby Parkinsona regularne zażywanie amantadyny pozwala na zniwelowanie charakterystycznego drżenia rąk. Substancja ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy oraz mięśnie. Dzięki temu chory może zyskać większą sprawność i mobilność. Codzienne czynności nie będą stanowiły dla chorego już dużego problemu. Będzie on mógł wykonywać je samodzielnie, co znacznie zwiększy jego pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Amantadyna a COVID-19
Mimo tego, że amantadyna, jak wyżej wspomniano, znana jest w medycynie od lat, to zyskała masowy rozgłos dopiero w trakcie pandemii koronawirusa. Okazało się bowiem, że część lekarzy zaczęła stosować tę substancję w kontekście leczenia pacjentów, którzy zachorowali właśnie na COVID-19. Z relacji wielu z nich wynikało, że efekty leczenia tym właśnie specyfikiem przynoszą wręcz spektakularne rezultaty. Nierzadko można było odnaleźć w sieci wywiady ze specjalistami, którzy przekonywali, że dzięki zastosowaniu amantadyny dochodziło do znacznej poprawy stanu zdrowia poszczególnych pacjentów. Czy te doniesienia można traktować w stu procentach jako wiarygodne, zweryfikowane naukowo źródło informacji? Tego nie wiemy, ponieważ z reguły badania nad skutecznością konkretnego leku w kontekście poszczególnych chorób trwają bardzo często latami. W związku z tym niezwykle trudno jest jednoznacznie orzec, czy faktycznie istnieje statystyczna zależność pomiędzy stosowaniem substancji a skutecznością w walce z koronawirusem.
Dostęp do amantadyny w dobie koronawirusa
Mimo że skuteczność amantadyny w leczeniu koronawirusa nie została potwierdzona, substancja zyskała nieoczekiwaną sławę. Co więcej, całe populacje, nie tylko w Polsce, uwierzyły niemal bezkrytycznie, że specyfik leczy infekcję wirusem SARS-Cov-2. W związku z tym wiele osób (w ogromnej części całkowicie zdrowych), postanowiła często nawet „prewencyjnie” wykupić w aptekach leki oparte właśnie na tym farmaceutyku. Sytuacja ta przysporzyła wiele problemów aptekarzom oraz lekarzom, ale przede wszystkim pacjentom, którzy muszą stale przyjmować medykamenty oparte na tejże substancji. Dlatego też, organy administracji państwowej cyklicznie wprowadzają procedury reglamentowania leków opartych na amantadynie, przydzielając określoną liczbę opakowań w miesiącu przypadającą na jedną osobę.
Wykupowanie amantadyny. Co się z tym wiąże?
Można by rzec, że teoretycznie nie ma nic złego w tym, że ktokolwiek wykupuje jakikolwiek lek z apteki – nawet masowo. Problem zaczyna pojawiać się bowiem wtedy, kiedy pacjenci, którzy od lat przyjmują konkretny lek, mają nagle problem z jego otrzymaniem. Po drugie zaś, wiele osób wykupujących medykament w ramach „prewencyjnego zabezpieczenia”, nie zdaje sobie również sprawy z tego, że są pewne przeciwskazania do jego przyjmowania, o których pisaliśmy wcześniej. Pamiętajmy zatem – każdy lek przez nas przyjmowany powinien być poparty rekomendacją lekarską!
Gdzie kupić amantadynę?
Leki z amantadyną dostępne wyłącznie w aptekach. Z racji zaobserwowania w ostatnim czasie dużego zainteresowania tego typu farmaceutykami, pojawiają się problemy z ich dostępnością. Brakuje ich w asortymencie aptek, ale także zaopatrujących je hurtowniach. W przypadku braku dostępności istnieje możliwość zamówienia farmaceutyku z magazynu. W razie pilnej potrzeby zakupu leku warto odwiedzić strony internetowe posiadające informacje o stanach magazynowych poszczególnych punktów aptecznych. Po wyszukaniu konkretnego produktu i wskazaniu miasta, w którym zamierzamy go nabyć, system zaprezentuje listę aptek, które to umożliwią.
Czy można kupić amantadynę w internecie?
Z racji przekonania, że amantadyna pomaga w leczeniu koronawirusa, wiele próbuje kupić takie leki przez internet. Allegro, jako portal, za pośrednictwem którego można kupić właściwie wszystko, daje duże nadzieje osobom potrzebującym specyfiku. Handlem lekami z tą substancją zajmują się zazwyczaj osoby posiadające dostęp do leków sprzedawanych na receptę. Oferowane przez nich, za pośrednictwem internetu, leki są nieco droższe niż te sprzedawane w aptekach. Wszystko za sprawą marży, jaką doliczają sobie sprzedawcy, dzięki czemu transakcja jest dla nich opłacalna. Strona jest bardzo wygodna, ponieważ dzięki funkcji Allegro Lokalnie, można znaleźć produkty znajdujące się w najbliższej okolicy, co umożliwi niemal natychmiastowy odbiór osobisty. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę nie znamy źródła pochodzenia leku, a tym samym nie mamy pewności czy jego skład faktycznie odpowiada temu przedstawionemu na ulotce lub opakowaniu. Przypominamy też, że amantadyna nie bez powodu jest lekiem wydawanym na receptę. Jej dawkowanie, a przede wszystkim zasadność przyjmowania określa lekarz.
Recepta na amantadynę – jak ją uzyskać?
Aby kupić amantadynę w aptece, koniecznie trzeba uzyskać na nią receptę. Dopiero po jej okazaniu, aptekarz będzie w stanie sprzedać nam medykament. Jak zaznaczaliśmy wcześniej, niezależnie od ilości substancji w tabletce, leki charakteryzują się silnym działaniem, a także możliwością wystąpienia wielu skutków ubocznych, dlatego powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarza. Ważne również, by to właśnie medyk podjął decyzję o rozpoczęciu kuracji tą substancją. Mimo skuteczności w leczeniu wielu dolegliwości nie powinniśmy sami inicjować terapii, lecz najpierw dokładnie skonsultować się z lekarzem.
Recepta na amantadynę online
Decyzję o rozpoczęciu kuracji amantadyną powinien podjąć lekarz i to również on jest upoważniony do wystawienia recepty. W obecnych czasach dużym udogodnieniem są tak zwane e-recepty, dzięki czemu medyk znający historię zdrowia pacjenta, może wystawić receptę na dany lek, bez potrzeby wychodzenia z domu. Po rozmowie telefonicznej, podczas której skonsultowane zostaną dotychczasowe efekty oraz obecne dolegliwości, lekarz będzie mógł zalecić dalsze stosowanie leku. Z kolei inny specjalista musi najpierw zapoznać się z dokumentacją medyczną i sprawdzić, czy istnieje zalecenie do stosowania leku. Jeśli tak – otrzymamy e-receptę, jeśli nie – może nam jej odmówić. Innym sposobem na pozytywne rozpatrzenie prośby i wystawienie recepty jest przedstawienie zaświadczenia od naszego lekarza, że dany medykament jest przyjmowany na stałe.
Amantadyna – cena
Należy zaznaczyć, że cena amantadyny zależy przede wszystkim od konkretnego leku, opracowanego na jej bazie. Ponadto, koszty poszczególnych medykamentów zależą także od kilku czynników. Są to między innymi:
- dostępność leku w hurtowniach czy u producenta;
- marża nakłada przez konkretną aptekę;
- koszty produkcji i dystrybucji.
Cena za poszczególne produkty waha się więc od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych za jedno opakowanie. Warto także zauważyć, że w ostatnich miesiącach ceny leków opartych na amantadynie (właśnie w związku upatrywaniem w niej magicznego panaceum na dolegliwości wynikające z chorowania na koronawirusa) niestety poszybowały w górę.
Leki z amantadyną należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza w leczeniu grypy wywołanej wirusem A oraz łagodzeniu objawów choroby Parkinsona. Nie udowodniono natomiast skuteczności w terapii COVID-19.