Co oznacza ból w klatce piersiowej? Stres to jeden z czynników, które mogą wywoływać dolegliwości tego typu. Objawy sugerują pacjentom zawał serca, co jeszcze bardziej podnosi poziom ich lęku i tworzy się wówczas błędne koło.
Kiedy pojawia się ból w klatce piersiowej, stres jest jednym z czynników, które warto wziąć pod uwagę. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak napięcie nerwowe wpływa na jego organizm. To nie tylko „nieprzyjemne uczucie w brzuchu”, ale szereg innych objawów somatycznych. Zaliczamy do nich trudności z oddychaniem, nudności i wymioty, a nawet kołatanie serca.
Ból w klatce piersiowej – stres i nerwica
Gdy pojawia się ból w klatce piersiowej, stres rzadko kojarzy się z taką przypadłością. Tymczasem lekarze dzielą się swoimi doświadczeniami i podkreślają taką zależność. Kiedy człowiek doświadcza przewlekłego stresu, jego organizm jest w stanie podwyższonej gotowości. Czuje zagrożenie, przez co napina m.in. mięśnie klatki piersiowej, przygotowując się na atak. Pojawia się wtedy rodzaj bólu, określany jako piekący lub kłujący. Może promieniować od żuchwy do barku. Objawy tego typu często sugerują, że pojawiły się poważne dolegliwości, dlatego wiele osób od razu wybiera usługę, jaką jest e-recepta.
Najczęstsze przyczyny bólu, ucisku i kłucia w klatce piersiowej
Stres nie jest oczywiście jedną przyczyną bólu w klatce piersiowej. Może on oznaczać również inne choroby:
- neuralgię międzyżebrową, powstałą np. w wyniku zapalenia nerwów międzyżebrowych;
- zapalenie trzustki;
- kamica pęcherzyka żółciowego;
- refluks żołądkowo-przełykowy;
- półpasiec;
- zawał mięśnia sercowego;
- zapalenie osierdzia (ból często odczuwany jest za mostkiem);
- choroba niedokrwienna serca;
- dławica piersiowa;
- uraz żeber;
- zator tętnicy płucnej (bólowi towarzyszy kaszel, duszność, spadek ciśnienia tętniczego, krwioplucie);
- zapalenie płuc;
- zator opłucnej;
- tętniak aorty;
- choroby układu pokarmowego (np. wrzody dwunastnicy);
To tylko część dolegliwości, które wywołują ból w klatce piersiowej. Aby dojść do zdrowia, często konieczne jest skorzystanie z L4 online. Można je otrzymać bez wychodzenia z domu.
Jak wygląda diagnostyka kłucia w klatce piersiowej?
Dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej powinny skłonić do konsultacji lekarskiej. Trzeba bowiem dowiedzieć się, co jest ich przyczyną. Pomoc trzeba wezwać również wtedy, kiedy ból pojawił się nagle, a objawy utrzymują się i nasilają. Przyczyną może być długotrwały stres, ale przecież ból występuje również w przypadku poważnych chorób. Wiązany jest głównie z zawałem, choć można mieć do czynienia ze zwykłą niestrawnością. Warto jednak korzystać z dostępnych możliwości, takich jak szczegółowe badania oraz zwolnienie lekarskie online.
Diagnozowanie bólu w klatce piersiowej
Proces diagnozowania bólu w klatce piersiowej najczęściej nie odbiega od przyjętego schematy. Lekarz zbiera wywiad, w którym trzeba określić, jak odczuwany jest ból: czy promieniuje do pleców, gdzie jest umiejscowiony, czy wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Oprócz tego konieczne jest również badanie przedmiotowe (ocena pacjenta). Lekarz często zaleca wykonania badań dodatkowych. Zazwyczaj jest to EKG, RTG klatki piersiowej, echo serca albo gastroskopia. Wszystko zależy od tego, jaką chorobę podejrzewa specjalista.
Leczenie nerwobólu powstałego w wyniku silnego stresu
Leczenie zależy od przyczyny, jaka wywołała ból w klatce piersiowej. Stres z pewnością nie ustąpi po lekach przeciwbólowych. Należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą. Psychiatra, psycholog albo terapeuta mają wiedzę oraz narzędzia, które pomogą rozładować napięcie emocjonalne. Dzięki temu pacjent pozbędzie się głównego czynnika wywołującego ból. Wśród polecanych rozwiązań znajduje się między innymi:
- psychoterapia;
- ćwiczenia oddechowe (głębokie wdechy i wydechy), pozwalające obniżyć poziom lęku;
- aktywność fizyczna, obniżająca napięcie mięśniowe, które często towarzyszy stresowi;
- ziołolecznictwo (np. stosowanie herbaty z melisy albo korzenia kozłka lekarskiego).
Odczuwanie bólu w klatce piersiowej to z pewnością nieprzyjemne doświadczenie, które budzi lęk. Jeśli jest do tego wywołane stresem, wtedy napięcie jeszcze bardziej się zwiększa. Z dolegliwością można jednak sobie poradzić, choćby dzięki wsparciu psychologicznemu.