[product_page id="119"]

Stres a przelewanie w brzuchu

Stres a przelewanie w brzuchu

Każdy odczuwa stres, a przelewanie w brzuchu to równie powszechne odczucie. Obie dolegliwości mogą występować razem lub niezależnie od siebie. Sprawdź, co zalecają lekarze zestresowanym pacjentom, którzy skarżą się na bulgotanie i burczenie w żołądku i jelitach!

W sytuacji stresowej procesy trawienia mogą zostać zaburzone. To powoduje zaleganie pokarmu w żołądku, co sprzyja m.in. biegunce i wzdęciom. Taki stan może trwać nawet 48 h bez przerwy. Z kolei odczuwanie przepływania płynów w układzie pokarmowym najczęściej ma związek z wymieszaniem pokarmu z kwasami trawiennymi. W kwestii wpływu, jaki na pracę organizmu wywiera stres – a przelewanie w brzuchu to tylko jeden z wielu możliwych objawów – trzeba uwzględnić jeszcze długoterminowe komplikacje. Ciągle nawracające bulgotanie może świadczyć o chorobie wrzodowej, która rozwinęła się na skutek nadmiernego wydzielania kwasów pod wpływem adrenaliny.

Czym jest stres? A przelewanie w brzuchu? Podstawowe informacje

Stres jest specyficznym stanem fizjologicznym organizmu, który pojawia się w odpowiedzi na różne zdarzenia, potencjalne zagrożenia itd. Zazwyczaj to sytuacje, które zaburzają równowagę, stanowią obciążenie i często wyzwanie ponad siły (a przynajmniej jako takie jest odbierane). Czynniki wywołujące taką reakcję nazywa się stresorami. Pod wpływem stresu może pojawić się mobilizacja do działania („stan podwyższonej gotowości”) lub dokładnie odwrotny efekt – uczucie paraliżu, zaburzenia analitycznego myślenia i wiele innych, negatywnych objawów somatycznych. W tym dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Głośne przelewanie w brzuchu – często określane także jako bulgotanie i burczenie – może być zarówno naturalną reakcją ciała, jak i objawem choroby żołądka czy jelit. Najczęściej pojawia się w związku z uczuciem głodu, intensywnym trawieniem i mieszaniem treści pokarmowej z kwasami oraz wzdęciami i gazami jelitowymi. 

Co może sygnalizować przelewanie w brzuchu?

Krępujące odgłosy, których nie da się powstrzymać, mogą być sygnałem, że warto wziąć zwolnienie lekarskie online i zrobić kilka badań. Tak objawiają się mniej i bardziej poważne schorzenia, w tym:

  • nietolerancje pokarmowe;
  • wrzody, owrzodzenia;
  • zespół jelita drażliwego;
  • choroba Leśniewskiego-Crohna.

Przyczyny i objawy bulgotania, przelewania w brzuchu w sytuacji stresu

Ekspozycja na stresory powoduje m.in. zwiększenie stężenia adrenaliny, noradrenaliny, kortyzolu oraz glukozy – organizm przygotowany do obrony lub intensywnego działania potrzebuje więcej energii. Niektóre procesy fizjologiczne są spowalniane albo nawet całkowicie zatrzymywane przez stres, a przelewanie w brzuchu może być skutkiem ruchów perystaltycznych jelit. Ich praca trwa przez cały czas, a przy pustym żołądku bulgotanie często jest głośniejsze. Głód i zła dieta mogą dodatkowo wywołać:

  • dolegliwości bólowe, zwykle ze strony żołądka;
  • wzdęcia.

Długotrwały stres powoduje spadek odporności oraz wzrost ciśnienia krwi i napięcia mięśniowego, co zwiększa ryzyko chorób serca i wrzodów. Błona śluzowa żołądka może zostać uszkodzona przez kwasy trawienne, które są wydzielane intensywniej pod wpływem adrenaliny. Życie w stresie powoduje, że okazjonalne uczucie przelewania w brzuchu może się utrwalić i dokuczać zdecydowanie częściej. Mogą występować przewlekłe zaparcia, biegunki, stany zapalne… Odczuwasz coraz więcej różnych dolegliwości? Złóż wniosek o L4 online i zarezerwuj termin u lekarza. Konsultacje ze specjalistami pomogą dokładnie zdiagnozować aktualny stan organizmu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak sobie poradzić ze stresem i przelewaniem w brzuchu? Porady dla pacjentów

Aby skutecznie poradzić sobie ze stresem i przelewaniem w brzuchu, najpierw należy starannie zidentyfikować czynniki, które je powodują lub nasilają. Potem pozostaje pracować nad ich ograniczeniem, wyeliminowaniem lub nad znalezieniem sposobów na radzenie sobie ze stresorami. Można też skorzystać z porad lekarza, psychologa lub psychoterapeuty, aby nauczyć się lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Najczęściej zalecane sposoby na rozładowanie napięcia spowodowanego sytuacjami stresowymi to:

  • aktywność fizyczna, regularne ćwiczenia;
  • dbanie o sen (min. 8 h);
  • techniki relaksacyjne – joga, masaże, medytacja, odprężająca muzyka, kąpiele z olejkami eterycznymi etc.

Alternatywą lub metodą wspomagającą może być farmakoterapia. Niektóre leki łagodzą fizyczne dolegliwości (działanie rozkurczowe, zobojętniające kwasy żołądkowe), inne uspokajają. Pewne substancje psychoaktywne są w preparatach ogólnodostępnych, ale na niektóre potrzebna będzie recepta online od lekarza. Duże znaczenie w dłuższej perspektywie mają sposób odżywiania i zdrowy tryb życia. Trudno całkowicie unikać stresów. A przelewaniu w brzuchu można zapobiec dzięki częstszemu jedzeniu mniej obfitych posiłków, lekkostrawnym posiłkom i witaminom z grup B, C, D i E. Warto przy tym ograniczyć używki oraz tłuszcze zwierzęce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *