[product_page id="119"]

Gorzki smak w ustach – stres czy objaw choroby?

gorzki smak w ustach stres

Wiele sytuacji – nie tylko chorób – powoduje nietypowy gorzki smak w ustach. Stres, dieta, higiena jamy ustnej, rozmaite schorzenia czy ciąża to jedynie niektóre możliwości, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Sprawdź, co radzą lekarze pacjentom, którzy zgłaszają metaliczny posmak!

Zmysł smaku jest wrażliwy na oddziaływanie innych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. W medycynie wyróżnia się dwie podstawowe kategorie zaburzeń. To ageuzja (całkowita utrata) oraz różnego rodzaju dysgeuzje (np. osłabienie lub odczuwanie innych smaków). Jeżeli wrażenia zmysłowe pojawiają się bez związku ze spożywaniem pokarmu, rośnie prawdopodobieństwo poważniejszych problemów zdrowotnych. Bez dokładniejszych informacji i badań lekarz nie będzie w stanie stwierdzić, skąd u pacjenta gorzki smak w ustach – stres może, ale wcale nie musi dawać takiego objawu. Dopiero postawienie diagnozy i poznanie rzeczywistego stanu wpłyną na zalecenia i sposób postępowania.

Co powoduje gorzki smak w ustach? Stres, zaburzenia hormonalne, infekcje…

Gorzki smak mają m.in. kawa, herbata, cykoria, rukola, seler, niektóre sałaty i czekolady, orzechy, wątróbka, jagnięcina, kminek, kolendra oraz wiele innych produktów. Posmak metalu może pojawić się na skutek palenia papierosów, picia alkoholu (głównie piw i win) czy niedostateczną higienę jamy ustnej – a lista potencjalnych chorób jest naprawdę długa.

Nie wszystkie poniższe stany są bezpośrednio związane ze stresem:

 • zaburzenia trzustki;
 • dysfunkcje wątroby;
 • schorzenia układu pokarmowego – m.in. refluks przełyku i żołądka, wrzody, kamica żółciowa;
 • niedobory pokarmowe (np. brak cynku, miedzi w diecie);
 • cukrzyca;
 • astma;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • zaburzenia neurologiczne;
 • choroby w obrębie jamy ustnej (próchnica, stany zapalne);
 • różnego rodzaju infekcje;
 • efekty uboczne niektórych leków i zabiegów stomatologicznych;
 • ciąża.

Stres przyczyną gorzkiego posmaku w ustach

Dlaczego problem dotyczy również osób znerwicowanych, żyjących w silnym lub ciągłym stresie? Kluczem do zrozumienia tego zjawiska jest poznanie pewnych mechanizmów fizjologicznych. To przez zwiększone wydzielane soków trawiennych pacjent odczuwa gorzki smak w ustach – stres zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Nieprzyjemny posmak metalu może pojawić się zarówno w trakcie pojedynczej sytuacji stresowej, jak i w konsekwencji długotrwałego zdenerwowania i wzmożonego napięcia. Taki objaw może być sygnałem, że warto nieco odpocząć, wziąć zwolnienie lekarskie online oraz poświęcić więcej czasu na zadbanie o własne zdrowie.

Silny i przewlekły stres naraża na choroby wywołujące gorzki posmak w ustach

Jest jeszcze jedno wytłumaczenie goryczy w jamie ustnej z powodu stresu. W sytuacji zagrożenia, zwiększonego napięcia organizm koncentruje wszystkie wysiłki na działaniu, „walce lub ucieczce”. Niektóre procesy fizjologiczne są zintensyfikowane, inne spowalniają lub całkowicie się zatrzymują – jeśli pod wpływem stresora dojdzie do wstrzymania pracy ślinianek, może pojawić się nadmierna suchość śluzówki.

Podobny stan pojawia się przez papierosy, ostre przyprawy czy zbyt małą ilość płynów. Przez wyschniętą błonę śluzową pacjent nie tylko ma wrażenie gorzkiego smaku w ustach, ale też naraża się na zapalenie dziąseł i zębów. Ślina ma właściwości ochronne, jej niedobór ma często bolesne konsekwencje.

Powikłania w związku ze stresem i gorzki, metaliczny smak

Długotrwały stres powoduje m.in. wzrost napięcia mięśniowego, osłabienie kości i stawów, zaburzenia układu immunologicznego – przez to zwiększa się ryzyko zakażeń, chorób serca i przewodu pokarmowego. Takie schorzenia mogą z kolei objawiać się odczuwaniem gorzkiego posmaku metalu. Naturalnie każda przypadłość wywołuje szereg różnych symptomów.

Pacjenci powinni zwracać uwagę na każdy szczegół, ponieważ może to przyspieszyć diagnozę. Nie należy lekceważyć przyczyn gorzkiego smaku w ustach, stresu i pozostałych czynników. W razie potrzeby pacjenci mogą przedłużyć swoje L4 online – z powodu utrzymywania się objawów czy konieczności poddania się leczeniu.

Gorzki smak w ustach, stres – co robić? Najczęstsze zalecenia lekarzy

Pierwsze, co należy zrobić po stwierdzeniu goryczy w ustach i innych zaburzeń smaku, na które nie pomaga płukanie jamy ustnej, to skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą. Działania diagnostyczne zależą m.in. od historii wcześniejszych chorób, przyjmowanych leków, zgłaszanych objawów, czasu występowania dolegliwości czy sytuacji, w których oznaki choroby się nasilają. Przykładowo uczucie gorzkiego smaku w ustach rano, które chwilowo mija i wraca kolejnego dnia, wskazuje na problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

Sposób leczenia choroby, która jest źródłem dolegliwości, może przybierać zróżnicowane formy. Na jedne schorzenia wystarczy farmakoterapia (lekami ogólnodostępnymi lub środkami, na które konieczna jest e-recepta od lekarza), inne wymagają przeprowadzenia mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów.

Uczucie goryczy powinno skłonić do skorzystania z pomocy medycznej

Pozbycie się gorzkiego smaku w ustach – stresu i niepokoju bądź innej pierwotnej przyczyny – nie zawsze jest łatwe, ale jak najbardziej wykonalne. Ważne, by dokładnie przestrzegać wszystkich otrzymanych zaleceń lekarskich. Nieprzyjemny posmak w ustach może świadczyć o poważnej chorobie, ale na podstawie pojedynczego objawu i skąpych informacji nie można niczego przesądzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *