Zupełnie naturalną reakcją organizmu na pewne sytuacje jest stres. Objawy mogą być zależne od osoby. Warto wiedzieć, jakie są mechanizmy powstawania stresu i poznać sposoby na poradzenie sobie z nim. Dowiedz się więcej!
Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest stres? Objawy tej reakcji organizmu są uzależnione od jednostki. Warto zaznaczyć, że stres jest zupełnie naturalny i pojawia się u każdego człowieka. Jakie są przyczyny stresu? Czy tylko chroniczny jest szkodliwy? Kiedy konieczna będzie psychoterapia, gdy stresujące tempo życia i presja prowadzi do fizycznych i psychicznych dolegliwości? Sprawdź, jakie działania podjąć, jeśli pod wpływem stresu wyzwalają się niepokojące symptomy.
Czym jest stres?
Stres to reakcja organizmu na wyzwania lub niepokojące sytuacje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Może to być reakcja na zmiany w pracy, w relacjach z innymi ludźmi, w sytuacji finansowej lub w wielu innych aspektach życia. Gdy organizm jest zestresowany, uwalnia hormony stresu, takie jak adrenalina i kortyzol, które mogą pomóc mu poradzić sobie z wyzwaniem lub zagrożeniem. Długotrwały lub silny stres może jednak prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, bezsenność i depresja. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem i znaleźć skuteczne sposoby na zarządzanie nim.
Stres – objawy
- fizyczne – bóle głowy, trudności z trawieniem, zaburzenia snu, brak apetytu, pocenie się, szybkie bicie serca, nadmierne pocenie się, sztywność mięśni, nadmierne zmęczenie;
- emocjonalne – lęk, niepokój, brak motywacji, drażliwość, irytacja, poczucie winy, brak koncentracji, brak radości z życia, poczucie braku kontroli nad sytuacją;
- behawioralne – zmiana apetytu, zwiększone lub zmniejszone używanie substancji odurzających, zmiana w relacjach z innymi ludźmi, trudności w podejmowaniu decyzji, brak aktywności fizycznej.
Stres a nerwica
Przewlekły stres może prowadzić do rozwoju nerwicy, czyli zaburzenia lękowego, w którym osoba doświadcza silnego, nieproporcjonalnego do sytuacji lęku oraz objawów fizycznych i emocjonalnych związanych z lękiem. W takiej sytuacji stosuje się leczenie psychoterapeutyczne i farmakologiczne. Jeżeli leki mają być przyjmowane przez chorego stale, to dobrym rozwiązaniem może być e-recepta, dzięki której można wykupić leki, gdy się skończą.
Jak radzić sobie ze stresem?
Jak radzić sobie z długotrwałym stresem? Objawy tej reakcji organizmu mogą w wielu przypadkach utrudniać życie, dlatego warto wiedzieć, jak je zmniejszyć. Oto kilka sposobów:
- ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć stres i poprawić nastrój;
- stosowanie technik relaksacyjnych;
- zmiana perspektywy – próba spojrzenia na sytuację stresową z innej perspektywy;
- szukanie wsparcia
- ograniczanie lub unikanie czynników i sytuacji, które mogą wywoływać stres;
- zdrowie odżywianie oraz odpowiednio dług sen.