Urazy głowy, zaburzenia błędnika, ucha wewnętrznego i środkowego – to one najczęściej powodują zawroty głowy. A stres? Również, o ile jest odpowiednio silny lub przewlekły. Sprawdź, po czym można poznać takie dolegliwości i jak postępują lekarze w podobnych przypadkach!
Problemy z zawrotami głowy mają wiele różnych przyczyn. Mogą wynikać również z problemów neurologicznych (ucisku na nerwy i naczynia krwionośne), laryngologicznych, żołądkowych, menstruacyjnych czy infekcji. Pełna lista byłaby niezwykle rozbudowana, dlatego należy zwracać uwagę na okoliczności występowania dolegliwości, nasilenie czy objawy towarzyszące. Im więcej informacji przekaże pacjent, tym łatwiej ustalić lekarzom, co naprawdę wywołuje zawroty głowy – a stres lub podłoże w psychice to tylko niektóre z możliwości. Postawienie prawidłowej diagnozy ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniej terapii i zaleceń.
Nerwica to jedna z przyczyn zawrotów głowy, a stres sprzyja zaburzeniom lękowym
- bóle i zawroty głowy;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- zwiększone ryzyko zachorowania na:
- choroby układu krążenia (wzrost tętna, ciśnienia i krzepliwości krwi);
- schorzenia wywoływane infekcjami (obniżenie odporności);
- zaburzenia lękowe, takie jak nerwica.
Czy nerwicę i stres leczy się podobnymi metodami?
Zawroty głowy a stres – inne objawy somatyczne dolegliwości psychogennych
Dolegliwości tego rodzaju mogą pojawiać się w różnych sytuacjach – np. tylko przy wstawaniu, pochylaniu, po wysiłku, podczas leżenia. Są także napady powtarzające się o określonych porach dnia czy nocy. Czasami symptomy dokuczają pacjentom do tego stopnia, że są w stanie wybudzić ich ze snu. Do tego mogą dochodzić inne oznaki różnego rodzaju zaburzeń. Najczęstsze objawy towarzyszące nerwicowym zawrotom głowy o podłożu stresogennym to:
- drżenie kończyn, głównie górnych;
- nudności i czasami torsje;
- zimne poty, nadmierna potliwość;
- tymczasowy brak pełnej kontroli nad ciałem.
Co robić, by problem był mniej dotkliwy?
Przy napadowych zawrotach głowy zaleca się unikania gwałtownych ruchów głową, gwałtownego wstawania i zmian pozycji. Trzeba odpocząć i zrelaksować się – warto też wypić trochę wody albo naparu z ziół o działaniu uspokajającym. Warto też wziąć zwolnienie lekarskie online i skonsultować się ze specjalistą. Być może konieczne będą sesje z psychiatrą i długa terapia, zanim uda się powrócić do pełnej dyspozycji. Nie w każdym przypadku herbatka, „reset głowy” i zdrowszy tryb życia będą wystarczające, ponieważ zależność między zawrotami głowy a stresem to jedyny problem trapiący pacjenta.
Układowe i nieukładowe rodzaje zawrotów głowy a stres psychiczny i fizjologiczny
Zawrotami głowy określa się m.in. oszołomienie, kręcenie się, zataczanie, podwójne widzenie i inne omamy wzrokowe, wrażenie kołysania, pochylania się czy przesuwania. To subiektywne odczucia, często trudne do nazwania. Lekarze, naukowcy wyróżniają 2 główne warianty. Rozróżnienie podczas diagnostyki bazuje na tym, jak pacjent odczuwa i opisuje swoje dolegliwości. Specjaliści mogą zdiagnozować:
- układowe zawroty głowy – chory ma złudne, czasami ciągłe uczucie wirowania własnego ciała lub otoczenia, często towarzyszą temu mdłości i wymioty, oczopląs oraz lęk. Pacjent precyzyjnie określa, co budzi jego niepokój.
- nieukładowe zawroty głowy – pacjent ma trudności z dokładnym opisem dokuczających mu objawów. Zwykle mówi o niestabilności swojej postawy i zaburzeniach równowagi, najczęściej złudnych.
Stres może być zarówno przyczyną, jak i efektem zawrotów głowy. To wynika z psychicznego pod fizjologicznego podłoża dolegliwości. Pierwsze z wymienionych mają związek z reakcjami emocjonalnymi na różne zdarzenia i okoliczności oraz poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Zdenerwowanie i podwyższenie gotowości organizmu budzą również fizyczne uszkodzenia i niepokojące objawy – w tym zawroty głowy – a stres, który się nasila i utrzymuje przez dłuższy czas, może je spotęgować. Krótkie L4 online to za mało, istnieje ryzyko poważnych zaburzeń. Dlatego zawsze należy sprawdzić, co rzeczywiście dolega i podjąć stosowne leczenie.