Wiele różnych dolegliwości może powodować zatykanie uszu, a stres najczęściej nasila ten objaw. Są też przypadki szumów usznych i innych zaburzeń słuchu o podłożu psychogennym. Zobacz, co mówią na ten temat lekarze i co zazwyczaj zalecają pacjentom!
Po poradę do laryngologa przychodzą osoby, które skarżą się na irytujące dzwonienie, gwizdanie, brzęczenie, szumienie, piszczenie, uczucie zatkania i wypełniania, drobny lub poważniejszy niedosłuch. Różnego rodzaju szumy w uszach najczęściej mają subiektywny charakter. Zdarzają się też obiektywne, głównie przy uszkodzeniach mechanicznych narządów słuchu i sygnałach ze strony układu krążenia. Lekarze potrzebują więcej informacji, by ustalić, skąd u danego pacjenta uciążliwe zatykanie uszu – a stres może nasilać ten objaw lub go powodować. Forma terapii zależy od ustalonej przyczyny, trudno o uniwersalne wskazówki.
Najczęstsze przyczyny zatkanych uszu, szumów usznych i podobnych objawów
Wśród głównych przyczyn szumu usznego lekarze najczęściej wymieniają:
- nadmiar woskowiny, czop lub ciało obce w przewodzie słuchowym;
- długą ekspozycję na hałas;
- procesy starzenia;
- zaburzenia ciśnienia tętniczego;
- problemy naczyniowe, głównie żylne;
- urazy głowy i szyi – uszkodzenia błędnika, nerwu słuchowego, kręgosłupa szyjnego;
- nerwiaki i inne zmiany nowotworowe
- choroby, infekcje, zapalenia ucha środkowego lub w uchu wewnętrznym;
- zaburzenia endokrynologiczne,
- dolegliwości neurologiczne, np. SM;
- depresję, nerwicę, zaburzenia lękowe;
- schorzenia psychiczne, które mogą wywołać omamy akustyczne;
- szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, m.in. alkoholu, kofeiny, nikotyny, soli, tlenku węgla;
- działania niepożądane niektórych leków.
Co robić w razie pojawienia się takich symptomów?
Bez względu na pochodzenie i rodzaj szumów usznych, dokuczliwe objawy przyczyniają się do obniżenia jakości życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niektóre zmiany chorobowe i symptomy sprawiają, że pacjent potrzebuje dłuższego L4 online oraz kierunkowej terapii. Czasami wystarczy płukanie lub usunięcie niedrożności i wyrównanie ciśnienia w uchu, innym razem potrzebna będzie farmakoterapia, operacja, psychoterapia… trzeba dobrze dobrać sposób leczenie zatykania uszu. A stres nasila szumy uszne, z kolei intensyfikacja objawów nasila stres. Błędne koło, które trudno przerwać bez pomocy specjalistów.
Zatykanie uszu a stres – nasilanie symptomów i wywoływanie dolegliwości
Sytuacje stresowe powodują zwiększenie poziomu adrenaliny, noradrenaliny czy kortyzolu. Przyspiesza akcja serca, krew szybciej przepływa przez tętnice i żyły. Wzrasta również stężenie glukozy, gdyż w momencie zagrożenia i mobilizacji organizm potrzebuje więcej energii. Przewlekły stres sprawia, że:
- spada odporność;
- rośnie ryzyko chorób serca (wysokie tętno, zmiana ciśnienia);
- zwiększa się podatność na niektóre urazy (np. przez długotrwałe zwiększenie napięcia mięśniowego, osłabienie kości i stawów);
- wzrasta ryzyko dolegliwości psychicznych, głównie zaburzeń nerwicowych.
Każdy z tych czynników może spowodować zatykanie uszu. Dlatego pacjent może potrzebować konsultacji z kilkoma różnymi specjalistami:
- laryngologiem;
- neurologiem;
- kardiologiem;
- psychologiem;
- psychiatrą.
Objawy zatykania uszu ze stresu, przez nerwicę. Łagodzenie wzmożonego napięcia
Wysoki poziom stresu może przyczynić się do rozwoju dolegliwości tak samo, jak długie narażenie na głośne, niepożądane dźwięki – nadmierne nasilenie bodźców słuchowych wywołuje irytację i zdenerwowanie, potem pojawiają się kolejne komplikacje zdrowotne. W takich przypadkach wrażenie zatykania ucha i subiektywne szumy uszne zazwyczaj pojawiają się tuż przed snem.
Leczenie farmakologiczne środkami, na które niezbędna jest e-recepta, zwykle zaleca się pacjentom z zaawansowanymi schorzeniami. Trzeba zająć się przyczyną objawów, nie tylko samym zatykaniem ucha, a stresy można złagodzić wieloma technikami relaksacyjnymi i zdrowszym trybem życia:
- regularną aktywnością fizyczną;
- medytacją;
- słuchaniem odprężającej muzyki;
- jogą;
- świadomym oddychaniem;
- rozciąganiem, ćwiczeniami pilatesu;
- zbilansowaną dietą;
- znalezienie czasu na odpoczynek i ulubione hobby.
Konsultacje laryngologiczne przy zatykaniu uszu, leczenie szumów usznych
Dokładny opis i różnicowanie objawów to ważna część wywiadu medycznego przed postawieniem diagnozy. Jeżeli za występowanie szumów usznych odpowiadają zaburzenia lękowe albo depresja, pielęgnacja i staranniejsza higiena w obrębie ucha w niczym nie pomogą. Ogólne zalecenia zwykle koncentrują się na:
- unikaniu hałasu;
- ograniczeniu lub rezygnacji z niektórych używek i substancji (głównie alkoholu, papierosów, kofeiny, aspiryny);
- zaprzestaniu myślenia o słyszalnych dolegliwościach czy trudnościach ze słuchem;
- relaksie i wypoczynku;
- unikaniu stresorów w miarę możliwości.
Niektórzy pacjenci otrzymują zwolnienie lekarskie online i skierowanie do sanatorium czy uzdrowiska. Czasami szumy uszne leczy się poprzez aparaturę maskującą – takie urządzenia i oprogramowanie noszą wspólną nazwę, to tzw. tinnitus masker. Jednak niekoniecznie pomogą na psychogenne zatykanie uszu, a stres związany z brakiem oczekiwanych efektów tylko pogorszy sytuację. Dlatego nie należy próbować dostępnych metod całkowicie na własną rękę, tylko zdać się na lekarzy i najpierw rozpoznać rzeczywistą przyczynę problemów.