[product_page id="119"]

Stres a krwawienia z odbytu. O jakich chorobach świadczy krew z odbytu?

stres a krwawienia z odbytu

Najczęstszą przyczyną pojawiania się krwi w stolcu są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Ślady krwi na papierze toaletowym mogą jednak świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Co warto wiedzieć na temat zależności między stresem a krwawieniami z odbytu?

Krwawienie z odbytu oznacza pojawienie się świeżej krwi lub skrzepów w stolcu. Czasem ślady daje się zauważyć na papierze toaletowym. Najczęstszą przyczyną jest krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, rzadziej z górnego. W diagnostyce istotne jest występowanie objawów towarzyszących – bólu brzucha, utraty masy ciała, osłabienia, zmęczenia, zawrotów głowy itp. Lekarz prowadzący musi również wziąć pod uwagę, czy pacjent przyjmuje na stałe leki np. zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia. Do chorób, którym może towarzyszyć krwawienie z odbytu, zalicza się uchyłki jelita grubego, stany zapalne jelit, zakażenia pasożytnicze, nowotwory. Za rzadką przyczynę uznaje się silny i przedłużający się stres, który zaostrza choroby występujące lub przyczynia się do rozwoju nowych.

Krew z odbytu – hemoroidy

Świeża krew obserwowana na papierze toaletowym lub na powierzchni stolca zazwyczaj świadczy o występowaniu żylaków odbytu. Może również wskazywać na szczelinę odbytu. Ciemna krew wewnątrz stolca oznacza problemy z dalszym odcinkiem jelita. Najczęściej krew pojawia się przy hemoroidach, czyli guzkach krwawniczych – poszerzonych żyłach splotu odbytniczego. Objawami mogącymi sugerować tego rodzaju nieprawidłowość jest świąd, ból, pieczenie, a także wrażenie niepełnego wypróżnienia.

Jak radzić sobie z hemoroidami?

Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium pomagają maści, jednak gdy problem jest nasilony, konieczne może okazać się leczenie operacyjne – wycięcie guzków oraz usunięcie nadmiaru błony śluzowej. Problemy z żyłami wymagają zmiany trybu życia – wprowadzenia zbilansowanej diety, uregulowania częstotliwości wypróżnień. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z hemoroidami, umów się na konsultację z lekarzem. Może to by również telekonsultacja, podczas której specjalista zaproponuje badania, leczenie, a w razie konieczności wystawi zwolnienie lekarskie online oraz e-receptę, zwłaszcza gdy pacjent jest narażony na stres, a krwawienia z odbytu nie ustają.

Krew w stolcu – szczelina odbytu

Przyczyną pojawiania się w stolcu krwi może być szczelina odbytu – to rana błony śluzowej kanału odbytu. Symptomy wskazujące na tego rodzaju nieprawidłowość to przede wszystkim piekący ból okolic odbytu (silniejszy podczas wypróżniania), a także niewielkie krwawienie. Leczenie polega najczęściej na zmianie diety, wykonywaniu nasiadówek, stosowaniu środków przeciwzapalnych i ułatwiających wypróżnianie. W ciężkich przypadkach wykonuje się operację. Niekiedy stosuje się iniekcję z botuliny w zwieracz odbytu.

Krew w stolcu – jaka to choroba?

Krew w stolcu może być objawem poważniejszych chorób dotyczących układu pokarmowego. Należy tu wymienić przede wszystkim choroby zapalne jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna. Schorzeniom tym towarzyszą częste biegunki, bóle brzucha, utrata apetytu, obecność krwi i śluzu w kale. Biegunki, zaparcia, stolec z domieszką krwi, ból brzucha to również objawy uchyłków jelita grubego. Dodatkowo pojawiają się tzw. puste parcia, chory skarży się na niestrawność. Krew w kale może pojawić się w przebiegu chorób pasożytniczych czy endometriozy.

Jakie jeszcze problemy z jelitami może sygnalizować krwawienie z odbytu?

Jeśli jedną z przyczyn jest stres, a krwawień z odbytu jeszcze nie zdiagnozowano jako opisane powyżej problemy, pod uwagę należy wziąć także angiodysplazję jelit, rzadką wadę rozwojową jelit oraz wykluczyć występowanie wrzodu samotnego odbytnicy. Nieprawidłowość ta objawia się bólem odbytnicy, zaparciami, biegunkami, krwawieniem z odbytnicy.

Polipy i nowotwór

Ślady krwi na papierze toaletowym mogą być również zwiastunami bardziej poważnych schorzeń jak polipy lub nowotwór jelita grubego. Rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowany u osób starszych – najwięcej zachorowań obserwuje się po 60. roku życia. Niestety objawy choroby pojawiają się, gdy rak jest już zaawansowany, dlatego żadne krwawienie z odbytu nie powinno być bagatelizowane. Niepokojące symptomy należy zgłosić lekarzowi, który skieruje na odpowiednie badania, a jeśli to konieczne wystawi L4 online. Symptomy, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

  • niczym nieuzasadniona zmiana rytmu wypróżnień;
  • zmiana kształtu, konsystencji stolca;
  • anemia;
  • osłabienie;
  • nudności;
  • wymioty;
  • utrata masy ciała;
  • ból w dolnej części brzucha.

Taka sytuacja wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby.

Stres a krwawienia z odbytu

Choć relacja między stresem a krwawieniami z odbytu nie jest bezpośrednia, ten wpływa niekorzystnie na organizm i często prowadzi do rozwoju schorzeń układu pokarmowego. Przede wszystkim warto pamiętać, że krew w stolcu nie pojawia się na skutek zdenerwowania, nie jest konsekwencją stresującego przeżycia, a objawem pewnych nieprawidłowości. Czasem ma charakter uprzedni, co oznacza, że stanowi pierwszy widoczny objaw choroby.

Jak stres wpływa na pracę układu pokarmowego?

Jak zatem wytłumaczyć zależność między stresem a krwawieniami z odbytu? Warto pamiętać, że przewlekły stres może nasilać objawy chorób, powodować problemy żołądkowe (wrzody żołądka), prowadzić do utraty apetytu, zaparć lub biegunek. Oto jego skutki:

  • powoduje zaleganie pokarmu w żołądku i uczucie pełności w brzuchu;
  • błona śluzowa jelit staje się łatwo przepuszczalna;
  • chory odczuwa skurcze i bóle brzucha;
  • obniża się apetyt;
  • pojawiają się nudności i wymioty (mogą być podbarwione krwią).

Stres nasila objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, które objawia się głównie biegunką z domieszką krwi, chudnięciem i ogólnym osłabieniem.

Stres a krwawienia z odbytu – jak sobie radzić?

Poza leczeniem choroby podstawowej, powodującej krwawienia z odbytu, konieczna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. W zależności od nasilenia problemu inne sposoby będą skuteczne. Mogą to być metody naturalne jak ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, joga, picie mieszanek ziołowych, masaże. Niekiedy dobre rezultaty przynosi psychoterapia. W najcięższych przypadkach przepisuje się leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne:

  • Miansec;
  • Elicea;
  • Pramolan;
  • Asentra.

W przypadku pojawienia się niepokojących symptomów ze strony układu pokarmowego konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie badań pozwalających znaleźć przyczynę krwawienia. Kluczowy jest zdrowy tryb życia – zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu i snu. W przypadku jakichkolwiek problemów z trawieniem należy zwrócić uwagę na poziom stresu, a krwawienia z odbytu koniecznie zgłosić lekarzowi. Stres to bowiem czynnik, który może zaostrzać objawy choroby lub prowadzić do jej rozwoju. Pamiętaj, że krew w kale może oznaczać schorzenia różnego typu, mniej lub bardziej poważne, dlatego takiego objawu nie wolno bagatelizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *