O ile stres podnosi poziom cukru we krwi? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pewne jest natomiast, że nie tylko osoby z cukrzycą powinny się obawiać – potwierdzają to prowadzone badania.
Stres powoduje wiele negatywnych zmian w całym organizmie. Może być również czynnikiem, który wywoła cukrzycę. Dlatego nie tylko diabetycy powinni unikać sytuacji stresowych. Dotyczy to również zdrowych osób, prowadzących bardzo intensywny tryb życia. O ile stres podnosi poziom cukru? Z pewnością ta ilość wystarczy, by doprowadzić do rozwoju cukrzycy.
Cukrzyca – co wiemy o tej chorobie?
Zanim przybliżymy, o ile stres podnosi poziom cukru, udzielimy najpierw odpowiedzi na pytanie, dlaczego cukrzyca jest tak zdradliwą chorobą. To przewlekła przypadłość, wiążąca się z zaburzonym wydzielaniem insuliny. Jest to hormon produkowany przez trzustkę, który odgrywa główną rolę w procesie metabolizowania cukrów. Jego zbyt mała ilość prowadzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Wyróżniamy cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2. Obie wywołuje m.in. zła dieta, przeciążenie pracą, a wśród przyczyn są też zaburzenia snu czy stany zapalne. Chorzy są zmuszeni do przyjmowania leków, a ich zapas zapewnia e-recepta.
Cukrzyca a poziom stresu
Wpływ na poziom glukozy we krwi (a w konsekwencji rozwój cukrzycy) ma również stres. Według badań profesora Karla-Heinza Ladwiga przewlekły stres powoduje wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o 45 procent. Samo napięcie nerwowe to nie wszystko. U osób, które się stresują, uwalniane są wówczas kortyzol, adrenalina i noradrenalina. To tzw. hormony stresu, które dają organizmowi sygnał „uciekaj!”. Na dłuższą metę taki stan mobilizacji jest trudny do zniesienia – czasami trzeba się zatrzymać, korzystając z L4 online. W przypadku długotrwałego napięcia, braku ruchu czy niezbilansowanej diety trzeba mieć się na baczności.
O ile stres podnosi poziom cukru we krwi?
To, o ile stres podnosi poziom cukru, jest kwestią indywidualną. Trzeba jednak pamiętać, że taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla diabetyków. Trudno poradzić sobie hiperglikemią bez ryzyka doprowadzenia organizmu do skrajności, czyli hipoglikemii. Za tę sytuację odpowiedzialny jest kortyzol, który obniża efektywność insuliny, a prowadzi do uwolnienia zapasów glukozy, magazynowanych w wątrobie jako glikogen. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni pozostawać pod opieką diabetologa. Muszą również znaleźć swój sposób walki ze stresem.
Jak wygląda terapia cukrzycy?
Terapia cukrzycy polega na wielotorowym działaniu. Aby poprawić wyniki badań, trzeba pozostawać pod opieką nie tylko diabetologa, ale również dietetyka. Należy bowiem skupić się na normalizacji masy ciała, co umożliwi stosowanie właściwej diety. Chorzy na cukrzycę typu 2 często muszą przyjmować leki doustne. Natomiast jeśli kontrola glikemii jest utrudniona, wtedy konieczne okazuje się zastosowanie insuliny.
Jak stres wpływa na organizm?
Stres może mieć wiele skutków ubocznych. Przez niego dochodzi do stresu oksydacyjnego i uszkodzenia komórek, czego konsekwencją jest to, że organizm zaczyna się szybciej starzeć. Wykazuje również bezpośredni wpływ nie tylko na pojawienie się objawów cukrzycy. Wyzwala problemy ze snem, wywołuje stany depresyjne, prowadzi do kłopotów z oddychaniem oraz układem krążenia. Niepokojące symptomy należy bezwzględnie skonsultować ze specjalistą. Często niezbędne bywa zwolnienie lekarskie online.
Jak walczyć ze stresem?
Aby nie martwić się, o ile stres podnosi poziom cukru, warto wypracować konstruktywne reakcje. Trzeba postarać się obniżyć poziom napięcia, w czym z pewnością pomocne są konsultacje psychologiczne. Oczywiście techniki można dobrać do swoich potrzeb. Wśród polecanych rozwiązań znajdują się ćwiczenia fizyczne – udowodniono bowiem, że wysiłek fizyczny prowadzi do zwiększenia poziomu endorfin (hormonów szczęścia) – nie powinno się również unikać kontaktów towarzyskich. Należy doceniać to, co wydaje się pozytywne w życiu i nadaje mu wartość.
Kwestia tego, o ile stres podnosi poziom cukru, nie powinna być bagatelizowana. Mało kto łączy cukrzycę ze swoją absorbującą pracą czy problemami osobistymi. Warto więc przeanalizować codzienne przyzwyczajenia i odpowiednio je zmodyfikować. Może się to okazać trudne, jednak niezbędne dla swojego dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.