[product_page id="119"]

Neuralgia międzyżebrowa a stres. Jak poradzić sobie z nerwobólem?

neuralgia międzyżebrowa a stres

Neuralgia międzyżebrowa a stres – jakie są zależności pomiędzy tymi przypadłościami? Okazuje się, że czynniki psychogenne są równie istotne, jak te fizyczne. Dlatego warto dokładnie wiedzieć, co wywołuje nerwobóle oraz jak nad tym zapanować.

Od dawna wiadomo, że ludzka psychika ma duży wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że neuralgia międzyżebrowa a stres są ze sobą mocno powiązane. Z pewnością nie można tego bagatelizować, ponieważ jeśli się odpowiednio nie zareaguje, dolegliwość powraca. Co można więc zrobić, by pozbyć się tego zespołu bólowego?

Co to jest neuralgia międzyżebrowa?

Neuralgia międzyżebrowa nazywana jest również nerwobólem – za klasyczny przykład dolegliwości uznaje się np. neuralgię nerwu trójdzielnego. Jest to dolegliwość, która występuje nagle w obrębie klatki piersiowej albo okolicy serca. Chory często odczuwa ucisk, piekący ból lub kłucie – często promieniują one w kierunku kręgosłupa. Dolegliwość budzi lęk pacjentów, ponieważ pierwsze objawy mogą przypominać zawał. Jaka jest zależność między neuralgią międzyżebrową a stresem? Warto to sprawdzić, by móc odpowiednio zareagować. Często dobrym wyjściem w takiej sytuacji bywa również e-recepta.

Neuralgia międzyżebrowa a stres

Długotrwały stres wpływa na ludzki organizm, w tym również układ nerwowy. Pod wpływem czynników psychicznych może pojawić się ostry ból, który odczuwany jest w klatce piersiowej. W przypadku neuralgii przyczyny stresowe są bardzo częste – ryzyko pojawienia się występuje zarówno wtedy, kiedy człowiek jednorazowo doświadczył silnego napięcia nerwowego, jak i gdy ma ono charakter przewlekły. W takiej sytuacji często konieczne jest skorzystanie z L4 online. Pozwala ono bowiem skupić się na powrocie do równowagi psychicznej i wyeliminować bóle neuropatyczne.

Konsekwencje przewlekłego napięcia nerwowego

Nerwobóle spowodowane stałym napięciem emocjonalnym to nie wszystko, czego w takiej sytuacji doświadcza ludzki organizm. W skrajnych przypadkach może naprawdę dojść do zawału lub wylewu krwi do mózgu. Częściej jednak pojawiają się problemy z układem ruchu. Sztywność czy ból mięśni prowadzi między innymi do problemów z poruszaniem. Do tego dochodzą schorzenie ze strony układu oddechowego i krążenia, a także problemy ze snem. To szybka droga do depresji i innych zaburzeń psychicznych. Z tego powodu osoby narażone na czynniki stresogenne powinny monitorować stan zdrowia i reagować na każdy niepokojący objaw.

Pozostałe przyczyny neuralgii międzyżebrowej

Warto wiedzieć, że nerwy to tylko jeden z czynników powodujących neuralgię międzyżebrową, a stres nie jest wyłączną przyczyną odczuwania bólu w przestrzeni międzyżebrowej. Warto wiedzieć, że jest to zaburzenie związane z nerwami międzyżebrowymi, do czego mogą przyczynić się m.in.:

  • półpasiec;
  • niedobór witaminy B;
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe;
  • zmiany nowotworowe, które uciskają nerwy;
  • uszkodzenie nerwu na przykład w wyniku urazu mechanicznego lub wypadku;
  • wady postawy.

Nie można bagatelizować tych przyczyn. Konsultacja z lekarzem to konieczność, można to zrobić również przez internet. W ten sposób pacjent ma szansę uzyskać zwolnienie lekarskie online.

Nerwoból międzyżebrowy – jak leczyć?

Rwący, przeszywający ból oraz mrowienie będące objawem nerwobólu mają charakter napadowy. Pojawiają się nagle i zazwyczaj ustępują samoistnie – nie znaczy to jednak, że można je bagatelizować. Diagnostyka neuralgii międzyżebrowej polega na wykluczeniu chorób serca oraz sprawdzeniu odruchów neurologicznych. Pacjent często musi przejść EKG oraz rentgen kręgosłupa na odcinku szyjnym i nerwowym.

Leczenie nerwobólu

Terapia polega na leczeniu choroby podstawowej – wtedy mija również napięcie mięśni. Dlatego w przypadku stresu konieczna jest konsultacja psychologiczna. W ostrej fazie choroby, kiedy pacjenci doświadczają silnego bólu, często sięgają po leki przeciwbólowe. Jednak najważniejszą kwestią jest wyeliminowanie bezpośredniej przyczyny.

Domowe sposoby na przewlekły stres

Masz neuralgię międzyżebrową, a stres jest głównym czynnikiem, który ją powoduje? Zastanawiasz się zapewne, czy można ją leczyć domowymi sposobami. Aby zredukować napięcie, poleca się na przykład ciepłe masaże. Poza tym warto zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów (ważne, by podnieść poziom witaminy B). Niektórzy, mając na celu polepszenie samopoczucia, decydują się na ziołolecznictwo. Nie można przy tym rezygnować z tradycyjnych form leczenia – w przypadku stresu są to konsultacje z terapeutą albo psychologiem. Pomaga również większa aktywność fizyczna oraz stosowanie technik relaksacyjnych.

Neuralgia międzyżebrowa a stres to problemy, które niewiele osób wiąże ze sobą. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości na tle nerwowym mogą być czynnikami wywołującymi problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *