Jak pokonać stres i czy w ogóle jest to możliwe? Część osób wychodzi z założenia, że to element życia, na który człowiek nie ma większego wpływu. Tymczasem chroniczny, długotrwały stres może powodować wiele problemów natury psychicznej i fizycznej.
W niektórych sytuacjach mobilizuje do działania, ale nadmierny, przewlekły może być powodem zaburzeń zdrowia psychicznego. Mowa oczywiście o stresie. Trudno jest funkcjonować w stanie ciągłego napięcia – nic dziwnego, że efektem bywa zarówno obniżona jakość pracy, jak i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Warto więc nauczyć się, jak pokonać stres i rozładować negatywne emocje
Czym jest stres?
Stres to fizjologiczna reakcja organizmu na sytuacje zagrożenia lub inne negatywne doświadczenia. Powoduje pobudzenie autonomicznego układu nerwowego, który zaczyna wydzielać kortyzol oraz adrenalinę. Dzięki nim człowiek może szybko reagować na niebezpieczeństwo, dlatego też nazywa się je często hormonami stresu. Jeśli doświadcza się go przez kilka sekund lub minut, wówczas takie napięcie działa mobilizująco. Jednak na dłuższą metę nadmierny stres i wysoki poziom kortyzolu oraz adrenaliny są niezwykle męczące. Czy e-recepta, która będzie zawierać niezbędne leki, może pomóc w obniżeniu tych wartości? Z pewnością warto zasięgnąć porady lekarskiej, a także nauczyć się, jak pokonać stres.
Czynniki, które wywołują stres
Stres towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, trudno przed nim uciec. Tempo życia, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy oraz rozwód – to najczęściej wymieniane czynniki stresowe. Jednak stresować może dosłownie wszystko, to kwestia bardzo indywidualna. Właśnie dlatego warto znaleźć sposób na to, jak pokonać stres lub przynajmniej obniżyć jego poziom. Niektórzy potrzebują wtedy czasu dla siebie. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc L4 online.
Pozytywne i negatywne skutki stresu
Jak wspomnieliśmy, stres nie zawsze jest zjawiskiem niepożądanym. Jeśli jest krótkotrwały, wtedy działa mobilizująco. Skłania m.in. do szukania sposobów walki z przeciwnościami, szukania rozwiązań problemu, wykazywania się kreatywnością. Jednak chroniczny stres ma już destrukcyjny wpływ na zdrowie:
- powoduje lęk, niepokój, obniżone poczucie własnej wartości, rozdrażnienie, agresję;
- pojawiają się myśli samobójcze;
- zmniejsza się libido;
- częstym negatywnym objawem stresu jest drżenie i nadmierna potliwość dłoni;
- pojawia się napięcie mięśni, wywołujące np. neuralgię;
- pacjent zbyt często sięga po kofeinę lub alkohol;
- osłabia układ odpornościowy;
- występuje kołatanie, gdy wskutek stresu serce bije szybciej;
- mogą pojawić się choroby układu krążenia;
- efektem są kłopoty z oddychaniem i duszność;
- zestresowana osoba ma problemy z zasypianiem i zdrowym snem.
Ciało różnie reaguje na stres. Niekiedy konieczne jest skorzystanie z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online, gdy efektywna praca nie jest możliwa.
Jak pokonać stres? Skuteczne strategie w walce ze stresem
Napięcie nerwowe nie powinno definiować życia. Trzeba wiedzieć, jak pokonać stres i nie dopuścić, by nad nami zapanował. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można radzić sobie z trudnościami. Warto poszukać na przykład wsparcia psychologa – rozmowa ze specjalistą pozwala zwiększyć świadomość samego siebie i poznać źródło problemów. Jakie są inne sposoby na stres?
Ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające
Aby rozluźnić ciało, warto spróbować medytacji i wizualizacji albo praktykowania jogi. Stosowanie technik relaksacyjnych może zredukować stres nawet o kilkadziesiąt procent. Warto wypróbować również trening autogenny Schultza. Jest to metoda polegająca na autosugestii i wprowadzenie się w stan zbliżony do hipnozy. Rozluźnia i redukuje napięcie, ale powinna być stosowana przez specjalistów. Specjaliści polecają też ćwiczenia oddechowe – głębokie wdechy i wydechy uspokajają tętno i pracę serca.
Aktywność fizyczna
Obniżenie nastroju, które często wiąże się ze stresem, można pokonać, uprawiając sport lub aktywność na świeżym powietrzu. Kontakt z naturą relaksuje i pozwala zmniejszyć poziom stresu. Poza tym wysiłek jest zdrowy, a przede wszystkim przyczynia się do wzrostu poziomu endorfin.
Jak pokonać stres? Na pewno warto zatroszczyć się o siebie – postawić na relaks, robić to, co sprawia nam przyjemność. Istnieją również różne techniki łagodzenia napięcia, ale jeśli nie możemy sobie poradzić ze stresorami, najlepiej porozmawiać z terapeutą albo psychologiem. Specjalista nie przedstawi gotowego rozwiązania, ale da narzędzia, które pomogą poradzić sobie wtedy, kiedy stres dopada nas w najmniej odpowiednim momencie.