[product_page id="119"]

Ból pod lewym żebrem – stres, choroby układu pokarmowego. Co może oznaczać?

ból pod lewym żebrem stres

Na jakie zaburzenia wskazuje najczęściej ból pod lewym żebrem? Stres może powodować nerwobóle międzyżebrowe odczuwane jako kłucie. Przyczyną dolegliwości mogą być choroby układu pokarmowego, ale także problemy z kręgosłupem czy cukrzyca. Sprawdź, co jeszcze!

Ból po lewej stronie, pod żebrem może świadczyć o chorobach okolicznych narządów, ale również być konsekwencją zaburzeń ogólnoustrojowych. Często jest skutkiem nadmiernego stresu, pojawia się w wyniku kontuzji żeber, w przebiegu chorób zakaźnych, infekcji. Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga przeprowadzenia badań – laboratoryjnych, obrazowych, wywiadu z pacjentem. Leczenie dolegliwości zawsze uzależnione jest od przyczyny, może obejmować zmianę diety, przyjmowanie preparatów doustnych, czy fizjoterapię. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Ból pod lewym żebrem – możliwe przyczyny

Ból pod lewym żebrem może wskazywać na kłopoty z żołądkiem, np. zakażenie bakterią Helicobacter pylori, wrzody, nadżerkę błony śluzowej. Dolegliwości bywają objawem choroby śledziony, okrężnicy, czy trzustki. Ból po lewej stronie nie musi jednak oznaczać schorzeń przewodu pokarmowego, ponieważ pojawia się również w przebiegu chorób nerek (kamica) oraz przy problemach z kręgosłupem. Może oznaczać także schorzenia ginekologiczne, zakażenie półpaścem, nerwoból. Ból brzucha może być jedynym objawem choroby, często towarzyszą mu również inne symptomy, m.in. nudności, wymioty, obecność krwi w moczu, problemy z oddychaniem. Uciążliwe, powtarzające się dolegliwości bólowe należy skonsultować z lekarzem. Na początek wystarczy telekonsultacja – lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie online, pokierować na badania, zaordynować stosowne leki.

Ból pod lewym żebrem – stres jako przyczyna złego samopoczucia

Co jeszcze może oznaczać ból pod lewym żebrem? Stres jest częstą przyczyną kłopotów ze zdrowiem, przyspiesza rozwój wielu schorzeń, odpowiada za dolegliwości bólowe. Kolka pod lewym żebrem niejednokrotnie świadczy o nerwobólu – w takim przypadku wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych są prawidłowe. Neuralgia międzyżebrowa może być skutkiem przewlekłego stresu, ale również jednorazowego, silnego, nieprzyjemnego doświadczenia. Tego rodzaju ból opisywany jest jako kłucie, pieczenie (pacjenci zauważają, że często promieniuje on do kręgosłupa). Zaburzenie funkcjonowania nerwów międzyżebrowych ma postać nagłych, krótkich epizodów (uczucie podobne do skurczu).

Stres a schorzenia układu pokarmowego

Co jeszcze musisz wiedzieć, jeśli dotyka cię ból pod lewym żebrem? Stres może nasilać objawy chorób już istniejących, dlatego, gdy dolegliwości się powtarzają, warto wykonać badania. Specjaliści alarmują, że to właśnie ciągłe narażenie na stres sprzyja rozwojowi schorzeń układu pokarmowego i jest jedną z najważniejszych przyczyn występowania zespołu jelita drażliwego manifestującego się bólem brzucha. Jeśli chcesz zwalczyć ból pod lewym żebrem, stres musi zostać zminimalizowany.

Ból pod lewym żebrem – diagnostyka

Ból, ucisk i towarzyszące im inne objawy wymagają konsultacji medycznej. Pierwszym krokiem jest zebranie wywiadu od pacjenta. Lekarz zleca najczęściej badania krwi (np. morfologia), obrazowe (USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Niekiedy konieczne jest wykonanie RTG klatki piersiowej, a nawet EKG. Dopiero uzyskanie wyników zleconych badań pozwala zdiagnozować problem i poznać przyczynę dolegliwości bólowych. To daje możliwości leczenia bólu, dobrania odpowiedniej terapii. Problem nie zawsze jest poważny, a jego wyeliminowanie wcale nie musi być trudne, dlatego warto jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.

Ból pod lewym żebrem – leczenie

Ból brzucha po lewej stronie może pojawić się po posiłku, co najczęściej oznacza problemy z układem pokarmowym. Może to być niestrawność, ale także objaw tzw. jelita drażliwego. W tym drugim przypadku chory obserwuje objawy dodatkowe jak wzdęcia, zaparcia, biegunki. Ból z lewej strony promieniujący w stronę pleców oznacza czasem zapalenie trzustki. Zarówno stan zapalny, jak i zespół jelita drażliwego to schorzenia, które wymagają odpowiedniego leczenia. Ostre zapalenie trzustki leczone jest w warunkach szpitalnych. Łagodną postać leczy się poprzez kilkudniową głodówkę, nawadnianie i leki przeciwbólowe.

Inne problemy związane z bólem pod żebrem i ich zwalczanie

W przypadku chorób układu pokarmowego najważniejsza jest zmiana diety – odpowiednio zbilansowana, dostosowana do potrzeb chorego. W celu polepszenia trawienia zaleca się spożywanie mniej obfitych posiłków, ale częściej, a także wyeliminowanie potraw tłustych. Dieta oznacza najczęściej rezygnację ze słodyczy, alkoholu, nadmiaru kawy.

Ból sugerujący kłopoty z kręgosłupem czy wady postawy wymaga wprowadzenia fizjoterapii, ćwiczeń, nauki prawidłowych nawyków (siedzenie, pozycja do spania itp.). Jeśli nie wiesz, jak walczyć z dolegliwościami, skorzystaj z możliwości konsultacji online. Lekarz przeprowadzi wywiad, a jeśli to konieczne wystawi L4 online czy e-receptę.

Ból pod lewym żebrem – stres. Jak leczyć?

Wiesz, co to ból pod lewym żebrem? Stres nie odpuszcza? Aby pozbyć się dolegliwości, musisz poznać sposoby radzenia sobie z emocjami. Pamiętaj, że stres nasila objawy chorób istniejących, ale także przyczynia się do rozwoju nowych. Spróbuj znaleźć metodę idealną dla siebie może to być aktywność fizyczna, medytacja, ćwiczenia oddechowe. Jeśli tego rodzaju rozwiązania nie skutkują, być może potrzebujesz wsparcia specjalisty – psychologa, psychoterapeuty. W poważniejszych przypadkach skutecznie zadziałają leki uspokajające, przeciwdepresyjne. Pomogą uporać się ze złym samopoczuciem, pokonać stres i towarzyszący mu ból. Lekarz może przepisać ci lek antydepresyjny, np. Pramolan, Ketrel czy Miansec.

Każdy intensywny, przewlekły, powtarzający się ból wymaga diagnostyki. Przyczyna nie zawsze jest poważna, ale zawsze wymaga odpowiedniego działania. Ból pod lewym żebrem możesz skutecznie wyleczyć, dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *