[product_page id="119"]

Chroniczne zmęczenie – brak energii, objaw chorób i CFS

zmęczenie i bóle mięśni

Zmęczenie i ból mięśni to typowe objawy fibromialgii. Osoby dotknięte tą chorobą wymieniają też inne symptomy, które wpływają na obniżenie jakości ich życia. Aby ją poprawić, należy połączyć farmakoterapię, rehabilitację oraz zmianę codziennych nawyków.

Fibromialgia to choroba, której charakterystycznymi objawami są zmęczenie i ból mięśni. Oprócz tego symptomy, na jakie wskazują chorzy, mogą sugerować przypadłości narządów wewnętrznych. Występujące dolegliwości są przewlekłe, co negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów. Ogólnodostępne leki przeciwbólowe nie zdają egzaminu, dlatego lekarze często stosują leczenie niefarmakologiczne – łączą je z bardziej zaawansowanymi farmaceutykami. Mimo to fibromialgię trudno jest rozpoznać i często wymaga bardziej zaawansowanej diagnostyki.

Czym jest fibromialgia?

Przez wiele lat fibromialgia uznawana była za pewien rodzaj depresji, której towarzyszyły objawy somatyczne. Pacjent czuje przewlekłe zmęczenie i ból mięśni – często dolegliwości bólowe pojawiają się w obrębie stawów oraz narządów wewnętrznych. Fibromialgia charakteryzuje się także występowaniem na ciele tzw. punktów tkliwych. Są to miejsca szczególnie wrażliwe na dotyk. Czy wystarczy e-recepta i uzyskane dzięki niej leki pozwolą wyciszyć te objawy? Lekarze zalecają, by w pierwszej kolejności skupić się na diagnozie problemu. Niekiedy wymaga to współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Zmęczenie i ból mięśni – charakterystyczne objawy choroby

Chroniczne zmęczenie i ból mięśni, a także ich osłabienie to symptomy, które wymieniają chorzy na fibromialgię. Jednak to nie jedyne objawy kliniczne tej choroby. Do tego dochodzi również ból kręgosłupa (zwykle w odcinku szyjnym lub krzyżowym), a także doskwierają bolesne dolegliwości w obrębie dużych stawów. Dodatkowo pacjenci wskazują na sztywność ciała, która pojawia się rano oraz podczas wykonywania jednostajnych czynności. Utrudnia im to codzienne funkcjonowanie – często konieczne jest L4 online.

Inne objawy fibromialgii

Objawy tej choroby mogą być odczuwane ze strony wielu układów ludzkiego organizmu – nerwowego, pokarmowego czy krążenia. Fibromialgia stała się odrębną jednostką chorobową całkiem niedawno, dlatego diagnozowanie i leczenie tego zaburzenia może trwać wiele miesięcy. Na tę dolegliwość mogą wskazywać takie symptomy, jak:

  •  zaburzenia snu;
  • obniżenie nastroju;
  • problemy z pamięcią i koncentracją;
  • depresja;
  • objawy wskazujące na chorobę jelita drażliwego (badania jej nie wykazują);
  • kołatanie serca, uczucie duszności;
  • drętwienie, mrowienie lub drżenie rąk i nóg;
  • zespół niespokojnych nóg;
  • silne bóle głowy;
  • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne.

Jakie są przyczyny fibromialgii?

Choroba z reguły nie pojawia się sama z siebie, zazwyczaj jest wywołana innymi chorobami. Tego rodzaju ból pojawia się m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatym czy innej chorobie autoimmunologicznej. To jednak nie wszystko, ponieważ badania wskazują również, że fibromialgia dolega osobom mającym uwarunkowania genetyczne. Wywołują ją również czynniki psychiczne (długotrwały stres, uraz czy też problemy osobiste lub zawodowe), a także różnego rodzaju zakażenia. Fibromialgia ze zmęczeniem i bólem mięśni może być dowodem na przykład przebytej boreliozy. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki.

Fibromialgia – grupy ryzyka

Lekarze wskazują, że fibromialgia to nadal dość tajemnicza choroba. Wiadomo jednak, że występuje u 2-10% procent populacji, a najbardziej narażone na nią są kobiety. Chorują na nią nawet cztery razy częściej niż mężczyźni! Choroba zazwyczaj atakuje osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Ma charakter przewlekły, więc należy traktować ją poważnie. Zwolnienie lekarskie online jest tylko doraźną formą pomocy – poprawa stanu zdrowia jest możliwa, po postawieniu diagnozy i wprowadzeniu leczenia.

Leki przeciwbólowe a fibromialgia – dlaczego nie są skuteczne?

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, zmęczenie i ból mięśni w przebiegu fibromialgii trudno jest zwalczyć standardowymi klasycznymi lekami przeciwbólowymi. Lekarze wskazują, że terapia farmakologiczna powinna opierać się na lekach przeciwdepresyjnych (głównie inhibitorach wychwytu zwrotnego serotoniny) oraz przeciwpadaczkowych. Nie poleca się natomiast niesteroidowych leków przeciwzapalnych i sterydów, ponieważ mają zbyt wiele działań niepożądanych. Żadnej z wymienionych grup leków nie należy przyjmować bez konsultacji ze specjalistą.

Jak zdiagnozować tę przypadłość – badania

Utrzymujące się objawy bólowe należy skonsultować z lekarzem. Bez jego rekomendacji nie można samodzielnie podejmować decyzji dotyczących sposobu leczenia. Trzeba przy tym pamiętać, że w tym przypadku diagnoza nie jest oczywista. Niekiedy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Fibromialgią zwykle zajmują się reumatolodzy, chociaż na początku pacjenci zwykle trafiają do lekarzy innych specjalizacji. Choroba często przypomina inne przypadłości, stąd potrzebne są naprawdę wnikliwe badania.

Fibromialgia – proces diagnostyczny

Zwykle lekarz zaczyna od wykluczenia chorób, które mają objawy tożsame z fibromialgią. Jeśli podstawowe badania obrazowe nie wykazują odchyleń, wtedy lekarz może zlecić na przykład USG brzucha, badanie radiologiczne klatki piersiowej czy też ocenę radiologiczną kości oraz stawów. Poza tym w rozpoznaniu fibromialgii pomocne są kryteria dotyczące liczby ognisk bólowych (musi obejmować przynajmniej sześć obszarów), występowania chronicznego zmęczenia oraz czas trwania dolegliwości. Możemy o niej mówić, jeśli ból oraz inne symptomy odczuwane są dłużej niż trzy miesiące.

Jak przebiega leczenie fibromialgii?

Rozpoznanie i zastosowanie leczenia nie gwarantuje natychmiastowej poprawy stanu zdrowia. Lekarze zalecają stosowanie terapii łączonej i zachęcają do tego, by stawiać nie tylko na farmakologię. Istotne znaczenie ma szukanie ulgi w cierpieniu. Ważne, by dbać o wewnętrzną równowagę – redukować stres i próbować znaleźć odskocznię od dolegliwości. Pomocne mogą techniki relaksacyjne, niezwykle ważna jest również psychoterapia. Niektórzy do swojego harmonogramu dnia dodają spacery, pływanie czy też inne ćwiczenia usprawniające. Poza tym warto prowadzić higieniczny tryb życia oraz stosować odpowiednią dietę, z której zostaną wyeliminowane przetworzone produkty.

Zmęczenie i bóle mięśni, które towarzyszą fibromialgii, nie skracają życia, ale obniżają jego jakość. Dlatego istotne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i szukanie innych metod łagodzących ból. Im wcześniej chory znajdzie pomoc, tym skuteczniej poradzi sobie z tą przykrą dolegliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *