E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Zmęczenie po ataku paniki – jak sobie poradzić?

szybkie męczenie się

Zmęczenie po ataku paniki jest efektem utraty ogromnej ilości energii. Silne emocje, które towarzyszą atakowi, pozostawiają po sobie ślad w postaci osłabienia, niemożności normalnego funkcjonowania. Co zrobić, gdy atak minie? Jak walczyć ze zmęczeniem?

 

Atak paniki oznacza ogromny wysiłek dla organizmu, nic więc dziwnego, że po jego ustaniu dominuje uczucie zmęczenia i znużenia. Bywa ono tak silne, że nawet najprostsze czynności mogą urastać do rangi wyzwania. Najważniejszy w takim momencie jest odpoczynek. Trzeba więc znaleźć czas na relaks – pójść na spacer, położyć się, wyciszyć i dać chwilę ciału, by odzyskało choć część sił. Jeśli zdarzają ci się ataki paniki, skorzystaj ze wsparcia psychoterapeuty.

Czym są ataki paniki?

Ataki paniki mogą pojawiać się sporadycznie lub regularnie, są one odpowiedzią na stresującą sytuację. Z problemem zmaga się grupa osób o wyjątkowej wrażliwości, szczególnie narażona na przeżywanie stresu. Ataki paniki zaburzają normalne funkcjonowanie, paraliżują, obezwładniają, nie pozwalają podejmować racjonalnych decyzji. Najczęściej nie sposób ich przewidzieć i im zapobiec. Atakom towarzyszą również objawy somatyczne – wiele osób odczuwa ból całego ciała. Inne symptomy to podwyższone ciśnienie krwi, przyspieszony oddech, zawroty głowy, duszności, zwiększona potliwość ciała.

 

Charakterystyczny dla epizodów paniki jest wrażenie umierania, oderwania od rzeczywistości. Ataki pojawiają się niespodziewanie, objawy somatyczne rozwijają się stopniowo. Często samodzielne uspokojenie się jest niemożliwe, niezbędne jest wsparcie bliskiej osoby.

Zmęczenie po ataku paniki – co jest przyczyną?

Atak trwa zazwyczaj kilka minut. Gdy mija, pozostawia uczucie zmęczenia i wyczerpania. Są one spowodowane utratą energii, która została zużyta przez organizm podczas epizodu lękowego. Co więcej, osoby zmagające się z napadami paniki, skarżą się, że przez resztę dnia mają znacznie obniżone samopoczucie. W związku z tym odkładają swoje plany na później, zaszywają się w domu. Trzeba uświadomić sobie, że zmęczenie po ataku paniki jest jego naturalnym efektem i należy dać sobie trochę czasu, by wrócić do pełni sił. 

 

Jeśli zdarzają ci się epizody lękowe o dużym nasileniu, skonsultuj się z lekarzem, np. przez internet. Podczas rozmowy specjalista wystawi L4 online, może również przepisać odpowiednie leki (e-recepta).

Zmęczenie po ataku paniki – co robić?

Po każdym ataku paniki należy dać czas organizmowi na regenerację, jednak nie oznacza to leżenia do końca dnia i rezygnacji ze wszystkich planów. Sposobem na pokonanie gorszego samopoczucia jest próba wykonywania wszystkich normalnych czynności i przewidzianych na ten dzień zadań. Skupienie się na konkretnych działaniach przynosi znaczną poprawę, w miarę upływu czasu ból mija, nastrój zmienia się na lepszy. 

 

Konieczne jest też zaakceptowanie zmęczenia po ataku paniki, a także zrozumienie, że zarówno ono, jak i ból głowy czy gorszy nastrój są normalnymi objawami. Osoby zmagające się z epizodami lękowymi powinny szczególną uwagę zwrócić na uregulowanie swojego rytmu dnia – ważna jest aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, chodzenie spać o tych samych porach. Dobrym rozwiązaniem na zmęczenie po ataku jest znalezienie zajęcia, które wymaga dużego skupienia. Takie działanie pomaga oddalić nieprzyjemne myśli.

Ataki paniki – leczenie

Ataki paniki dobrze jest skonsultować z lekarzem. Najlepszym rozwiązaniem może być psychoterapia, a nawet zażywanie leków (antydepresantów). Do najczęściej przepisywanych leków przeciwdepresyjnych należą:

  • Pramolan;
  • Miansec;
  • Ketrel;
  • Elicea;
  • Asentra;
  • Zoloft.

 

Najlepsze efekty przynosi terapia łączona, obejmująca farmakologię i sesje u psychologa. Zdarza się, że stan chorego wymaga dłuższego odpoczynku, wyciszenia się – lekarz może zadecydować o wypisaniu L4 (może to być zwolnienie lekarskie online).

 

Zmęczenie po ataku paniki jest normalną reakcją fizjologiczną i nie powinno budzić niepokoju. Niepokojące są jednak same epizody lękowe, które należy leczyć. Bardzo często niezbędna jest pomoc specjalisty. Ataki trzeba zrozumieć i nauczyć się odpowiedniego postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *