[product_page id="119"]

Zaburzenia widzenia. Czym są zaburzenia czynności narządu wzroku?

zaburzenia widzenia

Zaburzenia widzenia to nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Objawiają się utratą ostrości widzenia, zawężenia pola widzenia, pojawienie się mroczków czy błysków. Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń i jak je leczyć?

  • Zaburzenia widzenia to szereg objawów – niedowidzenie, mroczki przed oczami.
  • Zaburzenia widzenia wynikają z chorób okulistycznych lub neurologicznych.
  • Problemy ze wzrokiem może wywoływać cukrzyca, nadciśnienie, depresja.
  • Nagłe zaburzenia należy natychmiast skonsultować z lekarzem.
  • Zaburzenia mogą świadczyć o guzach mózgu, udarze.
  • Najczęściej wystarczy dopasowanie szkieł korekcyjnych.
  • Leczenie obejmuje też farmakoterapię i zabiegi chirurgiczne.

Czym są zaburzenia widzenia?

Zaburzenia widzenia mogą obejmować szereg nieprawidłowości związanych z widzeniem. Pogorszenie widzenia może być związane z uszkodzeniami na jednym z odcinków drogi wzrokowej – mogą dotyczyć oka, nerwów przewodzących impulsy, kory mózgowej. Nieprawidłowe widzenie, pojawienie się dodatkowych wrażeń wzrokowych powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty. Warto również zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe objawy towarzyszące problemom ze wzrokiem – bóle głowy, ból oka, zawroty głowy. Objawy oczne mogą mieć podłoże neurologiczne.

Niepokojące symptomy warto skonsultować z lekarzem. W razie wątpliwości możesz skorzystać z telekonsultacji, podczas której specjalista zbierze wywiad, zaleci badania. Pamiętaj, że może także wystawić receptę (e-recepta) lub zwolnienie lekarskie online. 

Problemy ze wzrokiem – objawy

Najczęstszym objawem zaburzeń widzenia jest niedowidzenie, pogorszenie ostrości wzroku. Inne symptomy to zawężenie pola widzenia, a nawet ubytki w polu widzenia. Pacjent może skarżyć się na dodatkowe doznania wzrokowe – widzi plamki, mroczki, przebłyski świetlne. Niekiedy skarży się na podwójne widzenie. Problemom z widzeniem może towarzyszyć ból i zawroty głowy, świąd, szczypanie i łzawienie oczu. Co ważne, w przypadku zaburzeń widzenia można podejrzewać nie tylko choroby oczu, ale również schorzenia neurologiczne, a niekiedy choroby ogólnoustrojowe. W pierwszej kolejności warto odwiedzić okulistę i zbadać wzrok.

Przyczyny zaburzeń widzenia

Najczęstszą przyczyną zaburzeń widzenia należą wady wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm. Są to choroby postępujące, które rozwijają się latami. Wadę koryguje się za pomocą szkieł (okularów). Przyczyną rozwoju wady wzroku jest zazwyczaj nieprawidłowość w budowie gałki ocznej. Inną chorobą skutkującą pogorszeniem widzenia jest zaćma (stopniowe zmętnienie soczewki), która może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jakie inne schorzenia powodują kłopoty ze wzrokiem? 

  • zapalenie nerwu wzrokowego – objawy to utrata ostrości widzenia w jednym oku, ból oka szczególnie odczuwany przy poruszaniu gałką oczną, wydłużony czas reakcji źrenicy na światło, zmiana postrzegania kolorów (zielonego i czerwonego);
  • niedokrwienie siatkówki oka – stopniowe lub nagłe osłabienie ostrości widzenia i ból oka to główne objawy; niedokrwienie może prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych; 
  • jaskra – objawy to światłowstręt, widzenie mroczków, łzawienie oczu, zaburzenia ostrości wzroku, trudności z adaptacją oczu do ciemności, nudności, wymioty, trudności z rozpoznawaniem kolorów;
  • zapalenie rogówki – ból i zaczerwienienie oka, nadwrażliwość na światło, łzawienie i wydzielina z oka, niewyraźne widzenie, obrzęk powiek, zmętnienie rogówki.

Zaburzenia widzenia mogą mieć również inne podłoże (poza przyczynami okulistycznym). Problemy ze wzrokiem powoduje zatrucie (alkohol metylowy), a także nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, padaczka, nowotwory, migrena. Zaburzenia wzroku mogą wskazywać na takie choroby ogólnoustrojowe jak nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. Pacjenci z cukrzycą powinni regularnie kontrolować wzrok, ponieważ może u nich dojść do rozwoju retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki. Niedowidzenie połowiczne zdarza się natomiast w przebiegu udarów. 

Zaburzenia widzenia – problem neurologiczny

Zaburzenia widzenia mogą być następstwem uszkodzenia nerwów wzrokowych, mózgu lub zaburzeń w komunikacji między nimi. Najważniejsze przyczyny neurologiczne to:

  • neuropatia nerwy wzrokowego – uszkodzenie nerwu wzrokowego, które może prowadzić do utraty wzroku;
  • amauroza – całkowita lub częściowa utrata widzenia; dochodzi do uszkodzenia nerwów wzrokowych lub mózgu;
  • hemianopsja – zaburzenia pola widzenia na skutek urazu, guza mózgu lub udaru;
  • migrena oczna – występuje tzw. aura przed właściwym atakiem bólu; chory widzi impulsy świetlne, plamy, zniekształcony lub połowiczny obraz;
  • zespół oczopląsu – zaburzenia nerwowe prowadzące do odczucia niestabilności obrazu.

Wszystkie wymienione schorzenia wymagają odpowiedniego leczenia, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zaburzenia wzroku – diagnostyka 

Ponieważ zaburzenia widzenia mogą mieć przyczyny okulistyczne, neurologiczne lub wynikać z chorób ogólnych, konieczna jest dokładna diagnostyka. Na początek warto wybrać się do okulisty. W przypadku nagłych zaburzeń jak podwójne widzenie, zawężenie pola widzenia, czy występowaniu objawów towarzyszących (m.in. zawroty głowy, wymioty) należy jak najszybciej udać się na SOR lub wezwać pogotowie. 

W zależności od objawów i ich intensywności zostaną przeprowadzone odpowiednie badania. W pierwszej kolejności będzie to badanie okulistyczne i neurologiczne. Niekiedy konieczne jest wykonanie badań dodatkowych laboratoryjnych czy obrazowych. Zaburzenia widzenia mogą rozwijać się na tle nerwowym. Ich przyczyną może być depresja, nerwica, nadmierny stres, emocje, a nawet zmęczenie. 

Zaburzenia widzenia – leczenie

Zaburzenia widzenia najczęściej oznaczają chorobę okulistyczną (wady refrakcji, zaćma, jaskra itp.). Niekiedy wystarczy właściwe dobranie szkieł, w cięższych przypadkach zaleca się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W przypadku wykrycia choroby ogólnoustrojowej należy wdrożyć jej leczenie – kontrola ciśnie tętniczego i leczenie cukrzycy mogą zapobiec postępującym kłopotom ze wzrokiem (zbyt wysokie ciśnienie prowadzi do powstawania zmian w siatkówce). 

W przypadku zaburzeń na tle nerwowym zaleca się wyciszenie objawów przez przyjmowanie leków uspokajających, przeciwdepresyjnych, psychoterapię, stosowanie metod relaksacyjnych. Stosowane leki antydepresyjne to:

  • Pramolan;
  • Miansec;
  • Egzysta;
  • Asentra;
  • Zoloft.

Zaburzenia widzenia mogą być pierwszym objawem nadciągającej migreny – to choroba, która wymaga odpowiedniego postępowania i leczenia. W terapii stosuje się leki jak:

  • Sumamigren;
  • Zolmiles;
  • Almozen;
  • Nimesil.

Nagłe pogorszenie widzenia może świadczyć o poważnych schorzeniach, dlatego nie należy zwlekać z kontrolą u specjalisty. Być może konieczne będą badania, leczenie lub odpoczynek (warto skorzystać  z L4 online). 

Zamazanie pola widzenia, częste mruganie, łzawienie, pojawienie się mroczków przed oczami, zanik dotychczasowej ostrości widzenia zawsze powinny niepokoić i skłonić do przeprowadzenia diagnostyki. W większości przypadków wystarczy dopasowanie szkieł korekcyjnych lub leczenie choroby podstawowej i okresowe kontrole u okulisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *