[product_page id="119"]

Podwyższony ALAT a stres. Jaka jest zależność, w jaki sposób interpretować wyniki?

podwyższony alat a stres

Podwyższony ALAT a stres – czy istnieje zależność pomiędzy enzymem a dolegliwościami wywołanymi przez napięcie nerwowe? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, jak na zdrowie fizyczne wpływa psychika.

Podwyższony ALAT a stres to relacja, która na pierwszy rzut oka wydaje się mało uzasadniona – trudno jest łączyć silne napięcie z dolegliwościami wątroby. Warto jednak przyjrzeć się bliżej, jak enzym działa na ludzki organizm. Wyniki badania są bowiem niezwykle istotne dla zdiagnozowania przewlekłych chorób, które mogą być potencjalnie groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Co to jest ALAT i jakie są jego normy?

ALAT (inaczej ALT, AIAT) to aminotransferaza alaninowa, czyli enzym wątrobowy, który jest potrzebny, by komórki mogły prawidłowo funkcjonować. Zazwyczaj wskaźnik ALAT jest podawany, kiedy lekarz podejrzewa chorobę wątroby. Jego oznaczenie może być jednak istotne również dla zdiagnozowania innych dolegliwości. Czy podwyższony ALAT a stres łączą się ze sobą? Za jego pomocą monitoruje się stan pacjentów cierpiących m.in. na przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby czy nowotwory. W takich sytuacjach koniecznych jest stały dostęp do leków, na co pozwala recepta online.

Normy ALAT

Prawidłowy wynik ALAT to 5–40 U/I (85–680 nmol/l). Podwyższony wynik ALAT wskazuje na schorzenia wątroby, a także inne dolegliwości:

  • wynik 40 do 200 U/l wskazuje na hemolizę, zapalenie trzustki, niedobór karnityny;
  • wynik 200 do 400 U/l wskazuje między innymi na marskość wątroby, zawał mięśnia sercowego.

Podwyższony ALAT a stres – czy istnieje zależność?

Można się zastanawiać, czy podwyższony ALAT a stres to realna zależność. W tej chwili brakuje badań, które by to jednoznacznie potwierdzały. Na razie pojawiają się jedynie takie sugestie. Należy jednak pamiętać, że przewlekłe napięcie nerwowe wpływa na wiele obszarów ludzkiego organizmu. Nie jest więc wykluczone, że może zwiększać poziom enzymów we krwi. Aby zadbać o równowagę psychiczną, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest L4 online.

O czym świadczy podwyższony poziom ALAT?

Lekko podwyższony ALAT utrzymuje się do kilku godzin po intensywnym wysiłku fizycznym. W takich wypadkach nie ma większego powodu do niepokoju. Jednak wynik powyżej normy może oznaczać szereg groźnych chorób, w tym:

  • stłuszczenie wątroby;
  • marskość wątroby;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C lub autoimmunologiczne;
  • toksyczne uszkodzenie wątroby, które następstwem przyjmowania niektórych leków i nadużywania alkoholu;
  • hemochromatozę, czyli zbyt intensywne odkładanie żelaza w tkankach;
  • zapalenie dróg żółciowych;
  • niewydolność krążenia;
  • hipoksję, czyli niedobór tlenu w tkankach;
  • zawał serca;
  • zapalenie trzustki;
  • uraz lub zapalenie mięśni szkieletowych;
  • celiakia;
  • choroba Wilsona.

Badanie ALAT – jak się przygotować? Przebieg

Badanie ALT polega obliczeniu stosunku stężenia we krwi ALAT i AspAT (enzym wewnątrzwątrobowy). Umożliwia to podanie wskaźnika de Ritisa, którego widełki umożliwiają dokładniejszą diagnostykę chorób wątroby. Może to skłonić do wykonania kolejnych badań. Najczęściej zlecane jest USG wątroby, chociaż niekiedy konieczna jest biopsja, czyli pobranie komórek wątroby. Badanie aktywności enzymów wątrobowych nie wymaga specjalnych przygotowań. Polega na pobraniu krwi żylnej, więc najlepiej wykonać je w godzinach porannych, by być na czczo – to jednak wszystko, czego wymaga się od pacjenta.

Jak obniżyć podwyższony poziom ALT?

Badanie ALAT pozwala na ocenę stanu zdrowia. Dzięki niemu można diagnozować nie tylko zaburzenia funkcji wątroby. Warto jednak wiedzieć, czy można obniżyć poziom ALAT? Z pewnością wpłynie na to walka z chorobami przewlekłymi, które ten wskaźnik sygnalizuje. Często w terapii wskazane jest także zwolnienie lekarskie online. Dzięki temu można zająć się swoim zdrowiem. Leczenie polega najczęściej na przyjmowaniu wskazanych leków. Warto odwiedzić dietetyka, by pomógł odpowiednio zmodyfikować dietę. Należy ograniczyć tłuszcze, a przede wszystkim całkowicie wyeliminować alkohol.

Podwyższony ALAT a stres to nie do końca zbadane zagadnienie – nie można upatrywać tu zależności ani całkowicie jej wykluczyć. Czynniki stresogenne wpływają na ludzki organizm, więc takie doświadczenia powinny skłonić do baczniejszego przyjrzenia się swojemu zdrowiu. Warto regularnie badać poziom aminotransferazy alaninowej, co może uchronić przed konsekwencjami wielu poważnych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *