Każda osoba, która odprowadza część swojego wynagrodzenia na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego, jest objęta prawem do pobierania zasiłku chorobowego w czasie, gdy nie jest zdolna do pracy. W związku z tym podczas przejścia na L4 należy się mu wypłata pieniężna.
Zgodnie z polskim prawem rozróżnienie pojawia się w podmiocie, który to świadczenie wypłaci. Nic dziwnego, że pracownicy często zadają sobie więc pytanie „kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób, a kto w przedsiębiorstwie, które przekracza tę wielkość?” Jeśli chodzi o małe firmy, w których ubezpieczonych uprawnionych do pobierania zasiłku chorobowego jest poniżej 20, podmiotem odpowiedzialnym za ich wypłacanie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odwrotna sytuacja ma miejsce w firmach dużych, w których do pobierania zasiłku chorobowego z tytułu ubezpieczenia uprawnionych jest powyżej 20 osób. W takiej sytuacji ich wysokość oraz wypłata należy to obowiązków płatnika składek, czyli w tym wypadku – do pracodawcy.
Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób?
W przypadku małych firm zatrudniających mniej niż 20 osób podmiotem zobowiązanym za płacenie zasiłków jest ZUS. Jest on zobowiązany do wypłaty ich także u osób ubezpieczonych, prowadzących działalność pozarolniczą i tym którzy z nimi współpracują, ubezpieczonym duchownym, osobom, które są uprawnione do zasiłku za okres po ustaniu ubezpieczenia oraz wszystkim tym, którzy są ubezpieczeni w Polsce, ale pracują poza granicami państwa. Zasiłek chorobowy może zostać zmniejszony o 1/4, gdy pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni do pracodawcy.
Gdy wiadomo już, kto płaci za zwolnienia lekarskie w firmach poniżej 20 osób, przychodzi czas na określenie podmiotu odpowiedzialnego za to w przedsiębiorstwach przekraczających tę ilość. Jak wiadomo z wcześniejszej części artykułu, jest nim pracodawca.
Jak wyliczane jest chorobowe?
Tak zwane „chorobowe” wypłacane jest pracownikowi przez 33 dni okazywania niezdolności do pracy, podparte zwolnieniem lekarskim. Jeśli pracownik ukończył 50 lat, czas ten skraca się do 14 dni. Liczone są wszelkie dni w ciągu roku, w których pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego i wypłacane są za każdy dzień choroby. Ważna jest tutaj ciągłość zwolnienia lekarskiego, ponieważ nieistotne jest to czy jest to dzień roboczy, czy weekend. Wypłaca się pieniądze za każdy dzień w tygodniu, nawet jeśli jest to okres świąteczny. Te same zasady wypłacania zasiłku chorobowego tyczą się zarówno firm, w których podmiotem wypłacającym jest pracodawca, jak i tych, w którym jest nim ZUS.
Komu należy się zasiłek chorobowy?
Każdy pracownik, który ma prawo do pobierania pieniędzy na mocy ubezpieczenia zdrowotnego może pobierać zasiłek chorobowy dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich uprawnia go do korzystania ze świadczeń pieniężnych po upływie 30 bądź 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia zdrowotnego. Krótszy czas dotyczy osób podlegających ubezpieczeniu obowiązkowemu, a zatem pracującym na podstawie umowy o pracę, a dłuższy – osób, które wykupiły ubezpieczenie dobrowolne, a więc tych pracujących np. na samozatrudnieniu.
Z zasiłku chorobowego mogą korzystać także ci, którzy stali się niezdolni do wykonywania obowiązków pracy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeśli nie są zdolni do niej przez co najmniej 30 dni, a niezdolność ta powstała nie później niż w ciągu 2 tygodni od ustania ubezpieczenia chorobowego lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy od jego ustania w razie choroby zakaźnej, która ma dłuższy okres wylęgania.
Kiedy pracodawca musi ustalić listę osób korzystających z ubezpieczenia w firmie?
Pracodawca jest zobowiązany do zgłoszenia liczby osób korzystających z ubezpieczenia w firmie zatrudnionych na podstawie umowy. Liczba ta musi zostać podana do 30 listopada danego roku i na jej podstawie wyznacza się podmiot odpowiedzialny za wypłacanie zasiłku chorobowego w ciągu całego roku.
Co powinien wiedzieć pracodawca, jeśli pracownik pójdzie na L4?
Pracodawca powinien mieć świadomość, o czym świadczą oznaczenia na zwolnieniach lekarskich, które dostaje od swojej pracowników. Ich znajomość pomoże szybko stwierdzić, z jak długim czasem nieobecności pracownika będzie musiał się liczyć.
Kod A oznacza niezdolność do pracy po przerwie nie dłużej niż 60 dni, która była spowodowana tą samą chorobą, która eliminowała pracownika do pracy przed przerwą. Kod B oznacza z kolei niezdolność do pracy przez kobiety w ciąży. Kod C związany jest z nadużywaniem alkoholu i wynikającą z tego niezdolnością do pracy. Kod D to niezdolność do pracy spowodowania zachorowaniem na gruźlicę, a kod E – związany jest z chorobą zakaźną, na którą choruje pracownik.
Podsumowując, to ZUS jest tym, kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób. W przypadku, gdy jest ich więcej, obowiązek ten spada na pracodawcę i dlatego tak istotna jest znajomość oznaczeń zawartych w kodach na wystawianym L4.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!