[product_page id="119"]

Zaburzenia nastroju – przyczyny i objawy chorób afektywnych

zaburzenia nastroju

Zaburzenia nastroju dotyczą milionów osób na całym świecie. Zazwyczaj skutkują one depresją, lękiem, zmianami nastroju, brakiem motywacji i niską samooceną. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda życie z zaburzeniami nastroju i jak można sobie poradzić.

  • Zaburzenia nastroju to grupa zaburzeń, w których okresowo występują zaburzenia nastroju, emocji i aktywności.
  • Objawy mogą obejmować depresję, lęki, zmiany nastroju, brak motywacji i niską samoocenę.
  • Aby zapobiegać występowaniu wahań nastroju, zaleca się utrzymywanie zdrowego stylu życia.
  • Leczenie zaburzeń nastroju obejmuje farmakoterapię oraz psychoterapię.

Co to są zaburzenia nastroju (afektywne)?

Nastrój to długotrwały stan uczuciowy związany z odbieraniem świata i jego analizowaniem. Główne typy nastroju to wyrównany (eutymiczny), obniżony i podwyższony. Zaburzenia nastroju, znane również jako zaburzenia afektywne, to grupa zaburzeń, w których okresowo występują zaburzenia nastroju, emocji i aktywności. Można je podzielić na dwie główne grupy – zaburzenia depresyjne, których głównym komponentem jest depresja, oraz zaburzenia afektywne dwubiegunowe i pokrewne, w których występuje mania. Tego rodzaju problemy zwykle wymagają stosowania farmakologii. Dostęp do potrzebnych leków zapewnia e-recepta. Jest to usługa, z której można skorzystać online – bez wychodzenia z domu.

Rodzaje zaburzeń nastroju

Rodzaje zaburzeń nastroju z reguły klasyfikuje się na podstawie typu nastroju, który może być obniżony, podwyższony lub określany jako nieuzasadnione zmiany nastroju (takie objawy mogą wskazywać na cyklotymię). Zaburzenia nastroju można również podzielić na dwie główne grupy według klasyfikacji DSM-5 – zaburzenia depresyjne, których głównym komponentem jest depresja, oraz zaburzenia afektywne dwubiegunowe i pokrewne, w których występują stany maniakalne. Warto zdawać sobie sprawę, jak ważne nie tylko dla zdrowia psychicznego jest prawidłowe rozpoznanie tych problemów. 

Podwyższony nastrój – sprawdź, co się z nim wiąże

Ze względu na rodzaj zaburzeń nastroju, warto wyróżnić stan, jakim jest podwyższony nastrój. Cechuje się wybitnie dodatnim tonem i zabarwieniem emocjonalnym wszystkich przeżyć. Poziom nasilenia tych odczuć jest powyżej poziomu określanego jako charakterystyczny dla danej osoby. Podwyższony nastrój może objawiać się poczuciem szczęścia, bezgraniczną energią oraz uniesieniem i radością o ekspansywnym, dłużej utrzymującym się charakterze.

Z czym wiąże się podwyższony nastrój?

Podwyższony nastrój może być oznaką różnych zaburzeń, takich jak hipomania mania, która jest składową choroby afektywnej dwubiegunowej. Osoba z podwyższonym nastrojem może także doświadczać zmniejszonej potrzeby snu, wzmożonej aktywności, szybkich wypowiedzi, gonitwy myśli, zwiększonej potrzeby mówienia, impulsywnych zachowań oraz nadmiernej euforii, pobudzenia i rozdrażnienia. Podczas trwania epizodu jest skłonna do podejmowania ryzykownych zachowań. Jeśli to konieczne, pacjent powinien wziąć L4 online, by poprawić swój stan zdrowia i wrócić do równowagi psychicznej.

Obniżony nastrój – czy to depresja?

Obniżony nastrój to stan, w którym człowiek doświadcza uczuć takich jak smutek, przygnębienie, bezsilność, zniechęcenie, apatia i rozdrażnienie. Osoby z obniżonym nastrojem nie odczuwają przyjemności, mają złe samopoczucie i obniżoną samoocenę. Uznaje się go, obok spowolnienia ruchowego i redukcji tempa myślenia, za jeden z głównych objawów depresji, choć nie zawsze musi się wiązać z chorobą. Epizody obniżonego nastroju mogą mieć łagodny, umiarkowany lub ciężki stopień spadku samopoczucia i decydują o rozpoznaniu epizodu depresyjnego. Łagodniejsze formy depresji określane są jako dystymia.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń nastroju

Trudno jednoznacznie określić, co powoduje wystąpienie zaburzeń nastroju – nie mają konkretnej przyczyny. W przypadku zaburzeń dwubiegunowych naukowcy uważają, że osoby cierpiące na tę chorobę są do tego predysponowane genetycznie. Wywołują ją także czynniki środowiskowe, takie jak zażywanie narkotyków lub stresujące wydarzenia, mogą wywołać chorobowe zaburzenia nastroju. Odpowiedzialne za to mogą zaburzenia równowagi neuroprzekaźników, które wpływają na funkcjonowanie fizjologiczne, w tym nastrój, sen, apetyt i popęd seksualny. Zaburzenia nastroju często występują u osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń, takich jak śmierć bliskiej osoby. Problem jest złożony, aby poznać przyczynę, leżącą u podłoża, zaleca się konsultację ze specjalistą i psychoterapię.

Objawy zaburzeń nastroju

Zaburzenia nastroju charakteryzują się poważnymi zakłóceniami emocjonalnymi. Do najczęściej występujących zaburzeń nastroju zaliczamy depresję i manię. Objawy mogą się różnić w zależności od typu zaburzenia, ale wśród najbardziej charakterystycznych symptomów wymienia się między innymi:

  • silne obniżenie nastroju;
  • uczucie niższości w stosunku do innych osób lub przewartościowywanie własnej osoby;
  • brak wiary we własne siły lub nadmierna wiara we własne siły;
  • uczucie ciągłego zmęczenia;
  • rozdrażnienie;
  • podniecenie;
  • wzmożoną aktywność;
  • mniejszą potrzebę snu itp.

Leczenie zaburzeń nastroju

Chory, który cierpi na zaburzenia nastroju, powinien docenić rozwiązanie, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Należy przy tym pamiętać, że objawy powinny wzbudzać niepokój i skłaniać do wizyty u psychiatry i leczenia. Polega ono na połączeniu farmakoterapii oraz terapii. W leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, w okresach podwyższonego nastroju, stosuje się preparaty stabilizujące nastrój. Stosowane bywają również atypowe leki przeciwpsychotyczne. Ważne jest przywrócenie równowagi stężenia neuroprzekaźników w mózgu, zwłaszcza noradrenaliny i serotoniny. Pacjenci z zaburzeniami nastroju powinni regularnie odwiedzać poradnię psychiatryczną, a ci z cięższym przebiegiem choroby mogą wymagać hospitalizacji.

Jak zapobiegać występowaniu wahań nastroju?

Aby zapobiegać rozwojowi zaburzeń nastroju, warto regularnie kontaktować się z psychoterapeutą i dbać o swoją psychoedukację. Zalecane jest przede wszystkim utrzymywanie zdrowego stylu życia, takiego jak regularna aktywność fizyczna, odpowiednie odżywianie oraz regularny sen. Należy również unikać substancji psychoaktywnych. W przypadku zaburzeń depresyjnych, które zostały rozpoznane, należy stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować leki antydepresyjne.

Zaburzenia nastroju to złożone problemy psychiczne, które mają wpływ na emocje, myśli, zachowania i codzienne funkcjonowanie. Przyczyny tych zaburzeń mogą się różnić w zależności od osoby. Leczenie przebiega wielotorowo i obejmuje terapię, leki oraz inne metody, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *