Zmęczenie przy refluksie nie pojawia się u wszystkich pacjentów. Badania wskazują jednak, że pewna ich liczba uskarża się na te dolegliwości. Jak dokładnie objawia się choroba refluksowa przełyku i w jaki sposób się ją leczy?
Choroba refluksowa przełyku (ang. Gastroesophageal Reflux Disease, w skrócie GERD) to przypadłość, która charakteryzuje się cofaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Dolegliwość wywołują różne czynniki – zarówno niezależne od pacjenta, jak i jego niezdrowe nawyki, a do jej charakterystycznych objawów należy między innymi zgaga. Pojawiają się też inne symptomy – chorzy skarżą się na przykład na zmęczenie przy refluksie. W leczeniu GERD bardzo istotna jest zmiana nawyków oraz farmakoterapia.
Czym jest refluks?
Refluks to bardziej potoczna nazwa choroby refluksowej przełyku. Schorzenie polega na niekontrolowanym cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Może powodować m.in. ból, pieczenie, skurcze i zgagę. Mniej charakterystycznym symptomem jest zmęczenie przy refluksie, kłopoty ze snem czy uczucie niepokoju. Choroba może być wywołana przez wiele czynników, w tym przez nieodpowiednie odżywianie, używki, nadmierne spożywanie pokarmu, nadwagę, ciążę, stres oraz leki.
Refluks jest częstym problemem zdrowotnym, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Można sobie z nim poradzić środkami farmakologicznymi, których wykupienie wykupi e-recepta.
Objawy choroby refluksowej przełyku
Refluks jest stanem zapalnym, który powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka i przełyku. Objawy choroby refluksowej przełyku mogą obejmować:
- bóle w klatce piersiowej;
- uczucie pieczenia za mostkiem;
- zgagę;
- kaszel i chrypkę;
- zalegający smak w ustach;
- utratę masy ciała;
- zapalenie gardła;
- bóle głowy;
- problemy z oddychaniem.
Niektóre symptomy są bardzo podobne do objawów innych chorób, takich jak astma, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej diagnozy. W przypadku silnych dolegliwości lub problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie, jak zmęczenie przy refluksie, warto skorzystać z L4 online.
Zmęczenie przy refluksie – kiedy występuje?
Według badań część pacjentów uskarża się na przewlekłe zmęczenie przy refluksie. Przyczyny choroby mogą być nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. W niektórych przypadkach GERD jest skutkiem stresu, który znacznie obniża zdolności regeneracyjne organizmu. To wszystko prowadzi do przemęczenia i pogłębia chorobę. Oprócz tego do nasilenia objawów refluksu często dochodzi nocą, kiedy pacjent przyjmuje pozycję leżącą. Wtedy treść żołądkowa przedostaje się do przełyku, co często prowadzi do wymiotów.
Należy dodać, że czasami choroba refluksowa przełyku nie daje żadnych objawów. Bywa wykrywana przy okazji diagnostyki innych zaburzeń. Dlatego warto wykonywać badania profilaktyczne, a także konsultować swoje objawy chorobowe z lekarzem. Refluks można łatwo pomylić na przykład z chorobami serca (np. zawałem mięśnia sercowego).
Refluks – kiedy do lekarza?
Do specjalisty warto zgłosić się, kiedy wymienione wyżej symptomy mają charakter nawracający. Istnieją jednak sygnały alarmowe, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Należą do nich między innymi:
- trudności i ból przy połykaniu;
- krwawienie z przełyku;
- uporczywe, utrzymujące się wymioty;
- silny ból brzucha.
Objawów choroby nie należy bagatelizować. Zmęczenie przy refluksie może utrudniać życie, jednak przypadłość często prowadzi do groźnych powikłań. Są to między innymi bolesne nadżerki (podrażnienia błony śluzowej przełyku), a także choroby nowotworowe. W takich wypadkach pomocne są badania obrazowe, takie jak gastroskopia.
Leczenie choroby refluksowej przełyku
Leczenie choroby refluksowej przełyku nie zawsze wymaga tego, by korzystać z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Zwykle terapia przebiega dwutorowo – pacjent musi zmienić swoje codzienne nawyki, a także powinien przyjmować zalecane przez specjalistę leki. Ich zadaniem jest zmniejszanie ilości wydzielanego kwasu żołądkowego. Natomiast modyfikacja stylu życia polega na odstawieniu używek oraz odpowiednim dobraniu diety. Należy zrezygnować z tłustych, mocno doprawionych posiłków, a także cytrusów, kawy, czekolady czy gazowanych napojów.
Jeśli wcześniejsze sposoby leczenia nie przyniosły efektu, wówczas zalecana może być ingerencja chirurgiczna. Jednak jeśli choroba nie wykazuje alarmujących objawów, a dodatkowo chory uskarża się na zmęczenie przy refluksie, wówczas najlepszym rozwiązaniem powinno być prowadzenie higienicznego trybu życia. Po pewnym czasie dokuczliwe symptomy ustąpią, trzeba jednak wykazać się wytrwałością i cierpliwością.