Zmęczenie w ciąży oraz nadmierna senność to coś, na co skarży się wiele przyszłych mam. Zazwyczaj dolegliwości nie stanowią problemu – są naturalną reakcją organizmu na zmiany, jakie w nim zachodzą. Warto jednak wiedzieć, jak radzić sobie z brakiem energii.
Spadek sił, senność i nadmierne zmęczenie w ciąży to zwykle skutek zmian hormonalnych, jakich kobieta doświadcza na jej początku. Wtedy następuje wzrost stężenia progesteronu. Później zwykle jej samopoczucie ulega poprawie – zwłaszcza II trymestr może być pod tym względem udany. Jednak niektóre ciężarne na niezbyt przyjemne skutki swojego stanu narzekają przez cały okres ciąży. W takiej sytuacji warto sprawdzić u swojego ginekologa, czy zmęczenie i senność nie stanowią sygnału alarmowego. W naszym artykule przeczytasz również, jak pozbyć się tych przykrych dolegliwości.
Zmęczenie w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny?
Zmęczenie w ciąży jest czymś naturalnym i dotyczy większości kobiet. Przyczyn zmęczenia w ciąży może być wiele, najczęściej są związane ze zmianami hormonalnymi na początku ciąży oraz przemianami metabolicznymi. Zmęczenie w ciąży może być również być spowodowane m.in. niskim poziomem wapnia i hemoglobiny, niedoborami witamin oraz składników mineralnych. Wiele kobiet w ciąży odczuwa również zmęczenie wynikające z nadmiernego stresu i napięcia oraz z powodu zmian w wyglądzie. Zmęczenie w ciąży może dotknąć każdą kobietę, a częstość jego występowania zwiększa się wraz ze zbliżającym się porodem. Dlatego uczucie zmęczenia jest naturalne również w trzecim trymestrze ciąży. Czy pomocna okaże się e-recepta? Przed przyjęciem leków lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Zmęczenie i senność w ciąży – możliwe choroby
Zmęczenie i senność w czasie ciąży zwykle nie jest powodem do niepokoju. W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kobieta najczęściej pracuje, może skorzystać z L4 online, by odpocząć. Jednak w niektórych przypadkach, szczególnie jeśli dolegliwości bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie, należy wykluczyć ewentualne choroby. Może to być związane z anemią, czyli niedoborem żelaza, który jest dość częstym schorzeniem występującym w czasie ciąży. Oprócz niej dość często występującymi chorobami u kobiet ciężarnych są:
- cukrzyca ciążowa;
- problemy z tarczycą;
- zapalenie nerek;
- zapalenie dróg moczowych;
- zapalenie płuc;
- zakażenia wirusowe;
- infekcje bakteryjne.
Senność w ciąży – jak sobie z nią radzić?
Czy istnieją sprawdzone sposoby na senność? Wszystko zależy od podstawowej przyczyny, jednak jeśli organizm przyszłej mamy tak reaguje na zmiany w ciele kobiety, można skorzystać z prostych, domowych metod. Przede wszystkim, kiedy jest to konieczne, należy korzystać z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Warto zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną. Ćwiczenia ułatwiają zasypianie, a także zwiększają poziom energii i poprawiają samopoczucie. Może to być spacer, joga, pływanie lub aerobik. Należy jednak pamiętać, aby ćwiczyć z umiarem, aby nie przeciążać ciała. Sport powinien być bezpieczny dla mamy i dziecka, należy poznać swoje limity. Poza tym trzeba pamiętać, że inaczej ćwiczy się na początku, a inaczej na koniec ciąży. Najlepiej więc skorzystać z zajęć, które powstały z myślą o przyszłych mamach.
Odczuwasz senność i zmęczenie w ciąży? Sen i dobra dieta
Zmęczenie w ciąży to typowy objaw, ale nie znaczy, że należy go bagatelizować. Ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. Jeśli czujesz się senna, poświęć kilka godzin na odpoczynek – warto uciąć sobie krótkie drzemki w ciągu dnia. Kobieta w ciąży powinna spać minimum 9 godzin. Aby poprawić jakość snu, warto wietrzyć sypialnię oraz wybrać optymalną pozycję (jeśli to konieczne, użyć odpowiedniej poduszki podpierającej brzuch). Kobiety mające trudności z zasypianiem, mogą skorzystać z technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja lub oddychanie przeponowe. Powinny też unikać stresu i wszelkich przykrych myśli.
Dieta a zmęczenie w ciąży
Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia dieta. Przyszłe mamy powinny o to zadbać już od pierwszych tygodni ciąży! Niektóre przyszłe mamy skarżą się, że dokuczają im nudności i wymioty, jednak nawet mimo tego powinny jeść regularnie, wybierając produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Dieta musi zawierać również odpowiednie ilości białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów. Dzięki temu można zapewnić sobie odpowiednią ilość energii oraz stały poziom cukru, co z kolei zmniejszy senność. Ważne jest również, aby unikać produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy, słonych przekąsek i napojów gazowanych, a zamiast tego dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Zmęczenie w ciąży to naturalny objaw tego stanu i jest skutkiem zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. We wczesnej ciąży przyczyną jest wyższy poziom progesteronu. Ważne, by w czasie ciąży przyszła mama dbała o sobie, wykonywała ważna badania oraz nie pomijała wizyt u lekarza.