Zielona biegunka może budzić niepokój osób, które zaobserwują u siebie taki symptom. Jednak czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Tego rodzaju objawy świadczą nie tylko o chorobie układu pokarmowego, ale także diecie.
Kolor stolca świadczy o stanie zdrowia danej osoby. Dlatego zielona biegunka to dolegliwość przewodu pokarmowego, której na pewno nie należy bagatelizować. Może świadczyć o infekcji bakteryjnej, a także o nieodpowiednim pasażu jelitowym. Jest to czas, w jakim treść pokarmowa przemieszcza się w jelitach – jeśli proces trwa zbyt krótko, pojawiają się biegunki. Co jeszcze może powodować zielonkawe zabarwienie stolca? Bardzo często są to zaburzenia trawienia oraz wchłaniania.
Biegunka – czym jest ta przypadłość?
Biegunka to stan, który charakteryzuje się częstymi, zwykle płynnymi stolcami, które mogą być związane z problemami żołądkowo-jelitowymi. Może to być wynikiem infekcji spowodowanej przez pasożyty, wirusy czy bakterie, stosowania niektórych leków, alergii pokarmowych lub innych schorzeń. Jest bardzo nieprzyjemnym objawem, który może być szczególnie niebezpieczny dla osób starszych lub dzieci, ponieważ może powodować odwodnienie. Biegunka może mieć wiele przyczyn i objawów, takich jak częste oddawanie stolca, bóle brzucha, wymioty, gorączkę, nudności, osłabienie, bóle głowy i bóle mięśni. Jeśli trwa dłużej niż dwa dni, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Należy to zrobić również, gdy wystąpi zielona biegunka.
Jakie są rodzaje biegunki?
O biegunce możemy mówić wtedy, kiedy wypróżnienia pojawiają się częściej niż 3 razy w ciągu doby. Ze względu na czas trwania, można wyodrębnić trzy rodzaje rozwolnienia:
- biegunka ostra, która trwa maksymalnie 14 dni. Jej objawy powinny jednak ustąpić samoistnie już po kilku lub kilkunastu godzinach – w ich łagodzeniu pomocna bywa e-recepta;
- biegunka przetrwała, trwająca od 14 do 29 dni;
- biegunka przewlekła, kiedy objawy utrzymują się dłużej niż 29 dni.
Jakie są najczęstsze przyczyny zielonej biegunki?
Zielony stolec może mieć związek z przyspieszonym pasażem jelitowym. Poza tym kolor kału zmienia się m.in. w przebiegu infekcji czy przyjmowaniu niektórych leków. Bardzo często stanowi symptom nadużywania środków przeczyszczających, czy też stosowania monotonnej diety. Jeśli symptomy są krótkotrwałe, nie powinny być powodem do niepokoju. Natomiast kiedy się przedłużają lub nasilają, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Często dolegliwość jest tak męcząca, że pacjenci decydują się na skorzystanie również z L4 online. Należy pamiętać, by nie rezygnować z diagnostyki, ponieważ wśród przyczyn często pojawiają się takie choroby, jak:
- nietolerancje pokarmowe;
- alergie pokarmowe;
- celiakia;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- zespół jelita drażliwego.
Co oznacza zielona biegunka u dorosłych?
Zielona biegunka to objaw różnych dolegliwości. Bardzo często wiąże się z przyspieszoną perystaltyką jelit, kiedy treść zaczyna przemieszczać się szybciej niż zwykle. Z tego powodu żółć, która wpływa na kolor kału, nie zdąży nabrać odpowiedniego zabarwienia. Jest wytwarzana w wątrobie, a magazynuje ją pęcherzyk żółciowy – może trafić również bezpośrednio do jelit. Tam, poprzez działanie bakterii, zmienia barwę z zielonej na brązową. Jednak kiedy pojawia się biegunka, pokarm jest wydalany w szybkim tempie, stąd też zielony kolor stolca.
Zielona biegunka a dieta
Zielonkawe zabarwienie ekskrementów można wiązać również ze stosowaną dietą. Jeśli jest w niej dużo warzyw liściastych, takich jak szpinak, jarmuż, rukola lub sałata, a także brokułów, to naturalne, że w przypadku zatrucia pokarmowego chory zobaczy zieloną biegunkę. To częsta przypadłość wegetarian oraz wegan. W takiej sytuacji pomocna może okazać się konsultacja dietetyczna. Zmianę koloru stolca na zielony może powodować również alkohol.
Zielona biegunka a infekcja
Zieloną biegunkę często wywołuje zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Świadczy o tym również obecność domieszki śluzu, ropy czy krwi. Jeśli natomiast symptomowi towarzyszy wysypka, można podejrzewać nietolerancję lub zatrucie pokarmowe. Te objawy również nie powinny pozostać niezdiagnozowane.
Zielona biegunka a leki
Dolegliwość bardzo często towarzyszy osobom, które są zmuszone do tego, by przyjmować leki. Występuje na m.in. podczas antybiotykoterapii, zwłaszcza kiedy pacjent nie stosuje leków osłonowych. Nie dopuszczają one do wyjałowienia mikroflory jelitowej. Również przyjmowanie suplementów żelaza prowadzi do zmiany barwy stolca na ciemną.
O czym świadczy zielona biegunka u dzieci?
Przyczyny biegunki u dzieci i dorosłych zazwyczaj są podobne. Zielona biegunka u malucha, której towarzyszy gorączka, świadczy zazwyczaj o infekcji jelitowej i zakażeniu wirusem. Może pojawić się także jako objaw zaburzeń trawienia oraz wchłaniania tłuszczów. Wtedy należy sprawdzić, czy dziecko nie choruje na celiakię, która może wpłynąć na zahamowanie wzrostu. Jednak zmiana zabarwienia stolca nie zawsze świadczy o chorobie. Zielona kupa to naturalne zjawisko u noworodków (do 4. doby życia), również niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym mogą mieć zielonkawą zawartość pieluszki.
Diagnostyka biegunki – kiedy do lekarza?
Sama zmiana zabarwienia czy konsystencji stolca nie musi być powodem podjęcia leczenia. Wizyta jest konieczna, kiedy pacjent zauważy, że objawy utrzymują się powyżej 2 dni. Sygnałem alarmowym jest również większa ilość krwi w kale, zauważalne pogorszenie samopoczucia, wysoka gorączka czy wymioty. Proces diagnostyczny opiera się na zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego. Aby znaleźć przyczyny takiego stanu, lekarz może zlecić również ogólne i bakteriologiczne badania kału. Laboratorium będzie szukać w próbkach grzybów i pasożytów. Oprócz tego zleca się też testy alergiczne, USG brzucha, a w niektórych wypadkach kolonoskopię.
Na czym polega leczenie biegunki?
Leczenie zielonej biegunki w jej ostrym przebiegu polega na łagodzeniu objawów. Oprócz tego pacjent musi utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia, a także uzupełniać poziom elektrolitów. Warto sięgać po płyny nawadniające, które dostępne są w aptekach bez recepty. Odwodnienie organizmu jest bowiem jednym z największych niebezpieczeństw w przypadku biegunki. W skrajnych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią pacjenta. Do lekarza należy udać się w zależności od czasu jej trwania – jeśli nie ustąpi w ciągu 48 godzin. Warto poprosić również o zwolnienie lekarskie online.
Domowe sposoby na biegunkę
Działanie leków na biegunkę można wspomagać domowymi sposobami. W łagodzeniu objawów sprawdzają się między innymi:
- napary ziołowe, na przykład z kopru włoskiego, rumianku lub mięty;
- stosowanie lekkostrawnej diety;
- ograniczenie błonnika, stymulującego pracę jelit.
Zielona biegunka to przypadłość, która może pojawić się w przebiegu przewlekłych chorób układu pokarmowego. Wtedy bardzo często powraca – aby skutecznie się jej pozbyć, należy wyleczyć dolegliwość, będącą jej bezpośrednią przyczyną. Zmiana zabarwienia stolca często występuje również przy infekcji układu pokarmowego oraz monotonnej diecie, która obejmuje dużo zielonych warzyw. Mimo to nie należy bagatelizować tego symptomu. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczna jest wizyta u lekarza.