[product_page id="119"]

Zawroty głowy i wymioty. O czym świadczą takie objawy?

zawroty głowy i wymioty

Zawroty głowy i wymioty są uciążliwymi dolegliwościami, które dotyczą wielu osób. Choroba może pojawić się w każdym wieku, w wyniku długotrwałego stresu, problemów z ośrodkowym układem nerwowym, zmian hormonalnych lub jako objaw poważnej przypadłości. Kiedy pacjent powinien zgłosić się do lekarza?

  • Zawroty głowy i wymioty mogą świadczyć o różnych chorobach, takich jak schorzenia neurologiczne czy laryngologiczne.
  • Dodatkowe przyczyny to choroby układu sercowo-naczyniowego, migrena, urazy głowy, zatrucie pokarmowe czy stres.
  • Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, ocenę równowagi i dokładny wywiad medyczny.
  • Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować leki przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, rehabilitację ruchową czy terapię manualną.
  • Ważne jest konsultowanie się z lekarzem w celu poznania przyczyn zawrotów głowy, postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czym są zawroty głowy?

Zawroty głowy i wymioty to dolegliwość, którą charakteryzuje uczucie niekontrolowanego ruchu otoczenia, jego kołysania lub wirowania. Najczęściej występującym rodzajem zawrotów głowy są położeniowe zawroty głowy. Pojawiają się wyłącznie w wyniku nagłego w ruchu i stanowią około 20-40% przypadków tego problemu. Za zawroty głowy odpowiadają zaburzenia układu równowagi, w którego skład wchodzi błędnik, jego unerwienie przedsionkowe i ośrodki zlokalizowane w pniu mózgu, móżdżku, jądrach podkorowych oraz korze mózgowej. E-recepta to rozwiązanie, które pozwala zwalczać niektóre przypadłości, jakim towarzyszą zawroty głowy.

Symptomy, które pojawiają się zawrotami głowy

Zawroty głowy mogą mieć różne przyczyny, takie jak choroby błędnika, choroby neurologiczne, choroby naczyniowe, choroby psychiczne oraz stosowanie niektórych leków. Bardzo często pacjenci skarżą się na zawroty głowy i wymioty, które pojawiają się nagle. Jednak należy wymienić również możliwe symptomy. Najczęściej chorzy odczuwają chwiejność, wirowanie, kołysanie, falowanie otoczenia lub własnego ciała. Niepożądane jest podwójne widzenie, oczopląs mroczki przed oczami oraz nudności. Zawrotom głowy często towarzyszy poczucie osłabienia kojarzące się z omdlewaniem, a także objawy neurologiczne. Należą do nich utrata czucia po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy lub wzroku, trudności w utrzymaniu równowagi, poruszaniu się i dezorientacja.

Zawroty głowy i wymioty – na co wskazują te objawy?

Zawroty głowy i wymioty często świadczą o poważnych chorobach. Zwykle wymienia się schorzenia neurologiczne i laryngologiczne, a także guzy zlokalizowane wewnątrzczaszkowo, szczególnie w obrębie tylnej jamy czaszki. Z kolei do przyczyn obwodowych zawrotów głowy należą m.in. łagodne położeniowe zawroty głowy, które są spowodowane przemieszczaniem się kamyczków błędnikowych w uchu. Objawy te często są przyczyną korzystania z L4 online.

Jakim chorobom mogą towarzyszyć zawroty głowy?

Występowanie zawrotów głowy i wymiotów to wynik wielu zaburzeń. Należą do nich między innymi:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego: niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, zakrzepica żył głębokich, zator tętnicy płucnej;
  • migrena, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, miażdżyca;
  • uraz głowy;
  • zatrucie pokarmowe, któremu towarzyszą nie tylko mdłości i nudności, ale też zawroty głowy;
  • zespół Meniere’a, choroba Parkinsona;
  • stres, lęk, zmęczenie, niestabilność emocjonalna;
  • czynniki środowiskowe: używanie narkotyków, alkohol, palenie tytoniu, nadmierne spożycie kofeiny, nadmierna ekspozycja na dźwięki, zapachy i światło, wysoka lub niska temperatura otoczenia;
  • niedobór składników odżywczych; niedobór witaminy B, niedobór żelaza, niedobór potasu;
  • choroby ucha środkowego: zapalenie ucha środkowego, urazy ucha środkowego, infekcje;
  • skutek uboczny stosowania niektórych leków.

Mdłości i zaburzenia równowagi – diagnostyka

Diagnostyka zawrotów głowy obejmuje wiele różnych metod i badań. Badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny głowy, są często wykorzystywane w procesie diagnostycznym, ponieważ pozwalają na uzyskanie dokładniejszego obrazu i identyfikację ewentualnych zmian patologicznych. W diagnostyce zawrotów głowy ważne są także badania pozwalające na ocenę równowagi, takie jak test Romberga. Istotny jest także dokładny wywiad medyczny, w którym pacjent opisuje charakterystyczne objawy oraz okoliczności występowania zawrotów głowy i wymiotów. Czy mają charakter napadowy, czy objawy się nasilają itp. W procesie diagnostycznym ważny jest także pomiar ciśnienia tętniczego.

Leczenie zawrotów głowy i wymiotów

Leczenie zawrotów głowy zależy od ich przyczyny, która może być neurologiczna, sercowo-naczyniowa, psychogenna lub laryngologiczna. W przypadku urazu ucha wewnętrznego, takiego jak złamanie kości skroniowej, przetoka przychłonki, wstrząśnienie błędnika, zapalenie błędnika i nerwu przedsionkowo-ślimakowego, przepisuje się leki przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W niektórych przypadkach stosuje się rehabilitację ruchową i terapię manualną, warto wykorzystać też zwolnienie lekarskie online. Przed przystąpieniem do leczenia, należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem lub neurologiem.

Zawroty głowy i wymioty to częste dolegliwości, które mogą mieć wiele różnych przyczyn. Zawroty głowy mogą być spowodowane niedokrwieniem i problemami neurologicznymi. Inne przyczyny to objawy choroby, jak również skutek ubocznym leków lub spożywania nieświeżych potraw. Powody powstawania zawrotów głowy i wymiotów mogą być bardzo złożone, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *