Zaburzenie pamięci krótkotrwałej to trudności z przypomnieniem sobie zdarzeń z ostatnich minut lub godzin. Najczęściej problem dotyczy osób starszych. Przyczyną mogą być urazy głowy, choroby, zmiany metaboliczne. Przeczytaj, jak je rozpoznać i leczyć!
Zapamiętaj!
- Zaburzenie pamięci krótkotrwałej może być spowodowane urazem głowy.
- Inne przyczyny kłopotów z pamięcią to zaburzenia metabolizmu, nadciśnienie tętnicze.
- U osób starszych zaburzenia mogą wskazywać na rozwój Alzheimera, Parkinsona.
- Pamięć warto ćwiczyć poprzez czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, naukę języków.
- Zaburzenia pamięci należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Czym jest zaburzenie pamięci krótkotrwałej?
Pamięć krótkotrwała odpowiada za przechowywanie informacji od kilku do kilkunastu sekund. Jest ona swego rodzaju łącznikiem i pozwala na przekazywanie wiadomości do struktur związanych z pamięcią długotrwałą. Zaburzenia pamięci krótkotrwałej oznaczają problemy z przypomnieniem sobie sytuacji, która miała miejsce kilka minut lub godzin wcześniej. Jednocześnie uniemożliwione jest zapisywanie wspomnień w pamięci długotrwałej. Zaburzenia tego rodzaju dotyczą najczęściej osób starszych, jednak mogą zdarzyć się w każdej grupie wiekowej.
Najbardziej niepokojącym objawem jest nagłe pogorszenie pamięci w dość krótkim czasie. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Kiedy koniecznie zgłosić się do specjalisty? Powody do niepokoju to:
- niemożność odnalezienia drogi do domu, częste gubienie się;
- zapominanie słów i imion znanych osób;
- niemożność przypomnienia sobie wydarzeń z niedalekiej przeszłości;
- zapominanie o posiłkach;
- trudności w podążaniu za treścią czytanej książki;
- gubienie przedmiotów, zapominanie gdzie się je położyło;
- trudności z przypomnieniem sobie czynności sprzed chwili;
- zmiany osobowości.
Wszystkie te symptomy mogą wskazywać na zaburzenie pamięci krótkotrwałej i stanowią powód do konsultacji lekarskiej. Na początek warto skorzystać z teleporady. Podczas rozmowy specjalista zaproponuje badania, ewentualnie przepisze leki (e-recepta), wystawi L4 online. Powtarzające się problemy z pamięcią, trudności z koncentracją należy bezwzględnie zdiagnozować.
Zaburzenia pamięci krótkotrwałej – przyczyny
Zaniki pamięci mogą mieć wiele różnych przyczyny. Problemy mogą mieć podłoże psychologiczne – zaburzenia pamięci są niekiedy spowodowane jakimś traumatycznym przeżyciem, silnym wstrząsem. Najczęściej sytuacja taka dotyczy dzieci. Inne przyczyny to:
- urazy głowy np. wstrząśnienia mózgu spowodowane np. uderzeniem głową o twarde podłoże;
- depresja;
- niedoczynność tarczycy;
- zatrucia metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm, miedź);
- zatrucie pestycydami;
- zatrucie alkoholem, środkami psychoaktywnymi;
- choroba Alzheimera, Parkinsona;
- otępienie z ciałami Lewy’ego;
- zespół Picka;
- cukrzyca typu 2;
- nadciśnienie tętnicze.
U starszych osób problemy z pamięcią są zjawiskiem normalnym, dlatego nie zawsze świadczą o chorobie i powinny wzbudzać niepokój. Ważne jednak, aby to lekarz ocenił, czy zaniki pamięci nie oznaczają toczącego się procesu chorobowego. Częstym problemem pojawiającym się po 65. roku życia jest tzw. otępienie, które diagnozuje się u niemal 10% pacjentów. Zaburzeniom pamięci towarzyszą zmiany zachowania i znaczne pogorszenie nastroju. Może to być początek choroby Alzheimera.
Otępienie bywa także powikłaniem udaru. Często występujące schorzenia jak cukrzyca oraz nadciśnienie mogą z kolei powodować zmiany neurodegradacyjne będące przyczyną problemów z pamięcią.
Zaburzenie pamięci – postępowanie
Problemy z pamięcią warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Czasem przyczyna jest łatwa do znalezienia, błaha. Niekiedy wystarczy odpoczynek, uśnięcie czynnika wywołującego silny stres – w takiej sytuacji przyda się zwolnienie lekarskie online. W innych przypadkach należy rozpocząć leczenie choroby podstawowej, np. nadciśnienia. Lekarz może przepisać:
- Polpril;
- Amlozek;
- Bisocard;
- Bibloc;
- Tritace;
- Telmizek.
W przypadku zaburzeń pamięci formą terapii są również ćwiczenia usprawniające. Warto więcej czytać, rozwiązywać krzyżówki, uczyć się języków obcych. Osoby z zaburzeniami pamięci powinny także zwrócić uwagę na tryb życia – wysypiać się, zadbać o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną.
Zastosowane leczenie nie cofa powstałych zmian, jednak znacznie poprawia komfort pacjenta i jakość jego życia. Każde podejrzenie zaburzenia pamięci krótkotrwałej należy konsultować ze specjalistą, by w porę zauważyć poważniejsze problemy.