[product_page id="119"]

Zaburzenia narcystyczne i osobowość narcystyczna – objawy i leczenie

zaburzenia narcystyczne

Zaburzenia narcystyczne to jedne z najtrudniejszych do zdiagnozowania i leczenia zaburzeń osobowości. Dotyczą one osoby, która ma wyjątkowo wysoką samoocenę oraz silną potrzebę pochwał. Poznaj najbardziej charakterystyczne symptomy tego zaburzenia.

  • Zaburzenia narcystyczne to trudne do zdiagnozowania i leczenia zaburzenia osobowości.
  • Charakteryzują się wyjątkowo wysoką samooceną pacjenta, silną potrzebą pochwał i brakiem empatii.
  • Osoby z tym zaburzeniem mogą wykazywać antyspołeczne lub agresywne zachowania oraz być bardzo wrażliwe na krytykę.
  • Leczenie polega głównie na psychoterapii, mającej na celu zmianę nieadaptacyjnych wzorców myślenia i zachowania, zdobywanie umiejętności radzenia sobie z krytyką oraz rozwijanie empatii. 

Zaburzenia narcystyczne – co to jest?

Zaburzenia narcystyczne, znane również jako osobowość narcystyczna czy narcystyczne zaburzenie osobowości (narcissistic personality disorder), to rodzaj zaburzenia psychicznego, w którym jednostka charakteryzuje się przekonaniem o swojej wyjątkowości, posiadaniem ogromnych możliwości, brakiem empatii i aroganckim podejściem do innych ludzi. Osoby z zaburzeniami narcystycznymi mają tendencję do niewykazywania empatii w stosunku do innych ludzi. Mogą natomiast przejawiać zachowania antyspołeczne lub agresywne. Często są one bardzo wrażliwe na krytykę i łatwo można je urazić. Pacjenci powinni być diagnozowani i leczeni – jeśli konieczna będzie farmakologia, wówczas sprawdzi się e-recepta.

Narcyzm – cechy osobowości narcystycznej

Można wyróżnić trzy charakterystyczne cechy osobowości narcystycznej. Należą do nich poczucie własnej wartości oraz wielkości, potrzebę bycia podziwianym i brak empatii. Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości cechuje przewlekły stan nudy oraz wewnętrznej pustki. Życie z narcyzem może być niezwykle trudne. Warto zauważyć, że narcystyczne zaburzenie osobowości jest jednym z 10 głównych typów zaburzeń osobowości według klasyfikacji DSM (Diagnostic Statistic Manual of Mental Illness). Są one zgrupowane w trzy bloki, gdzie narcystyczne zaburzenie osobowości należy do kategorii B, razem z antyspołecznymi zaburzeniami osobowości, borderline i histrionicznymi zaburzeniami osobowości.

Przyczyny narcystycznego zaburzenia osobowości

Przyczyny narcystycznego zaburzenia osobowości nie są dokładnie znane, jednak podejrzewa się, że mają one złożony charakter. Jednym z możliwych czynników wpływających na rozwój tego zaburzenia są relacje z rodzicami. Brak pożądanej akceptacji osiągnięć potomka lub przeciwnie, nadmierne chwalenie, może być wskazywane jako potencjalny czynnik etiologiczny pojawienia się cech narcystycznych u danej osoby. Wzorzec zachowań jest podobny u wszystkich narcyzów – stała potrzeba podziwu, umiejętność manipulowania otoczeniem, poczucie bycia wyjątkowym. Rozpoznanie problemu to krok w dobrym kierunku – jeśli choremu trudno jest funkcjonować, może skorzystać z L4 online.

Jakie są objawy osobowości narcystycznej?

Pacjenci z zaburzeniem osobowości, takim jak nadmierny narcyzm, mają problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Osoby narcystyczne często powtarzają zachowania, więc można wyróżnić kilka charakterystycznych symptomów:

  • przekonanie o własnej wyjątkowości i posiadaniu ogromnych możliwości;
  • wielkościowe postrzeganie własnej osoby;
  • brak empatii i aroganckie podejście do innych ludzi;
  • słabo rozwinięte wzorce relacji interpersonalnych;
  • bardzo łatwo jest ich urazić;
  • poczucie wyższości i arogancja;
  • wyolbrzymianie swoich osiągnięć i poczucia własnej wartości;
  • skłonność do częstych zmian partnerów;
  • nieliczenie się z potrzebami innych osób;
  • skłonność do stosowania substancji psychoaktywnych.

Diagnoza osoby narcystycznej

W jaki sposób dochodzi do rozpoznania narcystycznych cech osobowości? Należy ocenić, czy osoba spełnia określone kryteria diagnostyczne. Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) wydanej przez Światową Organizację Zdrowia, osoba musi wykazywać trwałe wzorce niefunkcjonalnego postępowania, wszechobecny wzorzec wielkości (w fantazji lub zachowaniu), stałą potrzebę podziwu i brak empatii. Rozpoznawanie narcyzmu to dosyć złożony problem i wymaga przeprowadzenia szeregu testów psychologicznych. Terapia pozwala jednak poprawić funkcjonowanie jednostki z narcyzmem.

Leczenie narcyzmu – terapia osób narcystycznych

Leczenie zaburzeń narcystycznych może być trudne, ponieważ osoby z narcyzmem często nie uważają, że potrzebują pomocy. Głównym celem psychoterapii jest zmiana nieadaptacyjnych wzorców myślenia i zachowania pacjenta. Terapia indywidualna prowadzona przez doświadczonego terapeutę jest zwykle preferowanym podejściem. Działania terapeutyczne koncentrują się na wspieraniu narcyza w zrozumieniu i zaspokojeniu własnych potrzeb emocjonalnych, zdobywaniu umiejętności radzenia sobie z krytyką oraz rozwijaniu empatii. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy osoba cierpi także na inne zaburzenia, m.in. depresję czy lęk, może być zastosowane leczenie farmakologiczne w celu złagodzenia objawów. W takiej sytuacji warto też zastosować zwolnienie lekarskie online.

Zaburzenia narcystyczne to rodzaj zaburzeń osobowości, który jest trudny do leczenia. Narcyzm to problem związany z wypaczeniem postrzegania własnej osoby oraz prawidłowymi relacjami z innymi. Aby sobie z nim poradzić, warto zdecydować się na psychoterapię pod okiem doświadczonych specjalistów z dziedziny psychiatrii lub psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *