Zaburzenia miesiączkowania to problem dotykający wiele kobiet na całym świecie. Choć czasem mogą być przejściowe, niektóre przypadki mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety. Jak rozpoznać przyczyny dolegliwości oraz jak sobie z nimi radzić?
- Zaburzenia miesiączkowania to problem dotykający wiele kobiet na całym świecie.
- Polegają one na wszelkiego rodzaju nieprawidłowościach dotyczących czasu trwania, częstotliwości, obfitości oraz bolesności krwawień menstruacyjnych.
- Przyczynami zaburzeń cyklu miesiączkowego mogą być różne czynniki, takie jak choroby, zaburzenia hormonalne, czy czynniki środowiskowe.
- Jeśli wystąpią objawy zaburzeń miesiączkowania, należy zgłosić się do ginekologa.
- W zależności od przyczyny zaburzeń leczenie może polegać na stosowaniu środków antykoncepcyjnych, wprowadzeniu zmian w stylu życia, a także włączeniu leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.
Czym są zaburzenia cyklu miesiączkowego?
Kobiety miesiączkują najpóźniej od 16. roku życia, aż do okresu przekwitania (menopauza). Zaburzenia miesiączkowania to wszelkie nieprawidłowości dotyczące czasu trwania, częstotliwości, obfitości oraz bolesności krwawień menstruacyjnych. Prawidłowy cykl miesiączkowy kobiety powinien trwać od 21 do 35 dni, jednak najczęściej wynosi 28-31 dni. Jeśli są krótsze niż 21 dni lub dłuższe niż 35 dni, można mówić o nieregularnych cyklach. Podczas typowego krwawienia menstruacyjnego, które trwa od 3 do 7 dni, kobieta może stracić 30-80 ml krwi.
Zaburzenia cyklu miesiączkowego pojawiają się u wielu młodych kobiet, warto więc poznać przyczyny nieprawidłowości. Jeśli koniecznie będzie leczenie farmakologiczne, wtedy pomocna może okazać się e-recepta.
Rodzaje zaburzeń miesiączkowania
Istnieją różne rodzaje zaburzeń miesiączkowania, takie jak oligomenorrhoea, polymenorrhoea czy amenorrhea. Zazwyczaj stanowią powód do niepokoju, więc warto skonsultować się ze swoim ginekologiem.
Oligomenorrhoea
Oligomenorrhoea charakteryzuje się rzadkim występowaniem krwawień w ciągu roku. Przyczyny mogą być związane z zaburzeniami masy ciała, chorobami przewlekłymi, ciążą urojoną, niewydolnością jajników czy zespołem policystycznych jajników (PCOS).
Amenorrhea
Amenorrhea to całkowity brak miesiączki o charakterze pierwotnym. Pierwotny brak miesiączki występuje wtedy, kiedy mimo osiągnięcia pewnego wieku, pierwsza miesiączka się nie pojawiła. Natomiast wtórny brak miesiączki to zatrzymanie cyklu menstruacyjnego, mimo że wcześniej przebiegało on bez problemu.
Polymenorrhoea
Polymenorrhoea to zaburzenie cyklu miesiączkowego, które charakteryzuje się skróceniem cyklu i prowadzi do nawrotu miesiączki w czasie mniejszym niż 24 dni od poprzedniego krwawienia.
Menorrhagia
Menorrhagia to zaburzenie miesiączki, które objawia się jako bardzo obfite, przedłużające się krwawienie miesiączkowe (tzw. krwotoczna miesiączka). Może zwiastować zaburzenia poziomu hormonów w organizmie, a nawet groźne schorzenia, dlatego w przypadku jej wystąpienia wizyta u ginekologa jest nieunikniona. Najczęstszymi przyczynami obfitych, krwotocznych miesiączek są zmiany organiczne, takie jak podśluzówkowe mięśniaki, polipy, przerosty błony śluzowej macicy, zmiany zapalne czy zaburzenia krzepliwości krwi.
Dysmenorrhea
Dysmenorrhea to zaburzenie charakteryzujące się bolesnym miesiączkowaniem. Występuje u 30-70% nastolatek i młodych kobiet w wieku 12-20 lat, a u 15% dziewcząt objawy są znacznie nasilone. W tym przypadku wyróżnia się postać pierwotną, charakteryzującą się bolesnym krwawieniem od początku miesiączkowania, oraz postać wtórną, kiedy ból pojawia się u kobiet, u których wcześniej miesiączki nie były bolesne.
Zaburzenia związane z chorobą lub wadą rozwojową
Klasyfikacja zaburzeń miesiączkowania dokonana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) obejmuje takie rodzaje jak pierwotna niewydolność jajników, guzy pourazowe lub pozapalne okolicy podwzgórzowo-przysadkowej, zaburzenia czynności w obrębie osi podwzgórze-przysadka czy wady lub uszkodzenia w obrębie macicy.
Przyczyny zaburzeń miesiączkowania
Przyczyny zaburzeń miesiączkowania są zróżnicowane i mogą wynikać z różnych czynników. Niektóre z nich są związane z chorobami, inne zaś z zaburzeniami hormonalnymi, a jeszcze inne z czynnikami środowiskowymi, takimi jak stres czy zaburzenia odżywiania. Choroby, które mogą być przyczyną zaburzeń miesiączkowania, to między innymi zaburzenia tarczycy, niewydolność kory nadnerczy, choroby jajników, choroby autoimmunologiczne lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Problemem jest też endometrioza, kiedy endometrium rozrasta się do organizmu kobiety (do jamy brzusznej.
Inne przyczyny zaburzeń miesiączkowania
Nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym mogą być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, na przykład zwiększonym poziomem prolaktyny we krwi. Wśród czynników środowiskowych, które mogą wywoływać zaburzenia miesiączkowania, wymienia się stres, niedobór snu, niedożywienie, nadwagę lub otyłość. Silne emocje, zmiany w trybie życia, intensywne ćwiczenia, zmiany klimatu czy długotrwałe podróże mogą również wpływać na regularność cyklu miesiączkowania. Zaburzenia miesiączkowania występują także w przypadku nadużywania alkoholu, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych (antykoncepcja hormonalna) lub używania innych leków.
Objawy zaburzeń miesiączkowania
Z częstymi zaburzeniami miesiączkowania wiążą się niepokojące objawy. Powinny skutkować wizytą u lekarza, być może konieczne jest leczenie i skorzystanie z L4 online. Często utrudnia to zajście w ciążę! Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć następujące symptomy:
- zmiana regularności cykli miesiączkowych;
- całkowite zatrzymanie miesiączki;
- nieregularne miesiączki;
- pojawienie się skąpych lub obfitych miesiączek;
- ból podczas krwawienia;
- plamienia międzymiesiączkowe;
- pojawianie się skrzepów krwi podczas miesiączki.
Co robić, kiedy wystąpią zaburzenia miesiączkowania?
Zaburzenia miesiączkowania dotykają wielu kobiet, dlatego w pierwszej kolejności, zaleca się wizytę u ginekologa. Podczas takiej wizyty lekarz przeprowadzi wywiad oraz badanie ginekologiczne, co pozwoli mu wstępnie określić powód zaburzeń miesiączkowania. Ponadto może skierować pacjentkę na badanie krwi, a także badania hormonalne. W diagnostyce zaburzeń miesiączkowania istotną rolę odgrywają badania obrazowe, które pozwalają na określenie przyczyn tego problemu.
Zaburzenia miesiączkowania – badania
W diagnostyce zespołu policystycznych jajników, który jest jednym z najczęstszych powodów zaburzeń miesiączkowania, wykorzystuje się ginekologiczne badanie USG, pozwalające na obserwację wielotorbielowatych jajników. W przypadku innych przyczyn zaburzeń miesiączkowania, takich jak endometrioza czy zwężenie kanału szyjki macicy, wykorzystuje się różnego rodzaju badania obrazowe, m.in. HSG, MRI, TK.
Sposoby leczenia zaburzeń miesiączkowania
Leczenie zaburzeń miesiączkowania prowadzone jest w zależności od przyczyny, która wywołała te nieprawidłowości. W przypadku zmian hormonalnych stosuje się środki antykoncepcyjne, które pozwalają na regulację gospodarki. Jeśli przyczyną są zaburzenia związane z defektami anatomicznymi, zrostami czy endometriozą możliwe jest włączenie leczenia chirurgicznego. Jeśli przyczyna jest złożona, Terapia może się przeciągnąć nawet do kilku tygodniu. Z pewnością warto wykorzystać w takiej sytuacji zwolnienie lekarskie online. Dobrze jest wprowadzić również zmiany stylu życia, zwłaszcza jeśli towarzyszył mu stres.
Zaburzenia miesiączkowania mają zróżnicowane podłoże, dlatego należy uważnie obserwować swój organizm, a także zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Sytuacje, kiedy występują zaburzenia miesiączkowania, mogą bowiem świadczyć o poważnych chorobach, wymagających leczenia.