Zaburzenia histrioniczne to jedna z form zaburzeń osobowości. Typowe jest nadmierne przywiązanie do uwagi otoczenia i teatralne zachowanie. Chorzy zazwyczaj zmagają się z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu i w relacjach z innymi.
- Zaburzenia histrioniczne znane są również jako histrioniczne zaburzenia osobowości (HPD).
- Charakteryzują się teatralnym zachowaniem, intensywnymi i niestabilnymi emocjami, a także nadmiernym dążeniem do przyciągania uwagi innych.
- Przyczyny HPD nie są dokładnie znane, ale mogą mieć związek zarówno z czynnikami genetycznymi, jak i wyuczeniem pewnych ról społecznych.
- Osoby z tym zaburzeniem mogą mieć problemy w kontaktach z innymi ludźmi oraz utrzymaniu relacji.
- Leczenie polega głównie na psychoterapii, która jest najlepszą metodą radzenia sobie z tym zaburzeniem.
Na czym polegają zaburzenia histrioniczne?
Zaburzenia histrioniczne, znane również jako histrioniczne zaburzenia osobowości (HPD), są jednym z typów zaburzeń osobowości, charakteryzujących się teatralnym, dramatycznym zachowaniem i intensywnymi, niestabilnymi emocjami. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa histrio, oznaczającego aktora. Osoby z tym zaburzeniem mają tendencję do przyciągania uwagi innych, często przez wyolbrzymianie swoich reakcji na różne sytuacje. Pacjenci z osobowością histrioniczną miewają problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Histrioniczne zaburzenie osobowości nie wymaga leczenia farmakologicznego. Jeśli jednak towarzyszą mu stany lękowe czy objawy somatyczne, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest e-recepta.
Histrioniczne zaburzenie osobowości – przyczyny
Skąd biorą się zaburzenia histrioniczne? Osoba z osobowością histrioniczną z pewnością nie widzi w swoim zachowaniu niczego dziwnego. Przyczyna nie jest dokładnie znana. Jednak badacze zdrowia psychicznego wskazują, że w rozwoju tego zaburzenia mogą odgrywać rolę zarówno czynniki genetyczne, jak i wyuczenie pewnych ról w społeczeństwie. Zaburzenia te najczęściej ujawniają się w wieku dojrzewania lub we wczesnej dorosłości. Przyczynia się do tego m.in. brak konsekwencji ze strony rodziców w karaniu i nagradzaniu. W przypadku osobowości histrionicznej samoocena opiera się na pochwałach ze strony innych. Brakuje głębokiego poczucia własnej wartości. W związku z tym takie osoby mogą być szczególnie podatne na wpływy środowiska społecznego i relacji z innymi ludźmi.
Zaburzenie osobowości histrionicznej – objawy
Cechy osobowości histrionicznej charakteryzują się niestabilnością emocjonalną oraz częstymi, nagłymi zmianami uczuć. Osoby z tym zaburzeniem nadpobudliwie reagują na błahe wydarzenia i potrafią wpadać w radość, złość, furię czy stany lękowe z niewspółmiernych powodów. Osoba z tym zaburzeniem nie ma oporów, by w teatralny sposób przedstawiać swoje życiowe problemy. Inne typowe cechy zaburzeń histrionicznych to:
- ciągłe dążenie do bycia w centrum uwagi;
- złe samopoczucie, rozżalenie lub cierpienie odczuwane, gdy osoba z cechami histrionicznymi nie znajduje się w centrum zainteresowania;
- osoby histrioniczne często popadają w stany depresyjne;
- zmienna emocjonalność, wyrażana w pretensjonalny sposób;
- brak tolerancji na krytykę;
- przesadna ekspresja;
- uwodzicielski wygląd, podkreślanie swojej seksualności.
W niektórych przypadkach zaostrzenia objawów zaburzenia warto skorzystać z L4 onlin.
Osobowość histrioniczna – diagnoza i terapia
W przypadku osobowości typu histrionicznego pacjenci mogą zgłaszać dodatkowe problemy. Często przypadłości współtowarzyszą osobowość borderline czy narcyzm. Mogą pojawić się zaburzenia psychiczne, jak depresja. W takiej sytuacji warto sięgnąć po zwolnienie lekarskie online. Osoba histrioniczna nie zawsze wymaga psychoterapii, która jest najlepszą metodą radzenia sobie z tą przypadłością.
Kiedy iść do terapeuty?
W przypadku histrionicznego zaburzenia osobowości do terapeuty warto się udać, kiedy pacjent ma problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji, a także nie może odnaleźć się w swoim środowisku. Niestety, jeśli mówimy o osobie histrionicznej, to rzadko sama uświadamia sobie problem. Wtedy terapia może się nie udać, ponieważ powodzenie zależy od zaangażowania chorej osoby.
Zaburzenia histrioniczne cechują się wyjątkową teatralnością zachowań, ciągłym skupianiem na sobie uwagi oraz brakiem tolerancji na krytykę. Typowe objawy to także egzaltacja wypowiedzi czy labilność emocjonalna. Osoby cierpiące na osobowość histrioniczną próbują za wszelką cenę przyciągnąć uwagę innych, często przez teatralne zachowanie. Przyczyn osobowości histrionicznej należy dopatrywać się w uwarunkowaniach genetycznych oraz wychowaniu.