Wymioty ze stresu to objaw, który powiązany jest z ludzkimi emocjami. Dlaczego na zaburzenia psychiczne reaguje układ pokarmowy i czym jest nerwica żołądka? Wyjaśniamy to w naszym artykule!
- Wymioty ze stresu wynikają ze związku emocji z układem pokarmowym. Stres zwiększa poziom kortyzolu i adrenaliny, wpływając na żołądek i jelita.
- Nerwica żołądka to zaburzenie nerwicowe objawiające się dolegliwościami z przewodu pokarmowego oraz napięciem emocjonalnym.
- Diagnostyka choroby wymaga wykonania wielu badań. Konieczna jest współpraca specjalistów wielu dziedzin medycyny.
- Leczenie nerwicy żołądka polega na terapii lekami uspokajającymi, przeciwlękowymi, psychoterapii oraz zmianie diety.
Wymioty ze stresu – dlaczego reaguje żołądek?
Skąd się biorą wymioty ze stresu? Warto wiedzieć, że stres i lęk zwiększają poziom kortyzolu i adrenaliny w organizmie, co prowadzi do wzmożonej aktywności układu nerwowego. Ten proces wpływa na pracę żołądka i jelit, powodując jego skurcze, bóle, pieczenie i inne objawy, takie jak wymioty i biegunka. Objawy te wynikają z faktu, że stres zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i przyspieszenie trawienia. To z kolei prowadzi do szybszego opróżniania żołądka i pojawienia się objawów, takich jak nudności i wymioty.
Nie zawsze odpowiedzialny jest układ trawienny
Warto zaznaczyć, że wymioty ze stresu nie zawsze są bezpośrednio związane z żołądkiem. W przypadku silnego stresu mogą być one spowodowane przez nadmierną aktywność układu współczulnego, który odpowiada m.in. za kontrolę wymiotów. Należy zaznaczyć, że stres to reakcja organizmu na zagrożenie. Wydziela hormony, takie jak noradrenalina, które utrzymują ciało w podwyższonej gotowości. Czy w takiej sytuacji warto sięgnąć po leki wyciszające negatywne emocje? Odpowiedzią może być e-recepta.
Nerwica żołądka – co to za dolegliwość?
Nerwica żołądka to potoczne określenie zaburzenia nerwicowego o charakterze somatycznym, które objawia się dolegliwościami z przewodu pokarmowego, napięciem emocjonalnym, niepokojem oraz zaburzeniami snu. Często pojawiają się też wymioty ze stresu. Występuje głównie u osób o nerwowym usposobieniu, impulsywnie reagujących na problemy czy nowe wyzwania. Przyczyną nerwicy żołądka są silny stres i napięcie emocjonalne, a nie przyczyny organiczne. Z tego powodu, w badaniach laboratoryjnych oraz obrazowych nie ma uchwytnych zmian tłumaczących obecność objawów. Nerwica żołądka bywa także nazywana zespołem jelita drażliwego, jelitem spastycznym czy zespołem jelita nadwrażliwego.
Wymioty ze stresu i inne objawy nerwicy żołądka
Objawy nerwicy żołądka dotyczą głównie przewodu pokarmowego. Wśród najczęstszych można wymienić: biegunki lub zaparcia, nudności, wymioty, wzdęcia i gazy, uczucie przelewania w żołądku, burczenie w brzuchu, zgaga i niestrawność, pieczenie żołądka. Inne objawy to: ciągłe uczucie sytości i ciężkości nawet po spożyciu niewielkiej ilości jedzenia, ból brzucha, kolka, nadmiar wydzielanych gazów, odbijanie. Przypadłość może również objawiać się uczuciem lęku przed konkretnym wydarzeniem, takim jak egzamin czy zmiana pracy, a także dławieniem w gardle. Nie należy bagatelizować takich czynników, ponieważ nieleczone lęki mogą prowadzić do depresji. Powstawanie takich objawów warto skonsultować ze specjalistą – stanowią też powód do skorzystania z L4 online.
Nerwica żołądka – diagnostyka. Kiedy do lekarza?
Wyżej wymienione symptomy powinny wskazywać na konieczność skonsultowania się z ekspertem. Postawienie diagnozy może wymagać wizyty nie tylko u lekarza POZ, ale również psychiatry lub psychologa. Aby poznać przyczynę wymiotów ze stresu, należy wyeliminować jednak choroby o podłożu somatycznym.
Diagnostyka nerwicy żołądka
Najpopularniejszym badaniem wykrywającym nieprawidłowości i stany chorobowe żołądka jest gastroskopia. Inne badania obrazowe, takie jak RTG żołądka z kontrastem, są rzadziej wykonywane, ale mogą służyć jako badania uzupełniające. W przypadku podejrzenia nerwic żołądka oraz zaburzeń lękowych, badania laboratoryjne mogą obejmować badanie hormonów tarczycy, badanie krwi, czy badanie na obecność zakażenia Helicobacter pylori. Ponadto diagnostyka może obejmować tomografię komputerową, a także USG jamy brzusznej.
Leczenie nerwicy żołądka
Czy można wyleczyć wymioty ze stresu, będące skutkiem nerwicy żołądka? Często zaleca się wielotorowe działania, w tym odpoczynek i zwolnienie lekarskie online. Pomocna w łagodzeniu objawów jest zmiana diety. Należy ograniczyć tłuszcze i inne produkty spożywcze, powodujące wzdęcia i nadmierne gazy, takich jak fasola, groch, bób, por, brukselka, kalafior, kapusta, cebula, jaja czy sery pleśniowe. Alkohol, napoje gazowane, mocna kawa i herbata również mogą nasilać dolegliwości. Podstawowym sposobem leczenia nerwicy żołądka jest terapia lekami uspokajającymi i przeciwlękowymi. Ważna jest psychoterapia oraz korzystanie z technik relaksacyjnych, zmniejszających napięcie mięśni i poziom zdenerwowania.
Wymioty ze stresu mogą mieć podłoże chorobowe – często jest to fizjologiczny objaw poważnych problemów emocjonalnych. Warto więc zadbać o swoje zdrowie psychiczne, w czym pomogą lekarze różnych specjalności.