Szybkie męczenie się może wskazywać na choroby wielu narządów – serca, płuc, tarczycy. Towarzyszy również depresji, może być objawem zespołu przewlekłego zmęczenia. Kiedy powinno niepokoić i jak sobie z nim radzić? Sprawdzamy!
Zwiększoną męczliwość trudno jest powiązać z konkretną jednostką chorobową. Może być jednym z objawów poważnego schorzenia, ale pojawia się również przy błahych problemach zdrowotnych. Szybkie męczenie się może być wynikiem gorszej kondycji – wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, nie ma czasu na aktywność fizyczną, nie dba o zbilansowaną dietę. Nadmierny stres także wpływa niekorzystnie na stan zdrowia. Zwiększona męczliwość nie musi jednak wynikać tylko z trybu życia i trzeba o tym pamiętać. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza, konieczne może być wykonanie podstawowych badań.
Szybkie męczenie się – choroby serca
Szybkie męczenie się może wskazywać na choroby serca. Kiedy należy podejrzewać nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia? Na problemy z sercem mogą wskazywać dodatkowe objawy jak:
- bóle w klatce piersiowej, bóle zamostkowe;
- kołatanie serca, przyspieszone bicie serca;
- bóle głowy;
- krwawienia z nosa;
- obrzęki;
- częste oddawanie moczu w nocy.
Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wymienione symptomy zawsze wymagają diagnostyki. Specjalista może zlecić wykonanie EKG oraz badań z krwi. Zdarza się także, że zwiększona męczliwość jest efektem przyjmowania leków kardiologicznych np. obniżających ciśnienie krwi.
Szybkie męczenie się – inne przyczyny
Szybkie męczenie się może być także skutkiem innych schorzeń m.in.:
- chorób tarczycy (niedoczynności i nadczynności); pozostałe objawy nieprawidłowego działania tarczycy to przyspieszony lub zwolniony metabolizm;
- niedokrwistości, której może towarzyszyć przyspieszone bicie serca, bladość powłok skórnych, łamliwość paznokci i włosów;
- cukrzycy, której objawem może być także zwiększone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, utarta wagi;
- astmy oskrzelowej;
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), dla której charakterystyczne jest także uczucie duszności;
- chorób nerek;
- niewydolności wątroby;
- bezdechu śródsennego;
- chorób autoimmunologicznych;
- nowotworów.
Wśród przyczyn nadmiernej męczliwości wymienia się również depresję, zaburzenia lękowe, a także zespół przewlekłego zmęczenia. Przyczyną bywa również przyjmowanie leków antydepresyjnych i uspokajających. Jak można zauważyć, szybkie męczenie się może wskazywać na wiele chorób i nie jest specyficznym objawem, który pozwala postawić prawidłową diagnozę. Dlatego nie należy rezygnować z wizyty u lekarza – na początek może to być telekonsultacja. Podczas rozmowy lekarz zbierze wywiad, skieruje na badania, a jeśli to niezbędne, wypisze zwolnienie lekarskie online. Może również zostać wystawiona e-recepta na pomocne leki.
Szybkie męczenie się – diagnostyka
Aby znaleźć przyczynę nadmiernej męczliwości, należy wykonać szereg badań. Do najważniejszych należy morfologia krwi, CRP, badania hormonów tarczycy, parametry nerkowe i wątrobowe (poziom enzymów wątrobowych), lipidogram, poziom cukru. Lekarz zapyta także o wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego (szybkie męczenie towarzyszy także nadciśnieniu tętniczemu), wykona EKG oraz USG brzucha. Dopiero uzyskanie wyników umożliwi postawienie prawidłowej diagnozy i znalezienie przyczyny nadmiernej męczliwości.
Szybkie męczenie się – co możesz zrobić?
Jeśli uda się poznać przyczynę objawów, można wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest ono zawsze uzależnione od danej jednostki chorobowej. Jeśli jednak za nadmierną męczliwość nie odpowiada żadna choroba, a stan ten spowodowany jest długotrwałym stresem, stylem życia, konieczna jest zmiana nawyków. Co można zrobić? Powinno się:
- zadbać o odpowiednią ilość snu;
- zadbać o dawkę ruchu każdego dnia;
- zwrócić uwagę na dietę – powinna być bogata w składniki odżywcze;
- zapewnić sobie odpoczynek w ciągu dnia;
- stosować techniki relaksacyjne – joga, ćwiczenia oddechowe;
- odstawić alkohol, zrezygnować z papierosów;
- zadbać o prawidłową masę ciała (nadwaga i otyłość mogą być przyczyną zwiększonej męczliwości);
- zmniejszyć ilość wypijanej kawy.
Zwiększona męczliwość – leczenie choroby podstawowej
Szybkie męczenie może wynikać ze stylu życia, być skutkiem nadmiaru obowiązków, braku snu. Często towarzyszy mu zmęczenie psychiczne. Niestety może być również związane z chorobą – albo jest jednym z objawów, albo skutkiem przechorowania np. infekcji wirusowej, która pozostawiła ślad w organizmie. I choć w tym drugim przypadku zmęczenie mija po pewnym czasie, w przypadku rozwijającego się schorzenia nie ustępuje, a nawet może się nasilać. Dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska (konieczne może być np. zwolnienie lekarskie online), przeprowadzenie wywiadu i badań, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jaka terapia będzie skuteczna?
Jeśli zostanie zdiagnozowana depresja, lekarz może skierować pacjenta na psychoterapię, a także przepisać preparat o działaniu antydepresyjnym:
- Pramolan;
- Elicea;
- Egzysta;
- Zoloft;
- Mirtagen.
Stwierdzenie zaburzeń funkcjonowania tarczycy, np. niedoczynności wymaga podania leku hormonalnego. Jednym ze stosowanych preparatów jest Euthyrox N 50.
Za chroniczne zmęczenie odpowiada także alergia, dlatego specjalista może zlecić przyjmowanie leków przeciwalergicznych jak Zyrtec, Claritine, Clatra, Flonidan. W poważniejszych przypadkach alergolog sugeruje terapię odczulającą.
W przypadku zdiagnozowania nadciśnienia konieczne jest podanie odpowiednio dobranych leków (Polpril, Telmizek, Polsart), a także zmiana trybu życiu. Nieleczone nadciśnienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, jest przyczyną zawałów, udarów, niewydolności serca.
Zespół chronicznego zmęczenia – czym jest?
Szybkie męczenie się może być związane ze schorzeniem, jaki jest zespół chronicznego zmęczenia. Może ono objawiać się nie tylko uczuciem ciągłego wyczerpania (mimo odpoczynku), ale również problemami z koncentracją, dolegliwościami bólowymi całego ciała, zaburzeniami snu, długim uczuciem zmęczenia po wysiłku (utarta sił jest niewspółmierna do podjętego wysiłku). Przyczyny choroby nie zostały do końca poznane, dlatego leczenie ZPZ jest wyjątkowo skomplikowane i polega na łączeniu różnych metod – psychoterapii, rehabilitacji i farmakologii. Stosowane są leki przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne. Istotne jest zachęcanie osób cierpiących na ZPZ do podejmowania różnych form aktywności, uczenie technik relaksacyjnych i edukowanie na temat schorzenia i sposobów radzenia sobie z nim.
Szybkie męczenie się może być objawem choroby lub skutkiem niewłaściwego trybu życia. W żadnym przypadku nie należy go bagatelizować, Konieczna jest konsultacja lekarska i znalezienie przyczyny odczuwanego nadmiernego zmęczenia. Dopiero diagnoza umożliwi podjęcie właściwego działania – zastosowania leków, czy też psychoterapii.