[product_page id="119"]

Naczyniak wątroby a stres

Naczyniak wątroby a stres

Wśród niewielkich zmian nowotworowych znajduje się naczyniak wątroby, a stres to tylko jedna z potencjalnych przyczyn tej malformacji naczyniowej. Sprawdź, kiedy guzy uformowane przez żyły gruczołu mogą dawać niepokojące objawy!

Naczyniaki wątroby nazywa się również jamistymi. Częściej obserwuje się je u kobiet, ale ryzyko zachorowania przez mężczyznę jest porównywalne. Za różnicę w statystykach najprawdopodobniej odpowiada antykoncepcja hormonalna. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie ustalić, jak tworzy się naczyniak wątroby – a stres to tylko jedna z kwestii branych pod uwagę. Za ogólne źródło nieprawidłowego namnażania komórek naczyniowych uważa się zmiany zachodzące w organizmie. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia, dopóki nie pojawią się zakrzepica, zwapnienia i ryzyko pęknięcia dużego (ok. 10 cm średnicy) guza.

Naczyniak wątroby to łagodny, niezłośliwy nowotwór

Guzki tworzone są żyły prawidłowo występujące w narządzie – zarówno w lewym, jak i prawym płacie. Najczęściej lokalizują się pojedynczo w miąższu wątrobowym, ale zdarzają się też naczyniaki w kilku miejscach na wątrobie jednocześnie. Silne unaczynienie sprawia, że wycięcie zmian niewielkich rozmiarów byłoby niezwykle trudne. Ryzyko powikłań zwykle jest zbyt wysokie, by lekarze decydowali się na tak inwazyjne leczenie. Podjęcia działań wymagają zmiany, które wywołują odczuwalne dolegliwości i stale się powiększają.

Wielu pacjentów może do końca życia nie mieć w ogóle świadomości, że mieli naczyniaka wątroby. A stres i obawy, że takie guzy przekształcą się w złośliwego raka wątrobowo-komórkowego, są kompletnie niepotrzebne. Tak samo nie ma możliwości, by naczyniak jamisty na wątrobie spowodował jakiekolwiek przerzuty i zmiany w innych tkankach. Wykryte guzy wielkości 3–5 cm należy jednak regularnie monitorować. Pacjenci mogą bez większych problemów dostać L4 online na badania kontrolne.

Naczyniak wątroby a stres – czynniki sprzyjające zmianom naczyniowym

Najliczniejszą grupą pacjentów z opisywaną przypadłością są kobiety między 30. a 50. rokiem życia. Większa podatność na tego rodzaju zmiany naczyniowe wynika z żeńskich hormonów płciowych. Ryzyko zachorowania zwiększają m.in. podwyższone stężenie estrogenów, ciąże oraz stosowanie terapii hormonalnych.

Powstawaniu naczyniaków na wątrobie sprzyjają również:

  • stres i długotrwała ekspozycja organizmu na stresory;
  • niezbilansowana dieta – spożywanie zbyt dużych ilości tłuszczu, cukrów i soli;
  • używki – palenie papierosów, picie alkoholu;
  • zanieczyszczenia środowiska;
  • zaburzenia rozwoju płodowego;
  • indywidualne predyspozycje genetyczne.

 

Objawy naczyniaka, diagnostyka guzów na wątrobie

W wielu przypadkach niewielkie zmiany nowotworowe nie dają żadnych, nawet najmniejszych objawów. Pierwsze oznaki choroby (i powody do niepokoju) pojawiają się po osiągnięciu przez guz większych rozmiarów lub skrętu naczyniaka wątroby. Podstawowym symptomem tego nowotworu jest ból z prawej strony pod żebrami. Bolesności spowodowane rozciągnięciem torebki organu i naciskiem na sąsiednie części ciała pacjenci zwykle określają jako silne i „tępe”. Zaburzenia przepływu krwi w obrębie naczyniaka jamistego (zakrzepy, zwapnienia) i zmiany mnogie mogą dodatkowo spowodować:

  • stan podgorączkowy;
  • zespół Kasabacha i Meritt, czyli:
    • małopłytkowość;
    • koagulopatię.

Kiedy sytuacja jest poważna?

Jeżeli u pacjenta rozwija się tzw. olbrzymi naczyniak wątroby, a stres oraz pozostałe faktory odpowiadające za zmiany naczyniowe wciąż są obecne, pojawia się ryzyko pęknięcia guza. Oznaki takiego stanu łatwo pomylić z dolegliwościami pokarmowymi. Dlatego pacjenci powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem – a nie tylko wziąć zwolnienie lekarskie online – gdy stwierdzą u siebie następujące objawy:

  • wysoka gorączka (ok. 40°C);
  • częste nudności i wymioty;
  • blednięcie skóry;
  • zaburzenia świadomości.

Naczyniaki wątroby a stres – metody leczenia

Nowotwór można zdiagnozować dzięki USG jamy brzusznej i tomografii komputerowej z kontrastem. Nie każdy przypadek wymaga interwencji medycznej. Podstawową metodą leczenia groźnych naczyniaków wątroby jest operacyjne usuwanie guzów. Jeśli z różnych względów nie można jej wykonać, lekarze mogą zastosować:

  • embolizację;
  • iniekcję etanolu;
  • radioterapię;
  • przeszczep.

Po diagnozie czy zabiegu pacjent powinien zastosować się do otrzymanych zaleceń, zwłaszcza w zakresie diety. W rzadkich przypadkach lekarze przepisują też leki na zaburzenia krzepliwości krwi – ważna e-recepta będzie niezbędna do ich wykupienia w aptece. Istnieje naprawdę minimalne ryzyko tak poważnych komplikacji przy naczyniaku wątroby, a stresu i niehigienicznego trybu życia warto sobie oszczędzić, niezależnie od łagodnych zmian nowotworowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *