W przypadku niektórych dolegliwości i chorób lekarz decyduje się na przepisanie pacjentowi zwolnienia lekarskiego leżącego. W przypadku reszty stosuje się raczej L4 chodzące. O czym świadczą oba z nich i jakie obowiązki ma chory, któremu dane zwolnienie zostało przepisane?
Zwolnienie lekarskie leżące jak sama nazwa wymusza na pacjencie pozostanie w łóżku. Nie może on zatem opuszczać miejsca pobytu, chyba że jest to związane z wizytą lekarską czy przewidzianą rehabilitacją. Zwolnienie lekarskie chodzące pozwala na więcej. Możemy bowiem poruszać się swobodnie po miejscu zamieszkania i w razie uzasadnionej potrzeby — także opuszczać dom, by zrobić zakupy czy wybrać się do apteki. W obu przypadkach, jeśli chory wychodzi poza miejsce zamieszkania, warto zachowywać dowody świadczące o powodzie wystąpienia tej sytuacji.
L4 chodzące – co faktycznie wolno wtedy pacjentowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim?
Głównym celem przebywania na zwolnieniu lekarskim jest pełen powrót pacjenta do zdrowia. W związku z tym, w przypadku L4 chodzącego, mimo że pacjent może swobodnie się poruszać, musi podejmować tylko takie czynności, które mu ten powrót do zdrowia umożliwią. W przypadku zwolnienia lekarskiego chodzącego, oprócz szansy na wyjście poza miejsce zamieszkania czy pobytu, do praw pacjenta należeć może także wyjazd na urlop wypoczynkowy, czy aktywność fizyczna, ale tylko w wypadku, gdy lekarz wcześniej to zalecił. Wszelkie wyjazdy podczas L4 chodzącego muszą być bowiem skonsultowane ze specjalistą i podparte dokumentacją medyczną.
L4 chodzące – przeciwskazania dla pacjenta przebywającego na takim zwolnieniu lekarskim
Przeciwwskazaniem dla pacjenta na L4 chodzącym może być między innymi nieuzasadnione wyjście z domu, czyli na przykład związane z odwiedzeniem sklepu budowlanego czy wyjazdem do innego miasta w celach innych niż wizyta lekarska lub rehabilitacja. Osoba na takim zwolnieniu nie może także podejmować się czynności mocno obciążających organizm.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!