[product_page id="119"]

Katar zatokowy – jak leczyć dolegliwość? Domowe sposoby na katar

Katar zatokowy

Katar zatokowy towarzyszy zapaleniu zatok. W wyniku infekcji dochodzi do obrzęku błon śluzowych, zatkania ujścia zatok i gromadzenia się w ich obrębie wydzieliny. Katarowi towarzyszy intensywny ból głowy przy pochylaniu. Jak go leczyć?

Katar zatokowy to uciążliwy objaw zapalenia zatok przynosowych. Poza wydzieliną z nosa chory obserwuje również inne symptomy infekcji – uczucie zatkanego nosa, utrudnione oddychanie spowodowane niedrożnością, pogorszenie węchu, zaburzenia smaku, ból głowy, niekiedy również kaszel. Charakterystyczna jest tkliwość, ból przy ucisku w okolicy chorej zatoki. Katar zatokowy można leczyć, wykonując inhalacje i płukanie zatok. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczne jest podanie antybiotyku. Zapalenia zatok nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone może skutkować poważnymi powikłaniami, np. zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy kataru zatokowego

Katar zatokowy związany jest z infekcją w obrębie zatok. Może mieć ona podłoże wirusowe, a rozpoczyna ją zwykłe przeziębienie. W niektórych przypadkach dochodzi do nadkażenia bakteryjnego – objawy ulegają wtedy zaostrzeniu, stają się bardziej uciążliwe. Jak wygląda katar zatokowy i jakie inne objawy towarzyszą zapaleniu zatok?

  • wydzielina z nosa – przy infekcji bakteryjnej jest gęsta, żółto-zielona; może być ropna, o nieprzyjemnym zapachu;
  • niedrożność nosa spowodowana obrzękiem błony śluzowej, zatkaniem ujścia zatok i niemożnością spływania zalegającej wydzieliny;
  • kaszel spowodowany podrażnieniem przez wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła;
  • chrypka;
  • podwyższona temperatura ciała lub gorączka;
  • bóle głowy – najsilniejsze przy pochylaniu, podczas wysiłku fizycznego;
  • mdłości, wymioty;
  • upośledzenie węchu i smaku.

Stan zapalny nosa i zatok wymaga odpowiedniego leczenia – musi być ono dostosowane do rodzaju infekcji. Jeśli objawy nie ustępują, czas trwania niepokojących symptomów wydłuża się, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku gorszego samopoczucia można skorzystać z telekonsultacji. Podczas rozmowy z pacjentem specjalista wystawi zwolnienie lekarskie online, a w razie konieczności wypisze receptę (e-recepta).

Jak leczyć katar zatokowy?

Katar zatokowy o podłożu wirusowym leczy się objawowo. Ważne jest, aby nie dopuścić do rozwoju zakażenia bakteryjnego, które wymaga podania antybiotyków. Przy każdym nieżycie nosa istotne jest nawilżanie śluzówki i usuwanie wydzieliny. W tym celu można sięgnąć po hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej lub po wodę morską. Warto też przepłukiwać zatoki – w aptece dostępne są specjalne zestawy do irygacji. Skuteczne będą również inhalacje na katar, w których wykorzystuje się np. olejki eteryczne. Duże znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Dobre efekty można uzyskać, stosując oczyszczacze powietrza z nawilżaczami, sprawdzi się także rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach.

Katar powoduje niedrożność nosa i sprawia, że trudniej się oddycha. Chorzy mogą się wspomagać kroplami do nosa z pseudoefedryną, które obkurczają nabrzmiałą śluzówkę i poprawiają komfort pacjenta. Dolegliwości związane z zapaleniem zatok łagodzi się także, stosując:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne skuteczne w przypadku gorączki i bólu;
  • glikokortykosteroidy donosowe działające na miejscowy stan zapalny błon śluzowych nosa;
  • leki przeciwhistaminowe (stosowane są głównie w przypadku kataru alergicznego);
  • leki mukolityczne ułatwiające rozrzedzenie i usunięcie gęstej wydzieliny;
  • tabletki i spraye do gardła znoszące uczucie drapania i chrypkę;
  • antybiotyki w przypadku nadkażenia bakteryjnego – Augmentin, Ospamox, Zinnat, Bioracef, Amoksiklav.

W przypadku nasilonych objawów i złego samopoczucia chorego konieczne może być pozostanie w domu – w takiej sytuacji należy przedstawić zwolnienie lekarskie (może to być również L4 online).

Katar zatokowy – groźne powikłania

Zapalenie zatok należy leczyć. Choć w wielu przypadkach jest to infekcja wirusowa o dość łagodnym przebiegu, może dojść do nadkażenia i rozwoju zakażenia bakteryjnego. W takiej sytuacji stosuje się antybiotyki. Zbagatelizowanie kataru zatokowego i innych objawów może doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego przewlekły katar zawsze należy skonsultować z laryngologiem. Czym grozi zlekceważenie choroby zatok?

  • Zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych;
  • ropniem mózgu i oczodołu;
  • zakrzepem zatoki jamistej;
  • zaburzeniami widzenia.

Konsultacja lekarska obejmująca wywiad oraz badanie fizykalne (czasem laboratoryjne i obrazowe) pozwala poznać przyczyny kataru zatokowego – zakażenie grzybicze, alergia, czy infekcja spowodowana wirusami lub bakteriami. Trzeba pamiętać, że przebieg choroby może być w każdym przypadku inny, a oprócz kataru pojawiają się dodatkowe dolegliwości.

Jeśli męczy cię katar, wydzielina z nosa jest gęsta, zabarwiona na zielono, boli cię głowa, koniecznie opisz objawy infekcji lekarzowi. Nie zawsze prawdziwa jest teoria, że katar nieleczony trwa tydzień – niekiedy niezbędne jest podanie właściwego leku. Katar zatokowy bywa naprawdę uciążliwy, a wizyta u specjalisty może znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *