[product_page id="119"]

Jak szybko wyleczyć katar? Domowe sposoby na katar sienny i infekcyjny

Jak szybko wyleczyć katar

Jak szybko wyleczyć katar? Wśród sprawdzonych domowych sposobów wymienia się przede wszystkim inhalacje, płukanie nosa i zatok, nawadnianie organizmu. Przeczytaj, jak radzić sobie z katarem siennym, a jak z przeziębieniem. Poznaj skuteczne metody!

Katar to częsta dolegliwość towarzysząca przeziębieniu, infekcjom bakteryjnym dróg oddechowych oraz alergii. Może świadczyć o nieżycie nosa, ale również o zapaleniu zatok przynosowych. Wydzielina z nosa może mieć różną konsystencję i kolor. Obok kataru chory może doświadczać uczucia zatkania nosa, bólu głowy, mieć kłopoty ze swobodnym oddychaniem, kaszel. Alergiczny katar nazywany również siennym jest reakcją organizmu na alergeny – towarzyszy mu świąd nosa i oczu, łzawienie, częste kichanie. Aby szybko pozbyć się kataru, należy nawadniać organizm, nawilżać śluzówkę, oczyszczać nos. Można stosować dostępne bez recepty krople, spraye, maści do nosa.

Jak szybko wyleczyć katar – domowe sposoby

Katar jest dolegliwością, która może znacznie obniżyć komfort życia. Mówi się, że zazwyczaj mija po tygodniu i często rzeczywiście trwa krótko. Jego przyczyny mogą być różne – przeziębienie, alergia, infekcja zatok, zapalenie oskrzeli, grypa. Towarzyszą mu również inne objawy m.in. ból gardła, głowy, mięśni, podwyższona temperatura ciała, osłabienie. Jak powinno wyglądać leczenie kataru? Co zrobić, aby szybko pozbyć się problemu? Jednym z ważniejszych zadań jest troska o higienę nosa – ważna jest prawidłowa technika oczyszczania nosa, stosowanie roztworu soli fizjologicznej bądź wody morskiej. Warto też stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, eukaliptusowego, tymiankowego) lub gotowych preparatów dostępnych w aptece. Rozwiązaniem może być również płukanie nosa i zatok, pozwalające pozbyć się zalegającej wydzieliny.

W przypadku kataru warto zadbać również o nawilżenie śluzówki nosa – w tym celu można zastosować izotoniczny roztwór wody morskiej. Koniecznie trzeba pamiętać o utrzymaniu w mieszkaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Błona śluzowa może ulegać wysuszeniu i podrażnieniu na skutek narażenia na działanie czynników jak zbyt gorące i suche powietrze, zanieczyszczenia. Niekorzystnie działa również klimatyzacja, dym papierosowy. Zatem jak szybko wyleczyć katar?

Aby udrożnić nos i swobodnie oddychać, można stosować krople dostępne bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, by używać ich jedynie przez kilka dni. Warto skorzystać z konsultacji z lekarzem, np. przez telefon, podczas której specjalista udzieli porady, wypisze zwolnienie lekarskie online (jeśli objawy są uciążliwe i sugerują infekcję), wystawi receptę (e-recepta).

Jak zwalczyć katar – co pomoże?

Osoby zmagające się z uciążliwym katarem powinny pamiętać o nawodnieniu organizmu. W czasie infekcji trzeba przyjmować dużo płynów – nie tylko wody, ale naparów ziołowych, herbaty z sokiem malin, z czarnego bzu. Do napojów warto wrzucić plasterek cytryny, która słynie z właściwości przeciwwirusowych. Skutecznym sposobem na katar jest spożywanie czosnku i cebuli, które również działają przeciwwirusowo. Sposobem na pozbycie się kataru jest także imbir z miodem i cytryną – to bogactwo witamin i drogocennych składników. Na katar poleca się stosowanie wywaru z liści eukaliptusa i prawoślazu – eukaliptus ma działanie przeciwzapalne, natomiast prawoślaz ściągające i dezynfekujące. A jak szybko wyleczyć katar alergiczny?

Jak zwalczać katar alergiczny?

Katar alergiczny jest skutkiem reakcji organizmu na działanie alergenów jak pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocze kurzu domowego czy sierść i naskórek zwierząt. Przy katarze siennym wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna. Alergia objawia się obrzękiem błony śluzowej nosa, częstym kichaniem, świądem nosa i oczu, łzawieniem. Katar alergiczny może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak sobie z nim poradzić? Najskuteczniejsze są preparaty przeciwhistaminowe (tabletki, krople do nosa i do oczu). Przy alergii stosuje się m.in.:

  • Zyrtec;
  • Aspulmo;
  • Claritine;
  • Telfast;
  • Flonidan;
  • Delortan.

Katar alergiczny warto skonsultować z lekarzem – konieczne może okazać się wykonanie testów i określenie rodzaju alergii. Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z objawami jest unikanie alergenów, niestety nie zawsze jest to możliwe. W ciężkich przypadkach alergii przeprowadza się odczulanie (immunoterapia swoista).

Czy są jeszcze metody na to, jak szybko wyleczyć katar? Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy alergii, warto korzystać z oczyszczaczy powietrza. Po każdym spacerze należy wziąć prysznic, a przynajmniej oczyścić nos, przemyć twarz, zmienić ubranie.

Leczenie kataru – co jeszcze warto wiedzieć?

Czym jest katar? To bardzo częsta i powszechna dolegliwość, która towarzyszy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Może oznaczać infekcję górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok, nieżyt nosa), ale również chorobę o podłożu bakteryjnym, alergię. Infekcji kataralnych nie leczy się antybiotykami, a jedynie stosuje leczenie objawowe – często są to środki powodujące obkurczenie naczyń krwionośnych, niwelujące uczucie zatkania nosa. W przypadku nadkażenia bakteryjnego wdraża się antybiotyki, a przy katarze alergicznym leki antyhistaminowe.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarskiej. W niektórych przypadkach zaleca się pozostanie w domu (może zostać wystawione L4 online), wyleżenie infekcji (grypa, przeziębienie). Mawia się, że katar trwa zazwyczaj 7 dni, bywa jednak, że nieprzyjemne symptomy pozostają na dłużej. Ponieważ katar przytrafia się każdemu z nas, warto poznać najskuteczniejsze sposoby walki z nim, by w razie konieczności jak najszybciej zadziałać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *