Nie wszyscy pracownicy, zleceniobiorcy i pracodawcy, którzy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, wiedzą, jak sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze za zwolnienie lekarskie. A jest kilka dróg weryfikacji. Poznaj ważne informacje o prawach do zasiłków i ich wypłacaniu!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłek chorobowy za niezdolność do pracy w określonych przypadkach. Przykładowo przy zatrudnieniu na umowie o pracę przez pierwsze 14–33 dni (w zależności od wieku pracownika) świadczenie wypłaca pracodawca. To tzw. wynagrodzenie chorobowe. Dopiero przy dłuższej niedyspozycji płatnikiem zostaje ZUS. Są okoliczności, w których w razie choroby płatnika składek dochodzi od razu do wypłaty zasiłku chorobowego. A konkretniej w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku. Wiele osób pyta, jak sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze ze zwolnienie – najszybciej będzie sprawdzić stan konta lub zalogować się na PUE. Można też wybrać się do placówki osobiście, zadzwonić lub umówić e-wizytę.
Jak sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze za zwolnienie? Weryfikacja wypłaty zasiłku chorobowego w PUE
Załóżmy, że przysługuje ci prawo do zasiłku, niedyspozycją z powodu choroby potwierdził lekarz przez elektroniczne zwolnienie lekarskie, płatnikiem składek jest twój pracodawca, który ma odpowiedni profil na PUE (powszechny, ustawowy obowiązek rejestracji płatników na platformie ZUS-u wchodzi w życie od 1 stycznia 2023 r., wcześniej w przypadki firm zatrudniających do 5 osób nie było takiego ustawowego przymusu). Platforma Usług Elektronicznych jest skierowana nie tylko do płatników, ale też osób ubezpieczonych i świadczeniobiorców. Aby sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze za zwolnienie, trzeba się zalogować na PUE i kliknąć zakładkę „Zasiłki” w sekcji „Panel Świadczeniobiorcy”. Znajdziesz tam podstawowe i szczegółowe informacje o statusie wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego i każdym wypłaconym świadczeniu.
Takie dane mogą być niezwykle pomocne. Warto wiedzieć nie tylko to, jak sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze za zwolnienie. Pozostałe informacje również należy zweryfikować, a ewentualne nieprawidłowości zgłosić – czy to do pracodawcy, czy też bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dane widoczne w PUE to:
- zakres podstawowy:
- data wypłaty zasiłku;
- kwota świadczenia chorobowego;
- sposób wypłaty – przelewem lub przekazem pocztowym;
- numer rachunku bankowego lub adres przekazu:
- w przypadku nieodebrania przekazu – data zwrotu (rejestracji kwoty) zasiłku do ZUS-u;
- zakres rozszerzony (rozwinięcie po kliknięciu ikony „+”):
- okres zasiłkowy (zakres dat od – do);
- opisy i kwoty składników:
- tytuły świadczeń;
- sumy brutto i netto;
- podstawy opodatkowania;
- odprowadzone zaliczki na podatek.
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – rejestracja, logowanie
PUE ZUS pozwala sprawdzić i załatwić przez internet wiele spraw związanych z ubezpieczeniami chorobowymi, emerytalnymi, wypadkowymi etc. Rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych wymaga potwierdzenia tożsamości z uwagi na konieczność ochrony danych osobowych. Można to zrobić na kilka sposobów:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym;
- profilem zaufanym;
- za pośrednictwem usług bankowości internetowej, o ile bank zawarł stosowne porozumienie z ZUS-em;
- uzupełnienie formularza rejestracyjnego na https://www.zus.pl/pue/rejestracja?jezyk=pl i potwierdzenie profilu oraz tożsamości w ciągu 7 dni w placówce ZUS-u lub podczas e-wizyty.
Metoda logowania do PUE zależy od sposobu rejestracji. Nie ma żadnego wpływu na to, jak sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze za zwolnienie lekarskie. Każde L4 online to możliwość szybszej weryfikacji i wypłaty świadczenia z uwagi na szybszy przepływ danych. Aby zalogować się do PUE i poznać status zasiłku chorobowego, należy wykorzystać:
- kwalifikowany podpis elektroniczny;
- profil zaufany;
- bankowość internetową;
- login i hasło ZUS PUE z rejestracji.
ZUS wypłaca chorobowe do 30 dni od dostarczenia zwolnienia lekarskiego i stwierdzenia uprawnień
Prawo do świadczeń chorobowych nie przysługuje od razu po odprowadzeniu pierwszej składki na ubezpieczenie. Najpierw musi minąć okres wyczekiwania (nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego), choć są grupy zwolnione z tego wymogu. Okres wyczekiwania to 30 dni dla ubezpieczanych obowiązkowo i 90 dni dla tych, którzy odprowadzają składki dobrowolnie (m.in. zleceniobiorcy i przedsiębiorcy). Podstawą do wypłaty świadczenia przez ZUS są zwolnienie lekarskie online lub z przychodni oraz zaświadczenie płatnika składek.
Najczęstszy faktyczny termin wypłaty zasiłków chorobowych to 14 dni od dostarczenia do ZUS-u wszystkich zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy i płatników składek. Zdarza się, że wypłata chorobowego zostanie wstrzymana lub pomniejszona – od tych decyzji można się odwołać. Jeśli lekarz wystawił e-ZLA, wszystkie dane powinny być już w systemie. Jeżeli wystawił jedynie papierowe L4, trzeba je dostarczyć w ciągu 7 dni do pracodawcy, a do ZUS-u zgłosić się wraz z odpowiednim drukiem:
- Z-3 – pracownicy na umowie o pracę;
- Z-3a – ubezpieczeni z innego tytułu;
- Z-3b – osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, współpracujący z nimi i duchowni;
- ewentualnie jeszcze oświadczenie Z-10 – niezbędne, by ZUS wypłacił zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia.
Jak sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze za zwolnienie – alternatywne metody. Informacje na L4
Domyślny sposób, w jaki ZUS wypłaca zasiłek, to przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika/płatnika dobrowolnego. Możesz zatem sprawdzić stan konta w bankowości internetowej/mobilnej i historię przepływu środków. Jeśli zasiłek ma do ciebie trafić przekazem, zerknij do skrzynki na listy, czy listonosz nie zostawił awizo. Możesz też wybrać się do odpowiedniej placówki stacjonarnej lub skorzystać z infolinii ZUS-u pod numerem telefonu 22 560 16 00. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00–18:00. Brak weryfikacji tożsamości (identyfikatora PUE, PIN-u do COT) pozwoli uzyskać jedynie informacje ogólne! Sprawdzenie statusu wypłaty zasiłku wymaga uwierzytelnienia odpowiedziami na pytania konsultanta.
Wiesz już jak sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze za zwolnienie. A co z innymi ważnymi informacjami, np. zaleceniami lekarskimi? PUE nie zawiera wszystkich informacji z L4. Przykładowo kwestię dawkowania czy sposobu zażywania leków sprawdzisz w IKP. Każda e-recepta zawiera indywidualne wskazania i szczegółowe przeciwwskazania.