O czym świadczy gorączka – 40 stopni Celsjusza na termometrze? To musi ustalić lekarz w ramach działań diagnostycznych. Bez względu na przyczynę tak wysoka temperatura ciała może powodować poważne zaburzenia. Sprawdź, co w podobnych przypadkach zalecają specjaliści!
Każda tak wysoka gorączka – 40 stopni po włożeniu termometru pod pachę lub po badaniu czoła urządzeniem elektronicznym – wymaga specjalistycznej porady medycznej. Nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza i czekać, aż domowe metody albo leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty skutecznie zbiją taką temperaturę.
Znaczna, wysoka gorączka – 40 stopni u dorosłego. Przyczyny, zbijanie temperatury ciała
Istnieje kilka stanów gorączkowych, powiązanych bezpośrednio ze wskazaniami termometru. Za gorączkę uważa się temperaturę od 38°C wzwyż. Wzrost temperatury zazwyczaj wynika z reakcji układu odpornościowego – najczęściej walki z infekcją wirusową lub bakteryjną. W różnych publikacjach i placówkach ochrony zdrowia stosuje się nieznacznie odmienne systemy klasyfikacyjne. Gorączka 40 stopni to gorączka znaczna lub wysoka, w zależności od przyjętych założeń i skali. Na podstawie samego pomiaru temperatury ciała nie sposób stwierdzić, co jest przyczyną stanu gorączkowego. Te same czynniki mogą odpowiadać zarówno za stany podgorączkowe, jak i gorączkę rzędu 40°C:
- zakażenia (bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty);
- choroby autoimmunologiczne;
- stany zapalne;
- reakcje alergiczne;
- skutki uboczne niektórych leków (predyspozycje genetyczne);
- procesy nowotworowe.
Gorączka 40 stopni u dorosłego wymaga podania/zażycia specjalistycznych leków – to samo dotyczy dzieci. Ibuprofen i paracetamol mogą okazać się niewystarczająco skuteczne. W takich przypadkach lekarze przepisują inne, silniejsze farmaceutyki. Warto dodać, że w systemie IKP każda e-recepta zawiera dodatkowe informacje o indywidualnie zaleconym dawkowaniu. W ramach działania wspomagającego (np. przed wizytą u lekarza) można wypróbować podstawowe metody na obniżenie zbyt wysokiej temperatury ciała:
- chłodne okłady na głowę, kończyny, klatkę piersiową (najlepiej o temperaturze ok. 38°C);
- obniżenie temperatury otoczenia (przewietrzenie pomieszczenia, zmiana okrycia wierzchniego po ustabilizowaniu temperatury ciała);
- picie herbatek ziołowych (z czarnego bzu, lipy, malin) lub chłodnych napojów.
40 stopni gorączki u dziecka to nie jedyny sygnał ostrzegawczy o poważnym zagrożeniu dla zdrowia
U dzieci do 6. miesiąca życia każdy stan gorączkowy wymaga interwencji lekarskiej. W późniejszym wieku trzeba na bieżąco reagować na zmiany i stan pociechy. Które symptomy wskazują, że należy udać się do lekarza? Poniżej 40 stopni gorączki niepokój powinny wzbudzać takie objawy, jak:
- silne bóle głowy;
- mdłości i torsje, bóle brzucha;
- intensywna biegunka;
- kaszel, katar, problemy z oddychaniem;
- zmiany skórne;
- oznaki anginy (ropne zapalenie gardła, migdałków);
- długie utrzymywanie się stanów gorączkowych (ze zmienną temperaturą przez ok. 3 tygodnie, 3–4 dni bez efektów leków przeciwgorączkowych i innych działań);
- sztywność karku.
Gorączkę 40 stopni łatwo pomylić z hipertermią, w której wzrost temperatury nie wynika z odpowiedzi immunologicznej, a np. przeciążenia i przegrzania organizmu. W tym kontekście warto przypomnieć o możliwości wzięcia L4 online – przepracowywanie się podczas choroby może mieć fatalne skutki w przyszłości. Innym przykładem stanu hipertermii jest choćby udar cieplny – groźny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Powikłania, które może wywołać wysoka gorączka. 40 stopni – dlaczego to niebezpieczne?
Kiedy temperatura ciała wynosi 40°C, dochodzi do poważnych zaburzeń w mózgu. Niektóre zmiany mogą okazać się nieodwracalne, czasami pojawiają się trwałe zmiany w ośrodku termoregulacji organizmu. Pacjenci skarżą się m.in. na zaburzenia świadomości i orientacji. Dalszy wzrost temperatury grozi uszkodzeniem białek i neuronów, a w konsekwencji niewydolnością wielu narządów oraz zgonem.
Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. U niektórych osób gorączka 40 stopni przebiega standardowym torem, u innych może pojawiać się stan trawiący (duże wahania temperatury ciała w ciągu doby), stan gorączkowy okresowy czy dwugarbny. Dlatego niezbędne są konsultacje ze specjalistami i odpowiednie badania. Niektórym wystarczy zwolnienie lekarskie online na kilka dni i przyjmowanie przepisanych leków, a część pacjentów będzie wymagała długiej hospitalizacji i stałej opieki zdrowotnej.