[product_page id="119"]

Ból brzucha i gorączka u dorosłych

Ból brzucha i gorączka u dorosłych

Silny ból brzucha i gorączka u dorosłych mogą występować przy wielu rozmaitych problemach zdrowotnych. Sposób postępowania medycznego zależy od rozpoznania. Przekonaj się, dlaczego taki zestaw objawów stanowi sygnał, by udać się do lekarza!

Ból brzucha i gorączka u dorosłych wskazują, że chory wymaga jak najszybszej pomocy medycznej. Niektóre pierwotne przyczyny współwystępowania tych symptomów są istotnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wśród nich są m.in. silne zatrucie pokarmowe, zapalenie wyrostka robaczkowego, skręt jelit, schorzenia układu moczowego czy nowotwory.

Ból brzucha i gorączka u dorosłych – takie objawy wymagają konsultacji lekarskich

Bóle brzucha można podzielić na spastyczne (kolkowe, przerywane) oraz ciągłe. Zazwyczaj odczuwane są jako kłucie, ściskanie lub pieczenie. Najczęściej kolkowe o zmiennym, a ciągłe o stałym nasileniu. Z kolei o gorączce można mówić, gdy temperatura ciała przekroczy 38°C – w standardowej metodzie pomiaru i neutralnych warunkach. Poniżej tej granicy pacjenci mają stany podgorączkowe.

Na podstawie tylko dwóch objawów nie sposób postawić precyzyjnej diagnozy. Lista możliwości jest zbyt długa, a sygnały ostrzegawcze zbyt poważne, by samodzielnie uporać się ze źródłem dolegliwości. Trzeba przeprowadzić wywiad medyczny i przeprowadzić odpowiednie badania. W niektórych przypadkach niezbędna będzie natychmiastowa hospitalizacja. W razie pobytu w szpitalu chory automatycznie ma wystawiane zwolnienie lekarskie online, czyli e-ZLA. Podczas długich okresów niemocy pacjenta kolejne zaświadczenia o niezdolności do pracy wydaje się co 14 dni.

Co oznaczają bóle brzucha i gorączka u dorosłego? To musi ustalić lekarz!

Nieczęsto zdarza się, by pacjenci uskarżali się wyłącznie na ból brzucha i gorączkę. U dorosłych niejednokrotnie występuje wiele dodatkowych objawów, które mogą naprowadzić lekarzy na właściwy trop. Podczas badań oraz rozmów ze specjalistami pacjent powinien podawać jak najwięcej szczegółów i nie ukrywać niczego, co zdarzyło się przed przyjazdem do placówki medycznej. Duże znaczenie ma lokalizacja ogniska bólowego. Próba ukrywania czegokolwiek (z różnych pobudek) tylko utrudni i opóźni prawidłowe rozpoznanie. A czas przeprowadzenia odpowiednich działań terapeutycznych bywa na wagę złota.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha i gorączki u dorosłych pacjentów

Stan gorączkowy – z objawami towarzyszącymi lub bez nich – stanowi mechanizm odpornościowy organizmu. Im wyższa temperatura ciała, jej gwałtowniejszy wzrost albo większe nasilenie bólu brzucha i innych symptomów dodatkowych, tym intensywniejszy przebieg schorzenia i poważniejsze zagrożenie dla zdrowia. Gorączka z opcjonalnymi bolesnościami pojawia się przy okazji dolegliwości takich jak:

  • infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze;
  • reakcje alergiczne, np. alergeny pokarmowe;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • zaburzenia endokrynologiczne;
  • procesy rozwoju nowotworów.

Z całą pewnością można wykluczyć wpływ stresu, niestrawności czy przejedzenia – w takich okolicznościach nie dochodzi do wzrostu temperatury ciała. Często wystarczą proste środki (leki bez recepty, domowe sposoby) i L4 online, by pacjent dość szybko doszedł do siebie. Jeżeli ból brzucha i gorączka u dorosłego występują jednocześnie, sprawa nie będzie taka prosta. Za dolegliwościami mogą też stać schorzenia wielu układów i narządów, w tym:

  • grypa żołądkowa (wirusowe zapalenie jelit);
  • zapalenie układu moczowego, wyrostka robaczkowego, kręgosłupa lędźwiowego;
  • kolka nerkowa;
  • zaburzenia jelit, trzustki, wątroby, woreczka żółciowego;
  • zatrucie pokarmowe.

Zalecenia dla osób z bólem brzucha i gorączką. U dorosłych i dzieci potrzeba dokładnej diagnozy

Najważniejsze jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Samodzielne przyjmowanie leków przeciwbólowych i mieszanie ich z preparatami przeciwgorączkowymi może przynieść więcej szkód niż pożytku. Po postawieniu i potwierdzeniu diagnozy pacjent powinien rzetelnie, sumiennie przestrzegać wszystkich zaleceń. Jeżeli lekarz przepisze konkretne leki, trzeba pilnować prawidłowego dawkowania oraz wszystkich okoliczności przyjmowania farmaceutyków. Wszystkie dane potrzebne choremu zawiera każda e-recepta – można je sprawdzić m.in. w IKP. Za to np. silne zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga natychmiastowej operacji.

Ból brzucha i gorączka u dorosłych występują rzadziej niż u dzieci – to objawy, które pojawiają się w przebiegu licznych chorób wieku dziecięcego. Nie tylko połączenie bolesności oraz stanów gorączkowych powinno zaniepokoić pacjenta. Wśród objawów współwystępujących z bólem brzucha i gorączką, które koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem, są m.in. biegunki, wymioty, sztywnienie karku i kończyn, zaburzenia świadomości, krew w moczu, zmiany skórne, drgawki czy problemy z oddychaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *