[product_page id="119"]

KRUS chorobowe w ciąży 2022

KRUS chorobowe w ciąży 2022

KRUS chorobowe w ciąży 2022 jest świadczeniem wypłacanym przez niezależną instytucję – Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zajmuje się ona wszystkimi sprawami rolników związanymi z ubezpieczeniami, składkami, świadczeniami oraz różnymi formalnościami. Do uzyskania wszystkich rodzajów wsparcia wymagane jest spełnienie określonych wymogów. Praca rolnicza często jest trudna i wymaga siły, dlatego kobiety spodziewające się dziecka powinny na ten czas z niej zrezygnować i wrócić po porodzie. Nikt nie chce zostać bez środków do życia, dlatego prowadzone są składki na ubezpieczenie chorobowe, które można zrealizować właśnie w tym okresie. Warto wiedzieć jakie wymagania muszą być spełnione by otrzymać zasiłek chorobowy w ciąży. W dzisiejszym artykule przedstawiamy czym jest wspomniane świadczenie, kto i w jakiej sytuacji może je otrzymać, a także jakie dokumenty są wymagane do jego uzyskania.

Czym jest KRUS chorobowe w ciąży 2022?

KRUS chorobowe w ciąży 2022 jest świadczeniem dla kobiet podejmujących działalność rolniczą. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest odrębną jednostką zajmującą się sprawami rolników, takimi jak ubezpieczenia społeczne, składki oraz wypłaty świadczeń. Wypłacane zasiłki, takie jak na przykład świadczenia chorobowe czy macierzyńskie są samofinansujące się. Oznacza to, że opłacają je osoby objęte ubezpieczeniem. Jest ono dobrowolne lub obowiązkowe w zależności od miejsca i działalności. Składki gromadzi Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników i to on, raz na kwartał ustala ich wysokość. Wtedy też zostają uiszczone wszelkie opłaty przez ubezpieczonych. Okazuje się, że z roku na rok opłaty drożeją, jednak w długotrwałej perspektywie nie są to wysokie skoki. Sam fakt podwyżek jest spowodowany zabezpieczaniem się funduszu przed kolejnym kwartałem, w czasie których będą wypłacane świadczenia.

Kiedy i komu przysługuje świadczenie chorobowe?

Świadczenie chorobowe przysługuje wszystkim pracownikom rolniczym korzystającym z ubezpieczenia i regularnie opłacającym składki. Można go otrzymać w sytuacji choroby lub wypadku, który uniemożliwia tymczasowe wykonywanie obowiązków pracowniczych. Przed otrzymaniem zasiłku musi minąć rok, w czasie którego terminowo będą odprowadzane wszystkie składki. Wyjątkiem są wypadki rolnicze w czasie pracy, uczestnikom których zasiłek przysługuje niezależnie od okresu ubezpieczenia. Minimalny okres zwolnienia powinien wynosić 30 dni, aby świadczenie zostało naliczone. Zasiłek może być wypłacany przez okres maksymalnie 180 dni, jednak jeśli po tym czasie pracownik nadal jest niezdolny do pracy, ale istnieje wysoka szansa na powrót do zdrowia, wtedy czas ten zostaje wydłużony do 360 dni.

Czy w czasie urlopu macierzyńskiego można otrzymać zasiłek chorobowy?

Istnieje kilka warunków, które muszą być spełnione, aby ubezpieczonej osobie przysługiwało świadczenie z tytułu zasiłku chorobowego. W przypadku kobiet, oprócz spełnienia wymogów terminowego opłacania składek, nie wolno pobierać świadczeń z jakiegokolwiek innego źródła. Kobieta spodziewająca się dziecka otrzyma zasiłek z powodu niezdolności do wykonywania pracy rolniczej w okresie ciąży. Długość czasu wypłacania świadczenia jest określana indywidualnie, inaczej niż standardowe zasiłki chorobowe. Sprawa komplikuje się po porodzie. Kobieta otrzymuje wtedy zasiłek macierzyński, którego wysokość jest zależna od ilości urodzonych dzieci. W tym przypadku, zasiłek chorobowy przestanie być wypłacany, ponieważ pojawia się inne źródło świadczeń.

Jakie dokumenty są wymagane by uzyskać KRUS chorobowe w ciąży 2022?

KRUS chorobowe w ciąży 2022 wymaga spełnienia kilku warunków, ale także dostarczenia stosownych dokumentów, które potwierdzą niezdolność do pracy oraz wypłacanie zasiłku. Wymagane jest zwolnienie lekarskie wygenerowane przez uprawniony do tego podmiot. Jest wystawiane na przewidywany okres niezdolności pracownika do wykonywania czynności związanych z pracą rolniczą. Zwolnienie ma wygodną formę elektroniczną. Jest generowane przez zautomatyzowany system, który samoczynnie wysyła gotowe zaświadczenie do osoby, której dotyczy, a także jej pracodawcy. Dzięki temu nie jest wymagane terminowe dostarczenie L4 do miejsca pracy – z wykonania tych formalności wyręcza nas system.

Jak się o nie ubiegać?

Aby mieć możliwość podjęcia urlopu chorobowego i korzystania z przysługujących świadczeń, należy skontaktować się z medykiem posiadającym uprawnienia do generowania zwolnień lekarskich. Otrzymane zaświadczenie usprawiedliwi nieobecność w pracy spowodowaną niezdolnością do wykonywania obowiązków pracowniczych. Zwolnienie jest równocześnie wnioskiem o zasiłek, dzięki czemu nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów. Jeśli niedyspozycja trwa dłużej niż 180 dni, ale są duże szanse na wyleczenie, należy złożyć stosowny wniosek o przedłużenie urlopu chorobowego oraz wypłacania zasiłku. Podanie powinno być podparte zaświadczeniem o stanie zdrowia pracownika wystawionym przez lekarza.

Zwolnienie w 5 minut uzyskasz na naszej stronie internetowej!

Zobacz również