Biegunka z krwią może być objawem chorób dolnego odcinka układu pokarmowego oraz odbytu. Z pewnością nie można bagatelizować tego symptomu – należy zgłosić się do lekarza, by określił przyczynę. Trzeba bowiem wykluczyć te najgroźniejsze przypadłości.
Rozwolnienie to przypadłość, która może przydarzyć się każdemu. Właśnie z tego powodu wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do tego schorzenia. Tymczasem biegunka z krwią jest symptomem, jakiego lepiej nie lekceważyć. Mimo że w wielu przypadkach oznacza zwykle podrażnienie śluzówki czy odbytu, istnieje ryzyko, że została wywołana przez groźną chorobę.
Biegunka jako choroba układu pokarmowego
O biegunce możemy mówić wtedy, kiedy chory w ciągu 24 godzin oddaje przynajmniej 3 stolce o luźnej konsystencji. Jest to typowy objaw ze strony przewodu pokarmowego. Dochodzi do niej wskutek infekcji bakteryjnych, wirusowych czy pasożytniczych. Patogeny rozprzestrzeniają się przez skażoną żywność oraz wodę, a także brak higieny. W takiej sytuacji pomoże e-recepta, dzięki której można szybko zdobyć potrzebne leki. Warto jednak pamiętać, że biegunka z krwią świadczy niekiedy o innym podłożu – jest wynikiem m.in. przewlekłych chorób jelit, uchyłkowatości jelita czy żylaków przełyku.
Biegunka z krwią – najczęstsze przyczyny
Co wywołuje biegunkę z domieszką śluzu i krwi w stolcu? Najczęściej wymienianymi przyczynami krwawych wypróżnień są zakażenia przewodu pokarmowego, nieswoiste zapalenia jelit, długie przyjmowanie leków czy też infekcja wywołana przez bakterie (np. Campylobacter, Escherichia coli, Salmonella, Shigella). W przypadku biegunek infekcyjnych często przydarzają się podróżnym, którzy wyjeżdżają do krajów o niskim standardzie sanitarnym. Każda z wymienionych przyczyn może uzasadniać konieczność skorzystania z L4 online.
Biegunka z krwią a objawy chorób jelit
Biegunka z domieszką krwi może pojawić się jako jeden z symptomów poważnych i przewlekłych chorób. W ich wyniku dochodzi do krwawienia z dolnego odcinka układu pokarmowego. Z tego powodu warto sprawdzić, jak wygląda świeża krew w kale – czy jest z nim wymieszana, czy może widoczna w postaci skrzepów? To wszystko może być istotne dla późniejszej diagnostyki. Bardzo często rozpoznanie dotyczy chorób jelit.
Nieswoiste zapalenia jelit
Przypadłości, jakimi są nieswoiste zapalenia jelit, nie mają konkretnej przyczyny – trudno znaleźć czynnik wywołujący tę chorobę. Wśród najczęściej występujących typów mamy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Cechą charakterystyczną jest biegunka z krwią oraz śluzem. Poza tym pojawiają się też silne bóle brzucha, wymioty, utrata masy ciała oraz osłabienie. Chorzy zauważają zmiany okołoodbytnicze – ropnie, przetoki czy szczeliny. Innym symptomem są afty, które tworzą się w jamie ustnej. Oprócz tego należy wspomnieć o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Wiele objawów jest tożsamych z chorobą Leśniowskiego-Crohna, równie często, jak krwawe biegunki pojawiają się zaparcia, którym towarzyszą krwawienia z odbytu.
Nowotwór jelita grubego
Biegunka z krwią może pojawiać się również w wyniku nowotworu jelita grubego. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest największe zwłaszcza u osób powyżej 50. roku życia. Wśród niepokojących objawów wymienia się nie tylko kał z domieszką krwi, ale również:
- uczucie niepełnego wypróżnienia;
- nudności i wymioty;
- niedokrwistość;
- duży, niekontrolowany ubytek masy ciała;
- ból podbrzusza, który promieniuje do pleców;
- trudności z połykaniem pokarmów.
Krew w kale a hemoroidy
Biegunkę z krwią oraz podobne ślady w stolcu można obserwować przy chorobach odbytu. Jedną z najczęściej występujących są hemoroidy – inne nazwy to guzki krwawnicze lub żylaki odbytu. Jest to przypadłość dotykająca osoby mało aktywne, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. Dotyka na przykład pracowników biurowych oraz zawodowych kierowców. Choroba nie jest niebezpieczna dla życia, jednak powoduje duży dyskomfort. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na ból oraz swędzenie. Lepiej nie zaniedbywać hemoroidów, ponieważ kiedy osiągną już zaawansowane stadium, można się ich pozbyć jedynie operacyjnie.
Biegunka z krwią u dzieci
Szczególnie niebezpieczna wydaje się biegunka z krwią u dzieci. Zazwyczaj ma podłoże infekcyjne, jednak przyczyną może być także wgłobienie jelita. O tej przypadłości mówimy wtedy, kiedy dochodzi do wsunięcia się fragmentu jelita w światło jego innej części. Niekiedy leczenie wymaga wykonania zabiegu operacyjnego. Inne przyczyny krwawej biegunki u maluchów to na przykład polipy oraz alergie pokarmowe. U niemowląt i kilkulatków może szybko pojawić się odwodnienie organizmu, dlatego należy podawać wodę oraz uzupełniać poziom elektrolitów.
Kiedy krwista biegunka jest groźna?
Biegunka z niewielką domieszką krwi najczęściej mija samoistnie po kilku godzinach. Tym, co powinno zaniepokoić, są przedłużające się objawy, a także wysoka gorączka oraz silne bóle brzucha. Kiedy biegunka ostra zamienia się w przewlekłą, często dochodzi do nadżerek, chory wybudza się w nocy, odczuwa bóle okołostawowe i zmiany wokół odbytu. U dzieci niepokojące jest spowolnienie tempa wzrostu. To wszystko wymaga wizyty u lekarza, przeprowadzania diagnostyki i wdrożenia leczenia.
Diagnostyka przypadłości – jak poznać przyczynę?
Widząc u siebie lub dziecka podobne symptomy, trzeba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Najpierw przeprowadzany jest szczegółowy wywiad i wykonywane badanie fizykalne. Nie zawsze pozwala to na poznanie przyczyny choroby, dlatego mogą zostać zlecone badania laboratoryjne. Krew w stolcu jest wskazaniem do wykonania badania kału pod kątem obecności bakterii, a także badanie krwi oraz test na krew utajoną w kale. Jeśli to nie da odpowiedzi, wtedy lekarz może zalecić kolonoskopię oraz USG jamy brzusznej. Niekiedy konieczna bywa również tomografia komputerowa.
Leczenie krwistej biegunki
Mimo że w większości wypadków mija samoistnie, biegunki nie można bagatelizować. Istnieje bowiem ryzyko odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne dla dzieci oraz osób starszych. Również ludzie w sile wieku sporo ryzykują, jeśli zlekceważą silne rozwolnienie. Zasady postępowania są proste – nawadnianie organizmu, elektrolity oraz lekkostrawna dieta. Warto również wykorzystać zwolnienie lekarskie online. Jest to zalecane zwłaszcza przy biegunce infekcyjnej, którą łatwo się zarazić. Dlatego istotne będzie ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a także dbałość o higienę.
Biegunka z krwią może budzić słuszny niepokój. Często towarzyszą jej również objawy bólowe, które wskazują na poważniejsze dolegliwości. Jednak w większości przypadków choroba mija bez większych konsekwencji, co nie znaczy, że można zaniedbać diagnostykę oraz prawidłowe leczenie.