Biegunka w ciąży może być wywołana przez zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Jej przyczyną bywa niewłaściwa dieta, alergia lub zatrucie pokarmowe. Pojawiająca się pod koniec ciąży świadczy o zbliżającym się porodzie. Jak leczyć biegunkę u ciężarnej?
Biegunka jest dość częstą dolegliwością u kobiet w ciąży. Jeśli pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, może być wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej mamy. W połączeniu z bólem brzucha i mdłościami jest niekiedy pierwszym objawem ciąży. Na kolejnych etapach ciąży biegunka może być wynikiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, nieodpowiednio skomponowanej diety lub choroby układu pokarmowego. Biegunek nie należy bagatelizować, ponieważ czasem świadczą o powikłaniach jak odklejanie się łożyska, poronienie. W 9. miesiącu biegunka zwiastuje nadchodzące rozwiązanie.
Biegunka w ciąży – najczęstsze przyczyny
Biegunka, która jest zjawiskiem naturalnym, związanym z wahaniami hormonów, towarzyszy ciężarnej na samym początku ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że może pojawić się na każdym etapie ciąży, świadcząc o różnego rodzaju chorobach czy nieprawidłowościach. Ciężarne mają osłabiony układ immunologiczny, dlatego są bardziej narażone na rozwój infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. W przypadku zatrucia pokarmowego oprócz biegunki chora odczuwa również dolegliwości bólowe brzucha, może zmagać się z nudnościami i wymiotami. Czasem pojawia się gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie.
Co robić, gdy pojawią się objawy?
Objawy najczęściej ustępują samoistnie, jeśli jednak utrzymują się długo lub są nasilone, warto skonsultować się z lekarzem. Zatrucie pokarmowe może doprowadzić do odwodnienia, które jest groźna zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego ciężarna powinna wypijać większe ilości wody oraz płynów z elektrolitami, które dostępne są w aptece. W razie wątpliwości można skorzystać z teleporady, podczas której lekarz podpowie, po jakie leki można sięgnąć bez obaw (zostanie wystawiona e-recepta). W ciąży można także zastosować węgiel leczniczy czy probiotyki.
Biegunka w ciąży jako objaw choroby przewlekłej
Biegunka w ciąży może być objawem choroby przewlekłej jak celiaki, zespołu jelita drażliwego, alergii, nietolerancji pokarmowej lub zakażenia pasożytami. W takiej sytuacji rozwolnienie trwa zazwyczaj powyżej 3 tygodni – mówi się wtedy o biegunce przewlekłej. Jeśli zatem biegunka utrzymuje się, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zdiagnozuje jej przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia matki i dziecka, pozwoli zapobiec niedoborom składników odżywczych i niedożywieniu.
Jak walczyć z problemem?
Bardzo często konieczna jest modyfikacja diety, rezygnacja z niektórych produktów, wprowadzenie zdrowych nawyków, innym razem niezbędne jest podanie odpowiednich leków. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy preparat może być podany ciężarnej, przyszła mama nie powinna także sama decydować o wzięciu leku. Leczenie musi być zawsze prowadzone pod okiem lekarza. W przypadku zespołu jelita drażliwego może zostać przepisany np. Debridat.
Biegunka w ciąży – czy to powód do niepokoju?
Biegunka w ciąży może być powodem do niepokoju, na pewno w sytuacji, gdy utrzymuje się długo lub przybiera na sile. Kiedy jeszcze zwrócić na nią szczególną uwagę?
- Jeśli biegunka pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży, towarzyszy jej ból podbrzusza i krwawienie z pochwy należy jak najszybciej udać się do lekarza – stan taki może wskazywać na poronienie samoistne;
-
biegunka w drugim lub trzecim trymestrze ciąży przebiegająca z gorączką, osłabieniem, kurczowym bólem brzucha (staje się on coraz bardziej tkliwy i twardy) może świadczyć o odklejaniu się łożyska – w takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się na pogotowie;
- biegunka pojawiająca się w 9. miesiącu ciąży może oznaczać zbliżający się poród – w ten sposób organizm zaczyna się oczyszczać (to biegunka przed porodem).
Niepokoić powinna biegunka, jeśli w kale zauważalna jest krew lub śluz. Konsultacji z lekarzem wymaga również każda długotrwała biegunka. Na początek może to być konsultacja przez internet – specjalista zbierze wywiad i wskaże dalsze sposoby postępowania. Jeśli kobieta jest nadal czynna zawodowo, może zasugerować zwolnienie lekarskie online.
Leczenie biegunki
Leczenie biegunki uzależnione jest od przyczyny jej wystąpienia. Biegunka ostra może wymagać hospitalizacji i nawadniania dożylnego. W wielu przypadkach wystarczy jednak domowe postępowanie – podawanie dużej ilości płynów, uzupełnianie elektrolitów, lekkostrawna dieta i odpoczynek. Z diety należy wykluczyć potrawy ciężkostrawne, tłuste, smażone. Jadłospis powinien opierać się na potrawach gotowanych, kleikach, sucharkach, biszkoptach. Zaleca się odstawić kawę, soki z surowych warzyw i owoców, napoje gazowane. Warto natomiast pić napary ziołowe w umiarkowanych ilościach i sięgnąć po suszone owoce czarnych jagód. Z diety należy wykluczyć pokarmy bogate w błonnik, a zastąpić je tymi działającymi zapierająco, np. bananami.
Czy biegunce w ciąży można zapobiec?
Biegunka nie jest swoistym objawem ciąży, ale może być jednym z symptomów towarzyszących. Gdy pojawia się we wczesnej ciąży, może być związana z hormonalną burzą. Najczęściej jednak świadczy o chorobie, czy zaburzeniu, dlatego nie należy jej bagatelizować. Biegunka oznacza częstsze oddawanie rozluźnionego stolca i wiąże się z ryzykiem odwodnienia. To największe niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu.
Czy biegunce można zapobiec?
Organizm ciężarnej jest bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje, dlatego warto podejmować wszelkie możliwe działania, by go wzmocnić. Przyszłe mamy powinny przede wszystkim zadbać o dietę, wyeliminować z menu surowe mięso, ryby i jaja. Ważne jest również przestrzeganie najważniejszych zasad higieny – dokładne mycie owoców i warzyw, rąk przed rozpoczęciem przygotowywania potraw. Jeśli ciężarna ma jakiekolwiek kłopoty zdrowotne, powinna pomyśleć o pozostaniu w domu i odpoczynku – warto skorzystać ze zwolnienia (L4 online).
Aby wzmocnić układ odpornościowy kobiet ciężarnych, zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną. Ruch nie tylko poprawia kondycję, działa korzystnie na układ immunologiczny, ale także poprawia perystaltykę jelit.
Biegunka przed porodem
Biegunka w ciąży często występuje w 3. trymestrze, przed samym porodem. Jedną z przyczyn może być nadmierny stres i niepokój spowodowany zbliżającym się terminem rozwiązania. Rozwolnienie pojawia się także w momencie, gdy organizm przygotowuje się do porodu – oczyszczone jelita nie zakłócają procesu wydawania dziecka na świat. Zwykle jest to krótkotrwała biegunka, która rozpoczyna się 24-48 godzin przed porodem. Biegunka tego rodzaju trwa najczęściej dobę.
Biegunka może pojawić się na każdym etapie ciąży i być zjawiskiem fizjologicznym lub zwiastować różnego rodzaju choroby. Jak sobie z nią radzić? Przede wszystkim dbać o nawodnienie organizmu, wprowadzić odpowiednią dietę. Jeśli biegunka nie ustąpi w ciągu kilku dni, nasili się i dołączą inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Szybka diagnoza i leczenie pozwolą zapobiec poważnym powikłaniom.