Każdy może czuć wyczerpanie emocjonalne, w związku z różnymi sytuacjami. Problemy na tle psychicznym dają różne objawy, w tym fizyczne. Mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń i chorób. Przekonaj się, kiedy konieczna jest pomoc specjalisty!
Stres, nadmiar obowiązków, duża ilość bodźców i informacji do przetworzenia, trudności w życiu prywatnym i zawodowym. To wszystko odbija się na stanie umysłu i organizmu, drenuje zasoby energii potrzebnej do działania, analizowania czy logicznego myślenia. Silne, długotrwałe wyczerpanie emocjonalne może doprowadzić m.in. do depresji, a nawet myśli i prób samobójczych. Dlatego tak ważne jest kompleksowe dbanie o higienę psychiczną, a także kondycję fizyczną. Nie ma powodów, by unikać profesjonalnego wsparcia i rozmowy z terapeutą.
Czym jest wyczerpanie emocjonalne, zmęczenie psychiczne?
Przemęczenie fizyczne łatwiej precyzyjnie zdefiniować i zmierzyć parametrami fizjologicznymi. Trudniej wyznaczyć jednoznaczną granicę pomiędzy chwilowym pogorszeniem kondycji mentalnej a permanentnym brakiem sił i „chorobami duszy”, które wymagają fachowej pomocy. Zmęczenie psychiczne to określenie często używane zamiennie z wyczerpaniem emocjonalnym – określa stan, w którym dochodzi do odczuwalnego pogorszenia samopoczucia i jakości życia. Opisuje się je również jako:
- uczucie przytłoczenia codziennością;
- wrażenie powtarzalności każdego dnia, pogłębiającą się rutynę.
Co robić, gdy wystąpią takie objawy?
Czasami mentalne przemęczenie występuje i rozwija się w sposób, który prowadzi do rozwoju zaburzeń i chorób psychicznych – w innych przypadkach emocjonalne wyczerpanie jest objawem dolegliwości, które trzeba diagnozować i leczyć. Kiedy różne kłopoty narastają, w miejscu dawnej radości życia pojawia się smutek i zobojętnienie, warto poszukać wsparcia u bliskich i podjąć walkę z psychicznym zmęczeniem. Weź zwolnienie lekarskie online i poświęć więcej czasu swojemu zdrowiu!
Przyczyny emocjonalnego wyczerpania, czynniki powiązane
Każdy z osobna w indywidualny sposób przeżywa podobne zdarzenia. Zbliżone okoliczności wywołują różnorodne emocje – coś, co dla jednego będzie olbrzymim ciosem w równowagę psychiczną, ktoś inny może przyjąć ze spokojem i bezproblemowo przejść nad wszystkim do porządku. Trudno mówić i wyczerpaniu emocjonalnym w kontekście przyczyn, które wystąpiły u każdego pacjenta bez wyjątku, a także w odniesieniu do czynników, jakie zawsze i wszędzie spotęgują psychiczne zmęczenie. Specjaliści najczęściej wskazują na:
- stresory – silny stres i długotrwałe utrzymywanie podwyższonego napięcia;
- wysiłek intelektualny ponad siły;
- przepracowanie (niezależnie od wykonywanych obowiązków);
- przebodźcowanie;
- niesprostanie wymaganiom, brak realizacji celów, zbyt wysokie oczekiwania;
- problemy osobiste, finansowe, w związku, relacjach międzyludzkich etc.
Do emocjonalnego zmęczenia może doprowadzić też wyczerpanie fizyczne, spowodowane np. chorobami somatycznymi, brakiem aktywności fizycznej, niewystarczającym odpoczynkiem, niedoborami w diecie itd. Sfera psychiczna pozostaje w ścisłym związku z funkcjonowaniem ciała. Dlatego problemy z emocjami, duchową równowagą mogą dawać oznaki typowe dla zmęczenia fizycznego.
Główne objawy wyczerpania emocjonalnego. Brak motywacji, negatywne emocje
Podstawowe symptomy, które świadczą o psychicznym zmęczeniu, to:
- brak energii i chęci do działania;
- spadek efektywności, wydajności w pracy;
- problemy z koncentracją i wykonywaniem nawet prostych, rutynowych czynności;
- zaburzenia pamięci;
- brak zdecydowania, kłopoty z podejmowaniem decyzji;
- pogorszenie zdolności przyswajania nowych informacji i umiejętności;
- obniżenie i wahania nastrojów;
- gwałtowniejsze, emocjonalne reakcje – np. wybuchanie płaczem, gniewem;
- niemożność odczuwania przyjemności;
- spadek samooceny;
- kłopoty ze snem – bezsenność lub nadmierna senność, problemy z zasypianiem, nocne koszmary;
- samoizolacja społeczno-towarzyska.
Najczęstsze somatyczne objawy wyczerpania emocjonalnego to brak apetytu, bóle brzucha, nudności, bóle i zawroty głowy, duszności, płytki oddech. Chcesz znaleźć odpowiednie rozwiązanie swoich dolegliwości? Najpierw musisz zdiagnozować ich przyczynę! Złóż wniosek o L4 online i poradź się lekarza lub psychologa!
Jak sobie radzić z wyczerpaniem emocjonalnym? Sposoby, porady dla pacjentów
Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie – wszystko zależy od objawów i przyczyn przemęczenia na tle psychicznym i fizycznym. Jedna osoba może potrzebować psychoterapii, innej wystarczy zmiana stylu życia albo leków – niektóre farmaceutyki wykazują działania niepożądane na tle psychicznym, nie tylko antydepresanty. Jeśli lekarz prowadzący wyrazi zgodę, następna recepta online będzie zawierała zamiennik.
Terapeutyczny efekt przy wyczerpaniu emocjonalnym mają m.in. prawidłowa higiena snu, zdrowa i zbilansowana dieta, ruch na świeżym powietrzu czy odpowiednie nastawienie mentalne. Czasami trzeba się na chwilę zatrzymać, skupić na swoich emocjach i potrzebach. Należy nauczyć się odmawiać i traktować różne niepowodzenia jak lekcje na przyszłość, a nie totalne porażki.