[product_page id="119"]

Przekrwione oczy – zmęczenie oraz inne przyczyny tej przypadłości

przekrwione oczy zmeczenie

 

Co powoduje przekrwione oczy? Zmęczenie może odpowiadać za taki stan, ale nie można wykluczać również innych chorób. Odpowiedzialne za to mogą być na przykład zapalenia spojówki lub czynniki alergiczne.

 

Wynikiem jakiej dolegliwości mogą być przekrwione oczy? Zmęczenie na pewno jest jedną z głównych przyczyn takiego stanu. Trzeba jednak pamiętać, że zaczerwienienie pojawia się też przy chorobach spojówek, alergiach czy też chorobach autoimmunologicznych. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku zauważenia u siebie zespołu czerwonego oka.

Przekrwione oczy – zmęczenie i inne istotne przyczyny

Co odpowiada za przekrwione oczy? Zmęczenie to jedna z najczęstszych przyczyn występowania zespołu przekrwionego oka. Długotrwałe siedzenie przed komputerem, patrzenie w ekran telewizora lub czytanie przez dłuższy czas sprawiają, że oczy są mniej wydajne i stają się wrażliwe. W rezultacie naczynia krwionośne rozszerzają się, powodując przekrwienie. Przy dłuższym wysiłku wzrokowym można też doświadczyć oczopląsu, pieczenia lub swędzenia.

 

Kolejną przyczyną przekrwienia oczu może być alergia. Objaw ten występuje, gdy organizm reaguje na bodźce zewnętrzne, takie jak pyłki, kurz czy sierść zwierząt. U niektórych osób może pojawić się łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu. W takim przypadku dużym ułatwieniem jest e-recepta, dzięki której można szybko otrzymać leki łagodzące te objawy. Oprócz alergii i zmęczenia za zespół czerwonego oka mogą odpowiadać:

  • infekcja lub choroba (np. zapalenie spojówek, chociaż przekrwienie oczu może być wynikiem miażdżycy, cukrzycy lub nadciśnienia);
  • stosowanie niektórych leków;
  • nadmierne spożywanie alkoholu; 
  • zła dieta. 

 

Osoby noszące szkła kontaktowe często mają problemy z czerwonymi oczami, ponieważ szkła mogą podrażniać delikatną skórę wokół oczu. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

Jak leczy się przekrwione oczy?

Niezależnie od tego, co wywołuje przekrwione oczy – zmęczenie czy inny czynnik – nie można tego bagatelizować. Niekiedy bywa to symptom poważniejszych schorzeń, takich jak choroby oczu, układu oddechowego lub infekcje. Aby leczyć zespół czerwonego oka, należy najpierw wyeliminować przyczyny, które je powodują.

 

Jeśli przekrwienia są spowodowane zmęczeniem lub suchym otoczeniem, można je ukoić poprzez okłady z lodu lub zielonej herbaty. Sprawdzi się również maść z witaminą A lub krem z kwasem hialuronowym, które nawilżą i złagodzą podrażnienia. Dodatkowo można stosować krople do oczu zawierające antybiotyki, pomocne w zwalczaniu infekcji stanów zapalnych. Zwykle mają również działanie przeciwalergiczne i łagodzące. Natomiast w przypadku alergii pomocne mogą okazać się leki przeciwhistaminowe. Warto pomyśleć także o L4 online, zwłaszcza jeśli dolegliwości oczu utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Czy przekrwione oczy są poważnym problemem zdrowotnym?

Zaczerwienione gałki oczne to nie tylko problem estetyczny, mogą one wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Jednak aby je wykluczyć, konieczna jest wizyta u okulisty. O czym świadczą przekrwione oczy? Zmęczenie, alergie, stany zapalne, choroby powiek, oczodołu, rogówki lub twardówki – niektóre z tych dolegliwości łatwo jest wyleczyć, inne wymagają wdrożenia bardziej zaawansowanej terapii.

 

Ważne jest, aby nie wpadać w panikę i wiedzieć, że przekrwione oczy nie zawsze są poważnym problemem zdrowotnym. Czasem są to tylko skutki uboczne zmęczenia lub złej diety. Jednak jeśli przekrwienie oczu występuje często i jest bardzo nasilone, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne. W takim przypadku zwykle warto wziąć zwolnienie lekarskie online.

Jak można zapobiegać przekrwieniom oczu?

Aby zapobiegać przekrwieniom oczu, najlepiej jest unikać tych czynników, które je wywołują. Oprócz tego można wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka prostych zabiegów, które zmniejszą ryzyko wystąpienia tego problemu:

  • nawilżanie oczu to jeden z najważniejszych kroków, jakie można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka przekrwienia. Przy zmęczonych oczach zaleca się stosowanie kropli do oczu, które złagodzą objawy;
  • należy unikać dymu papierosowego, kurzu, alergenów i innych szkodliwych substancji, które mogą podrażniać oczy;
  • ważna jest również zdrowa dieta, należy unikać produktów zawierających duże ilości konserwantów i innych sztucznych dodatków. Zaleca się również spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, które są bogate w witaminy i minerały;
  • dla zapobiegania przekrwieniom oczu ważny jest również zdrowy sen. Zaleca się, aby codziennie spać co najmniej 8 godzin, co pozwoli zapewnić organizmowi czas na regenerację;
  • warto unikać długotrwałego przebywania w miejscach o dużym nasłonecznieniu lub w pomieszczeniach z dużą liczbą ekranów.

 

Czynniki, które wpływają na przekrwione oczy – zmęczenie, alergeny, zanieczyszczone środowisko – można w dużym stopniu wyeliminować. Ogromne znaczenie ma tryb życia, jednak nie należy zapominać o profilaktyce i w przypadku przedłużających się lub niepokojących objawów od razu skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *