[product_page id="119"]

Brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości – objawy i przyczyny chronicznego zmęczenia

Brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości

Brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości stanowią objawy chronicznego zmęczenia. Nie zawsze ten problem bywa wynikiem nawału pracy przy małej ilości czasu wolnego. Czasami może świadczyć o pojawieniu się groźniejszych chorób.

 

Ciągły pęd oraz przepracowanie to dla wielu osób codzienność. Często wynikiem tego są brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości, jednak objawy te większość osób bagatelizuje. Panuje przekonanie, że wystarczy krótki odpoczynek, by odzyskać utraconą energię. Jednak jeśli w grę wchodzi chroniczny stres, może nie okazać się to takie łatwe. Oprócz tego symptomy często wskazują na poważniejsze choroby, które wymagają diagnostyki oraz wdrożenia terapii.

Brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości a chroniczne zmęczenie

Chroniczny brak energii to stan, na który uskarża się wiele osób. Część stara się szukać pomocy, w czym sprawdzają się między innymi e-recepta, a także spotkania z lekarzami online. Kiedy jednak można stwierdzić, że z organizmem dzieje się coś niedobrego? Takimi symptomami są na przykład brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości. Nie można kłaść ich wyłącznie na karb przepracowania. Przewlekłe przemęczenie bywa również symptomem poważnych chorób. Dlatego osoby, które zauważają u siebie takie oznaki, powinny skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza jeżeli nie ustępują mimo odpoczynku.

Chroniczne zmęczenie jako objaw wielu chorób

Przewlekłe zmęczenie zazwyczaj wynika z trybu życia. Pojawia się, kiedy organizm nie ma czasu na regenerację. Stres, intensywna praca umysłowa, zbyt mała ilość snu – to wszystko może wpływać na samopoczucie. Jeśli uczucie wyczerpania mija po odpoczynku, nie ma powodów do obaw. Natomiast przedłużający się stan wymaga interwencji. Zazwyczaj stanowi też jedną z przyczyn korzystania z L4 online przez pracowników.

 

Brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości to tylko część objawów chronicznego przemęczenia. Wśród innych znajdują się również ból głowy i mięśni, ból gardła z chrypką, czy dolegliwości bólowe stawów i węzłów chłonnych. Może to wskazywać na wiele groźnych chorób, zarówno natury psychicznej, jak i somatycznej.

WZW C – wirusowe zapalenie wątroby typu C

Objawy takie jak brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości czy wymioty pojawiają się przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Zakażenie następuje w wyniku zetknięcia się z wirusem HCV. Może to nastąpić zarówno podczas zabiegów medycznych, jak i korzystania z zabiegów kosmetycznych (np. manikiur), które przeprowadzane są w niehigienicznych warunkach. Przy WZW C złemu samopoczuciu towarzyszą stany podgorączkowe, a najwyraźniejszym symptomem choroby są żółte białka oczu oraz skóra.

Choroby tarczycy

Symptomy chronicznego zmęczenia mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Jest to gruczoł, który produkuje hormony odpowiedzialne między innymi za regulowanie metabolizmu. W przypadku ich niedoboru mówimy o niedoczynności tarczycy, natomiast nadprodukcja skutkuje nadczynnością tarczycy. Objawem jest nie tylko chroniczne zmęczenie. Pojawiają się także problemy z żołądkiem czy apetytem, wypadanie włosów, a u kobiet nieregularne miesiączki.

Anemia

Jeśli pacjent zauważa brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości, mogą to być również objawy anemii. Choroba wynika przede wszystkim ze zbyt małej ilości żelaza, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Symptomem jest nie tylko długotrwałe pogorszenie samopoczucia. Pacjenci często zauważają u siebie wypadanie włosów, rozdwajanie paznokci oraz bladość skóry. Są przy tym bardziej podatni na sezonowe infekcje. Nieleczona anemia może być groźna – skutki zaniedbań mogą prowadzić do niewydolności narządów wewnętrznych, w tym serca.

O czym jeszcze świadczą brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości?

Wymienione wyżej symptomy chronicznego zmęczenia świadczą nie tylko o WZW C czy zaburzeniach pracy tarczycy. Mogą towarzyszyć innym chorobom, takim jak:

  • zespół przewlekłego zmęczenia;
  • hipotonia (niedociśnienie);
  • cukrzyca;
  • niewydolność nerek;
  • depresja.

Skuteczne sposoby na chroniczne zmęczenie

Jak radzić sobie ze zmęczeniem? Często stosowanym rozwiązaniem jest zwolnienie lekarskie online i odpoczynek. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który zleci potrzebne badania i wykluczy wymienione wyżej choroby. Jeśli natomiast pogorszenie samopoczucia nie wynika ze stanu zdrowia, najlepiej zmienić codzienną rutynę. Często pomagają spotkania z terapeutą, dobrze jest również prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Spacery oraz sport poprawiają krążenie krwi i dotleniają organizm, a także wpływają na produkcję endorfin. Nie można przy tym popadać w skrajność – trzeba zostawić sobie przestrzeń na sen i regenerację.

 

Brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości to symptomy, które mogą być bagatelizowane. Jednak jeśli mimo odpoczynku nie mijają, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

One thought on “Brak apetytu, senność, zmęczenie, mdłości – objawy i przyczyny chronicznego zmęczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *