[product_page id="119"]

Wodnisty katar – o czym świadczy wydzielina z nosa? O alergii czy przeziębieniu?

Wodnisty katar

Wodnisty katar może świadczyć o przeziębieniu, ale również alergicznym nieżycie nosa. W zależności od przyczyny wycieku z nosa stosuje się odpowiednie leczenie. Jak działać w przypadku pojawienia się wydzieliny? Sprawdź nasze wskazówki!

Wodnisty katar to bardzo powszechna dolegliwość, która najczęściej jest objawem infekcji wirusowej lub alergii. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych dodatkowo pojawia się ból i drapanie w gardle, stan podgorączkowy, kaszel, ogólne osłabienie. Innymi symptomami alergii jest świąd i łzawienie oczu, częste kichanie. Jeśli wodnisty katar trwa dłużej niż tydzień lub często nawraca, warto skonsultować się z lekarzem i znaleźć przyczynę dolegliwości. Gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy, wypróbuj sprawdzone domowe sposoby, by jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Wodnisty katar – przyczyny

Wodnisty katar nie jest objawem specyficznym, ponieważ występuje w przebiegu wielu różnych chorób. Najczęściej katar taki pojawia się przy zwykłym sezonowym przeziębieniu, czyli infekcji o podłożu wirusowym. Towarzyszą mu inne symptomy jak ból gardła, głowy, podwyższona temperatura ciała. W tym przypadku katar utrzymuje się około tygodnia, a następnie samoistnie mija. Katar wodnisty będący objawem alergicznego nieżytu nosa może trwać znacznie dłużej – przez cały okres ekspozycji na czynnik drażniący (alergen). Poza wodnistą wydzieliną z nosa choremu doskwiera świąd nosa i oczu, łzawienie, uporczywe kichanie, bóle głowy. Katar alergiczny pojawia się w określonych sytuacjach np. po wyjściu na zewnątrz (w okresie pylenia roślin), czy podczas kontaktu ze zwierzęciem (alergia na sierść i naskórek zwierząt).

Wodnisty katar pojawiający się jednostronnie po urazie głowy może wskazywać na złamanie podstawy czaszki i wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego. Cieknąca woda z nosa u dziecka (z jednego otworu nosowego) świadczy niekiedy o utknięciu ciała obcego w nosie; nadmiar wydzieliny może również oznaczać nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Alergia to jeden z powodów pojawiania się wodnistego kataru. To reakcja na alergeny – pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki pleśni, roztocze kurzu domowego. Katarowi towarzyszą inne objawy – niedrożność nosa, częste kichanie, zapalenie spojówek, świąd. W leczeniu alergii stosuje się głównie leki przeciwhistaminowe. Alergicy mogą sięgać po krople do nosa zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa, hamujące wyciek wodnistej wydzieliny, zmniejszające świąd i kichanie, a także po krople do oczu znoszące nieprzyjemne objawy.

Katar sienny wymaga diagnostyki – warto wykonać testy alergiczne i dobrać lek łagodzący symptomy alergii. W leczeniu stosuje się m.in.:

  • Zyrtec;
  • Claritine;
  • Delortan;
  • Telfast;
  • Encorton.

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, skontaktuj się z lekarzem. Możesz skorzystać z teleporady, podczas której specjalista przeprowadzi wywiad, zleci badania i zaordynuje leczenie (może zostać wystawiona e-recepta oraz L4 online).

Wodnisty katar a infekcja – leczenie

Katar pojawia się w przebiegu łagodnej infekcji wirusowej, ale również przy infekcjach o podłożu bakteryjnym. Może oznaczać przeziębienie, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli, grypę, a także guzy jamy nosa czy zatok. Ponieważ przyczyny mogą być różne, a wodnista wydzielina towarzyszy również poważniejszym schorzeniom, nigdy nie należy ignorować przedłużającego się kataru. Warto też jak najszybciej reagować i zastosować domowe sposoby leczenia wodnistego kataru. Jakie metody wypróbować?

  • Inhalacje z olejkami eterycznymi, wywarem wody z solą;
  • spray do nosa z soli fizjologicznej lub wody morskiej;
  • nawadnianie organizmu – przyjmowanie większej ilości płynów (napary ziołowe, herbata z sokiem z malin, z czarnego bzu, mleko z miodem, woda z cytryną i imbirem);
  • preparaty na katar dostępne bez recepty;
  • wprowadzenie do posiłków czosnku i cebuli, które działają przeciwwirusowo;
  • odpoczynek (jeśli samopoczucie jest bardzo złe, przyda się zwolnienie lekarskie online).

Nieleczony wodnisty katar może prowadzić do powikłań – zapalenia zatok, rozwoju polipów nosa, problemów ze snem, upośledzenia węchu, chronicznych bólów głowy. Istotne jest, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, zależne od przyczyny dolegliwości. Katar spowodowany bakteriami należy przeleczyć antybiotykiem, alergię lekami przeciwhistaminowymi, sterydami podawanymi miejscowo do nosa. Na szczególną uwagę zasługuje katar u dzieci. Odpowiednia reakcja pozwoli uniknąć groźniejszych konsekwencji i dłuższej terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *