Mało kto zastanawia się nad tą przypadłością, charakterystyczną dla sezonu jesienno-zimowego. Warto jednak dowiedzieć się, czy katar jest zaraźliwy? Rozwieje to wątpliwości rodziców, którzy nie wiedzą, czy można posyłać dziecko z katarem do przedszkola.
Czy katar jest zaraźliwy? Wszystko zależy od tego, czy wywołały go patogeny, czy też źródło infekcji jest inne. Należy bowiem rozróżnić katar towarzyszący przeziębieniu od kataru alergicznego, hormonalnego oraz polekowego. Tylko jeden jego rodzaj jest zaraźliwy i szybko rozprzestrzenia się na kolejnych przedstawicieli populacji.
Czym jest katar?
Katar to powszechnie określenie nieżytu nosa. Pojawia się, kiedy dochodzi do zapalenia śluzówki nosa oraz zatok przynosowych. Zazwyczaj towarzyszy przeziębieniu, które nieleczone prowadzi do zapalenia zatok. Wywołują je m.in. bakterie, wirusy, grzyby, ale także alergeny (np. pyłki traw, drzew czy kwiatów). Zanim jednak odpowiemy, czy katar jest zaraźliwy, warto poznać charakterystyczne objawy nieżytu nosa. Należą do nich na przykład:
- zalegająca wydzielina, która wywołuje uczucie zatkanego nosa;
- ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
- kichanie i świąd nosa.
Atakowany układ odpornościowy musi się bronić, dlatego warto wspomóc go odpowiednio dobranymi lekami. Opanowanie wydzieliny z nosa oraz innych objawów chorób górnych dróg oddechowych umożliwia e-recepta.
Czy katar jest zaraźliwy?
Czy łatwo zarazić się nieżytem nosa? Zależy to od podłoża tej dolegliwości. Katar wywołany alergią (tzw. katar sienny) nie jest niebezpieczny dla otoczenia, chociaż dla chorego będzie niezwykle dokuczliwy. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku, gdy podłoże jest bakteryjne lub wirusowe. Wówczas bardzo łatwo dochodzi do zakażenia. Patogeny przenoszą się drogą powietrzno-kropelkową, więc wystarczy przebywać w jednym pomieszczeniu z chorym, by narazić się na infekcję. Czy z powodu kataru można korzystać z L4 online? Wirusami i bakteriami łatwo się zarazić, dlatego w okresie zwiększonej liczby zachorowań warto pomyśleć o zdrowiu innych.
Co robić, by nie zarazić się katarem?
Czy katar jest zaraźliwy? Szczególnie niebezpieczny jest katar bakteryjny i wirusowy, ponieważ przenosi się drogą kropelkową. Alergicy natomiast nie zarażają, choć również w ich przypadku może dojść do nadkażenia i zajęcia zatok. Warto jednak wiedzieć, co można zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych skutków obrzęku błony śluzowej nosa:
- należy zwracać uwagę na higienę – mycie i dezynfekowanie rąk to podstawa;
- trzeba unikać dużych skupisk ludzi, np. w komunikacji miejskiej;
- dobrym rozwiązaniem jest noszenie maseczki.
Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy kataru, a także ból gardła, kaszel i inne objawy infekcji, warto zdecydować się na zwolnienie lekarskie online.
Sposoby leczenia kataru
Podobno leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Jak radzić sobie z problemem zatkanego nosa, który skutecznie przeszkadza w oddychaniu? Czasami wydzielina jest wodnista i przezroczysta, ale też bywa ropna i ma nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak wskutek zakażenia bakteryjnego. Leczenie kataru ma charakter objawowy. Obrzęk śluzówki można łagodzić kroplami do nosa, które obkurczają naczynia krwionośne w nosie. Warto stosować również sól fizjologiczną lub wodę morską. Jeśli jednak obrzęknięta śluzówka nadal stanowi problem – katar staje się uporczywy, a jego objawy narastają – warto zgłosić się do lekarza (po około dziesięciu dniach od pojawienia się pierwszych objawów).
Mimo że nieżyt nosa nie jest szczególnie groźny dla zdrowia, może uprzykrzyć życie. Dlatego warto wiedzieć, czy katar jest zaraźliwy – niebezpieczny okazuje się ten infekcyjny. Należy chronić się więc przed patogenami, które go wywołują.