[product_page id="119"]

Spływający katar do gardła (Post-nasal drip syndrom). Sposoby na spływanie wydzieliny po gardle

Spływający katar do gardła

Spływający katar do gardła to przypadłość, która często towarzyszy zapaleniu zatok. Chorzy odczuwają ból, pojawia się również kaszel i inne przykre dolegliwości. Co można zrobić, by znaleźć ulgę?

Stan, jakim jest spływający katar do gardła, może być dla pacjentów źródłem wielu frustracji. Przede wszystkim cały czas mają wrażenie zalegania ciała obcego. Charakterystyczna gula staje się przyczyną częstego odkasływania. Przy okazji chory odkrztusza flegmę i wypluwa wydzielinę, pojawia się również chrypka. Zdarza się, że taka przypadłość przeradza się w przewlekłe zapalenie.

Spływający katar do gardła – przyczyny

Nieżyt nosa to jedna z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych. Jest to stan zapalny błony śluzowej nosa, który może zostać wywołany przez bakterie, wirusy, a także alergeny. Spływający katar do gardła pojawia się wskutek zaawansowanych infekcji, takich jak przeziębienie, zapalenie zatok przynosowych. Przyczyną spływania wydzieliny jest również alergiczny nieżyt nosa, a także uwarunkowania anatomiczne (np. przerost migdałków lub krzywa przegroda nosowa). Taki symptom towarzyszy również chorobie refluksowej przełyku oraz żołądka. W przypadku infekcji, przy której pojawia się wydzielina z nosa, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest recepta online. Dzięki niej bez wychodzenia z domu można otrzymać odpowiednie leki.

Jakie są objawy Post-nasal drip syndrom?

Kiedy po tylnej ścianie gardła spływa wydzielina, towarzyszy temu szereg objawów. Utrudniają one oddychanie, śluz powoduje nieprzyjemne odczucie zalegania w przełyku guli, której nie można się pozbyć. W przypadku kataru spływającego do gardła można mówić o następujących objawach:

  • obrzęk błony śluzowej nosa;
  • kaszel;
  • trudności z oddychaniem;
  • zaczerwienienie gardła;
  • chrypka;
  • nieświeży oddech;
  • nudności.

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Jeśli przewlekle spływający katar utrzymuje dłużej niż 3 lub 4 miesiące, mówimy już o zespole przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Konieczna jest wtedy odpowiednia diagnostyka, ponieważ przypadłość może pogłębiać problemy z zatokami, snem oraz oddychaniem. Konieczna jest wtedy wizyta u laryngologa oraz badanie mikrobiologiczne. Jeśli gęsta wydzielina powoduje uczucie zatkania nosa i towarzyszy temu na przykład ból gardła i krtani, warto zdecydować się na L4 online. Przyczyną może być infekcja wirusowa, podczas której najlepiej unikać dużych skupisk, by nie rozprzestrzeniać choroby.

Leczenie spływającej wydzieliny po gardle

Leczenie zależy od przyczyny pojawienia się wydzieliny spływającej po gardle. Mogą to być m.in. zatoki, alergia, czy w końcu wady anatomiczne. Opanowanie pierwotnej choroby pozwoli pozbyć się wydzieliny w gardle. Na początku stosowane jest leczenie objawowe, polegające na rozrzedzeniu wydzieliny, co ułatwi jej spływanie nosem, a nie w kierunku gardła. Jeśli mamy do czynienia z katarem bakteryjnym, wtedy warto postarać się o zwolnienie lekarskie online. Lekarz może wdrożyć bowiem antybiotykoterapię.

Domowe sposoby na katar spływający po gardle

Nadmiar wydzieliny można zwalczać również domowymi sposobami. Wskazane jest między innymi:

  • stosowanie leków dostępnych bez recepty, które obkurczają naczynia krwionośne śluzówki nosa;
  • płukanie gardła, nosa i zatok roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską;
  • wykonywanie inhalacji – wystarczy do dwóch litrów wrzątku dodać łyżkę soli morskiej lub zastosować olejek eteryczny;
  • zmiana pozycji podczas snu – ulgę przyniesie spanie na boku.

Tylko z pozoru spływający katar do gardła wydaje się niegroźnym symptomem. Stanowi jednak przyczynę wielu przykrych dolegliwości, które utrudniają choremu codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *