Ropny katar ma najczęściej związek z infekcją lub z chorymi zatokami. Wydzielina z nosa jest lepka i gęsta, ma także nieprzyjemny zapach i żółty lub zielony kolor. Jakie są przyczyny kataru ropnego i jak go leczyć?
Obserwacja wydzieliny z nosa może pozwolić na wskazanie przyczyny tej dolegliwości. Zielona lub żółta barwa wydzieliny wskazuje na problemy z zatokami. Ropny katar to gęsta i lepka substancja, którą określa się również mianem kataru zatokowego. W leczeniu kataru ropnego stosuje się środki pomagające rozrzedzić wydzielinę, w niektórych przypadkach konieczny jest antybiotyk.
Ropny katar – przyczyny
Ropny katar z żółtą wydzieliną prawie zawsze związany jest z infekcją. Wydzielina o takim charakterze występuje u osób, które na przeziębienia i inne infekcje. Szczególnie często ropny katar pojawia się przy zapaleniu zatok przynosowych. Objaw ten jest zauważalny się także przy zakażeniach bakteryjnych. Najczęściej są to infekcje wywoływane przez bakterie z rodzaju Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae czy Moraxella catarrhalis. Infekcja bakteryjna jest najczęściej nadkażeniem infekcji wirusowej, która wywołana została przez wirus grypy, paragrypy, rynowirusy lub adenowirusy.
Jak wygląda ropny katar?
- wydzielina jest żółta, żółto-zielona lub szara;
- wydzielina jest gęsta i lepka, co sprawia, że usunięcie jej z dróg oddechowych jest trudne;
- pojawia się wrażenie zatkanego nosa;
- oddychanie jest utrudnione;
- pacjent może mieć zaburzony węch i smak;
- zmienia się barwa głosu;
- ropny katar może mieć nieprzyjemny zapach;
- wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, co powoduje mokry kaszel.
W dużej części przypadków ropny katar wymaga konsultacji lekarskiej. Jeżeli nie możesz udać się do specjalisty samodzielnie, warto skorzystać z wizyty online. Przez internet wypisane mogą być także leki, które pomogą poradzić sobie z objawami infekcji – zostanie wystawiona recepta online.
Ropny katar – kiedy iść do lekarza?
Ile trwa ropny katar?
Ropny katar może trwać dłużej niż 10 dni. Jeżeli będzie nieleczony, takie zaniechanie może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, szczególnie u dzieci. Objawu tego, jeśli się pojawi, nie można lekceważyć i należy podjąć leczenie! W czasie trwania choroby należy odpoczywać w domu. Zwolnienie lekarskie online to jeden z najlepszych sposobów na otrzymanie L4, gdy nie chcesz narażać swojego zdrowia i ryzykować, że inne osoby także mogą się zarazić.
Jak leczyć ropny katar?
Leczenie ropnego kataru zależy od jego przyczyny. Jeżeli za ten objaw odpowiada infekcja bakteryjna, to skuteczna powinna być antybiotykoterapia. Pamiętaj, że o sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz. Antybiotyki nie są skuteczne na infekcje wirusowe. W leczeniu skuteczne mogą być również domowe sposoby, ale należy je traktować jako leczenie wspomagające.
Ropny katar to bardzo uciążliwy objaw. Nie należy go bagatelizować i warto udać się do specjalisty, który dokona dokładnej diagnozy i wprowadzi skuteczne leczenie.