[product_page id="119"]

Ropiejące oczy i katar u dorosłego a alergiczne zapalenie spojówek

Ropiejące oczy i katar u dorosłego

Ropiejące oczy i katar u dorosłego należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Może to być bowiem symptom infekcji, która została wywołana przez alergen. Jak przebiega diagnoza oraz leczenie?

Objawy takie jak ropiejące oczy i katar u dorosłego jasno wskazują na zapalenie spojówek, które zazwyczaj jest reakcją na określoną substancję, sierść zwierząt domowych albo pyłki traw. Aby zniwelować te dokuczliwe symptomy, trzeba zastosować odpowiednie leczenie, a przede wszystkim unikać czynnika drażniącego.

Co to jest alergiczne zapalenie spojówek?

Sam katar może być wywołany przez bakterie lub wirusy. Jest to stan zapalny śluzówki, która stara się poradzić sobie z patogenami, produkując wydzielinę. Jej zabarwienie może wskazywać, czy infekcja ma charakter wirusowy, bakteryjny czy też alergiczny. Jednak ropiejące oczy i katar u dorosłego jasno wskazują na zapalenie spojówek. Jest wywołane przez alergeny, które dostają się do oczu, np. pyłki, kurz, roztocza, sierść zwierząt i inne substancje drażniące. Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej występuje w postaci sezonowej, w okresie wzmożonego pylenia. Ma również postać to przewlekłą, może trwać przez cały rok i jest spowodowane alergenami, które są stale obecne w otoczeniu. W takiej sytuacji ulgę przynoszą leki na alergię, które można otrzymać bez wychodzenia z domu – wystarczy skorzystać z usługi e-recepta.

Ropiejące oczy i katar u dorosłego. Charakterystyczne objawy dolegliwości

Dolegliwość może być wywołana przez alergeny, wirusy, bakterie lub grzyby. Dostając się do oka, wywołują stan zapalny. Są to zarówno zarodniki grzybów, pyłki roślin, kurz i sierść zwierząt, jak i chemikalia, które występują w powietrzu i na skórze. Charakterystyczne objawy choroby, jakie powinny skłonić do wizyty u lekarza, to między innymi:

  • bardzo silne łzawienie, swędzenie, pieczenie;
  • obrzęk spojówek;
  • przekrwienie spojówek;
  • obrzęk powiek;
  • wydzielina śluzowa;
  • zaschnięta łza na powiece;
  • bóle głowy, mięśni i stawów;
  • brak sił witalnych.

Takie symptomy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto skorzystać z L4 online, które ułatwia rekonwalescencję.

Diagnoza alergicznego zapalenia spojówek

Dokładne diagnozowanie tego schorzenia wymaga wizyty u okulisty. Lekarz przeprowadzi badanie okulistyczne, aby potwierdzić diagnozę, a także skłonność pacjenta do alergii wziewnych, kontaktowych i pokarmowych. Dodatkowe badania, takie jak skanowanie laserowe lub RTG oczu, mogą pomóc w diagnozowaniu alergicznego zapalenia spojówek i zidentyfikowaniu czynników wywołujących stan zapalny. Podczas konsultacji okulistycznej lekarz przeprowadza również wywiad dotyczący historii medycznej pacjenta, w tym doświadczeń alergicznych. Często specjalista zaleca zwolnienie lekarskie online.

Leczenie alergii symptomów towarzyszących ropiejącym oczom

Stan zapalny, który rozwija się w wyniku reakcji alergicznej organizmu, leczony jest zwykle objawowo. Zaleca się również unikania alergenów, powodujących podrażnienie spojówek i rogówki. Najczęściej stosowane metody to leki przeciwhistaminowe. Przeciwdziałają występowaniu objawów alergii, zmniejszając obrzęk i zaczerwienienie spojówek. Mogą być stosowane w postaci kropli do oczu, aerozoli lub tabletek. Warto również wypłukiwać alergeny roztworem soli fizjologicznej, a także stosować chłodne okłady. Oprócz leczenia farmakologicznego ważne jest, aby zminimalizować kontakt z alergenami. W zależności od rodzaju może to obejmować noszenie okularów przeciwsłonecznych, zmiany w diecie czy unikanie kontaktu ze zwierzętami. Ważne jest profilaktyka:

  • dokładne mycie włosów i ciała po kontakcie z czynnikami zewnętrznymi;
  • unikanie pocierania obolałych oczu;
  • dbanie o czystość sprzętów domowych i pomieszczeń.

Ropiejące oczy i katar u dorosłego to dolegliwość, która może pojawić się niezależnie od pory roku. Zwykle wiąże się z podrażnieniem dróg łzowych i spojówek, może pojawić się też kaszel. Warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie preparaty. Często konieczna jest wizyta u alergologa, w celu określenia alergenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *