Nieżyt nosa to jedna z najczęstszych dolegliwości. Stanowi jeden z symptomów przeziębienia, grypy oraz zapalenia zatok, pojawia się też przy alergii. Sprawdź, na co wskazuje pomarańczowy katar!
Wydzielina z nosa to jeden z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. To obrzęk śluzówki nosa, wywołany przez patogeny i drobnoustroje, które dostały się do jamy nosowej. Przy tej dolegliwości pojawia się między innymi świąd nosa. Zwykle towarzyszy przeziębieniu, ale gęsty katar charakterystyczny jest również dla zapalenia zatok czy alergii. Może mieć różne zabarwienie – o czym świadczy pomarańczowy katar?
O czym świadczy kolor kataru?
Na zabarwienie kataru wpływ mają leukocyty (białe krwinki), które świadczą o obronnej reakcji organizmy. Informacje dotyczące koloru wydzieliny są istotne dla lekarza, ponieważ ułatwiają postawienie diagnozy. Dzięki temu może przepisać odpowiednie leki, które pacjent otrzymuje m.in. dzięki usłudze e-recepta. Wodnista, bezbarwna wydzielina zazwyczaj świadczy o podłożu alergicznym. Natomiast żółty, zielony a niekiedy pomarańczowy katar wskazuje na ostry stan zapalny błony śluzowej. Pojawia się w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej, podczas bardziej zaawansowanego przeziębienia lub zapalenia zatok.
Pomarańczowy katar – kiedy występuje?
Pomarańczowy katar może pojawiać się wtedy, kiedy chory zbyt często stara się oczyścić nos. Dochodzi wówczas do lekkiego krwawienia wskutek pękania drobnych naczyń krwionośnych. To właśnie jest główny powód zmiany barwy wydzieliny. Najczęściej na początku jest ona przezroczysta. Później może pojawiać się zielony katar lub żółty katar. Zazwyczaj świadczy on o infekcji wywołanej przez bakterie i wirusy. Jego gęstość powoduje, że chory ma poczucie zatkanego nosa. Może to spowodować przymus częstego sięgania po chusteczkę, co z kolei prowadzi krwawienia i pojawienia się pomarańczowego kataru. Trzeba pamiętać, że w przebiegu infekcji, której towarzyszy zielony lub żółty katar, warto sięgnąć po L4 online. Zakażenia o podłożu wirusowym bardzo łatwo przenoszą się na zdrowe osoby!
Skuteczny sposób na pozbycie się wydzieliny z nosa
W jaki sposób można poradzić sobie z ostrym nieżytem nosa i skutecznie oczyścić swój układ oddechowy? Na początek sprawdzą się domowe sposoby, szybko przynoszące ulgę i ułatwiające oddychanie:
- środki bez recepty, które obkurczają naczynia krwionośne błony śluzowej nosa;
- nawilżanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską;
- inhalacje z użyciem olejków eterycznych;
- nawadnianie organizmu.
Czy katar wymaga konsultacji lekarskiej?
Niektórzy uważają, że katar minie bez leczenia – zwykle tak jest. Jeśli jednak zaczyna przypominać ropną wydzielinę, wtedy może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. W takim wypadku konieczna bywa antybiotykoterapia i zwolnienie lekarskie online. Warto skonsultować się z lekarzem również wtedy, gdy katar trwa dłużej niż 10 dni, a także, jeśli pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy. Najczęściej jest to gorączka i ból głowy, ale także łzawienie oczu czy częste kichanie.
Pomarańczowy katar to symptom świadczący o podrażnieniu śluzówki nosa. Warto skonsultować go z lekarzem, by uwolnić się od przykrej dolegliwości i nie narazić na ryzyko powikłań. Te zależą od rodzaju infekcji.