[product_page id="119"]

Katar z krwią – o czym świadczy, czy jest groźny? Przyczyny i leczenie

Katar z krwią

Katar z krwią może być wywołany obecnością ciała obcego w jamie nosowej, polipami lub podrażnieniem śluzówki spowodowanej infekcją. Krew w wydzielinie oznacza niekiedy chorobę ogólnoustrojową.

Wydzielina z nosa podbarwiona krwią może mieć wiele przyczyn, dzieli się je na pierwotne i wtórne. Do pierwszych zaliczane są wszystkie związane z chorobami toczącymi się bezpośrednio w jamie nosowej, natomiast do grupy drugiej należą krwawienia wynikające z choroby ogólnoustrojowej. Niewielkie krwawienie z nosa podczas kataru zazwyczaj nie jest oznaką poważnych problemów, najczęściej wynika z przesuszenia śluzówki. Częste i intensywne krwawienia z nosa należy skonsultować z lekarzem. Sprawdź, czy katar z krwią jest groźny!

Katar z krwią – możliwe przyczyny

Krew w katarze najczęściej wynika z uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Do ich pęknięcia dochodzi podczas oczyszczania nosa (wydmuchiwania nosa). Tego rodzaju zdarzenia najczęściej mają miejsce podczas infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z katarem. Do uszkodzenia naczyń i wywołanego tym krwawienia może dojść na skutek podrażnienia śluzówki – czynniki odpowiadające za dolegliwość to zbyt suche powietrze, wysoka lub niska temperatura, zanieczyszczenia chemiczne, wahania ciśnienia atmosferycznego. Do innych miejscowych przyczyn kataru z krwią należą:

  • polipy przegrody nosa;
  • guzy jamy nosowej;
  • suchy nieżyt nosa;
  • urazy – złamanie przegrody nosa;
  • zabiegi chirurgiczne w obrębie nosa i zatok przynosowych;
  • ciało obce w nosie.

Przyczyny wtórne powodujące wydostawanie się z nosa krwistej wydzieliny to choroby ogólnoustrojowe jak nadciśnienie tętnicze, choroby zakaźne, zaburzenia krzepliwości, choroby naczyń krwionośnych. Krew z nosa może oznaczać niedobory witamin (C, K), pojawia się na skutek silnego stresu czy nadmiernego wysiłku fizycznego. U kobiet bywa oznaką problemów endokrynologicznych.

Krew w katarze – jak działać?

Krew w katarze nie musi być objawem poważnych kłopotów zdrowotnych. Jeśli krwisty katar występuje w połączeniu z innymi symptomami, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Co powinno stanowić powód do niepokoju?

  • zatkanie jednej dziurki;
  • uczucie pełności w nosie;
  • ucisk w głowie i ból głowy;
  • obrzęk policzka;
  • porażenie nerwów czaszkowych;
  • utrata masy ciała;
  • utrata węchu i smaku.

Wszystkie te objawy mogą świadczyć o poważnych chorobach, np. guzach złośliwych. Pojawienie się krwi z nosa i wymienionych symptomów powinno skłonić do wykonania badań pozwalających ustalić dokładną przyczynę dolegliwości. Rozwiązaniem może być teleporada, podczas której lekarz wystawi zwolnienie lekarskie online, skieruje na badania (krzepliwość krwi, tomografia komputerowa głowy itp.), a jeśli to konieczne, zostanie przez niego wypisana e-recepta.

Przyczyną krwawienia z nosa bywa wysokie ciśnienie tętnicze – w takich sytuacjach konieczne jest leczenie choroby podstawowej, wyrównanie ciśnienia. Osoby z nadciśnieniem powinny kontrolować chorobę i odbywać regularne wizyty u lekarza. Częste krwawienie z nosa może być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, np. salicynianów, warfaryny. W takim przypadku konieczna może być zmiana leków lub dawkowania. Objaw w postaci kataru z krwią warto zatem omówić z lekarzem prowadzącym.

Katar z krwią – domowe sposoby na wydzielinę

Katar to częsty objaw przeziębienia, infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Towarzyszy mu upośledzenie drożności nosa, problemy ze swobodnym oddychaniem (chory musi oddychać przez usta), ogólne rozbicie, zmęczenie, kaszel, stan podgorączkowy, czasem gorączka. W niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej nosa – chory zauważa krew na chusteczce (np. przy silnym dmuchaniu nosa). Mogą to być jedynie delikatne krwiste niteczki. Jeśli dochodzi do silnego krwawienia z nosa, należy usiąść z głową pochyloną do przodu, a na kark położyć zimny okład. Sposobem za zatamowanie krwawienia jest również tamponada – ucisk pozwala zahamować krwotok (można uciskać skrzydełka nosa przez około 3 minuty). Po ustaniu krwawienia warto wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, a także zastosować nawilżającą maść do nosa.

Jeśli krwotok nie ustępuje lub nasila się, należy koniecznie udać się do lekarza. Jeśli podejrzewane są problemy z krzepnięciem krwi, niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań.

Katar z krwią – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Katar z krwią może występować u osób, które przebywają w pomieszczeniach o nieodpowiedniej wilgotności lub temperaturze powietrza. Warto zadbać o wyregulowanie tych parametrów. Przyda się oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Trzeba pamiętać, że zbyt wysoka temperatura w pokoju może powodować wysuszenie delikatnej śluzówki nosa, co sprzyja uszkodzeniom drobnych naczyń.

Gęsty katar z krwią jest też konsekwencją zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy nosowej i zatok. Po zabiegu pacjent otrzyma wskazówki, jak powinien postępować w razie pojawienia się krwistej wydzieliny. W takiej sytuacji chory najczęściej przebywa na zwolnieniu (może to być L4 online).

Katar z krwią może być naturalną konsekwencją wysuszenia i podrażnienia śluzówki lub świadczyć o poważnych schorzeniach. Objawu nie należy ignorować, zwłaszcza jeśli krwawienia są częste i intensywne. W takich przypadkach konieczna jest diagnostyka i znalezienie przyczyny problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *